zamknij
REKLAMA
tablica rejestracyjna auta z Czech

Znajomość prawa pozwala nie tylko uniknąć ewentualnych kłopotów z fiskusem, ale również sporo zaoszczędzić. Doskonałym przykładem może być kwestia miejsca prowadzonej działalności i zakupu auta firmowego. Rejestracja samochodu w Czechach pozwala np. na spore oszczędności. I to sięgające nawet powyżej 100 tys. zł.

Co ważne. Jest to proceder legalny i urzędy skarbowe nie mają w praktyce żadnych podstaw, by zakwestionować powyższe praktyki.

Skąd te oszczędności?

Wszystko rozchodzi się o podatki, a dokładniej o ich różne stawki. W Polsce przy zakupie samochodu, także do firmy, płaci się podatek akcyzowy. Jego wysokość jest uzależniona od wartości samochodu oraz od pojemności silnika. W przypadku dużych, ponad dwulitrowych jednostek napędowych stawka akcyzy wynosi 18,6%. A to oznacza, że od drogich samochodów tylko z tego tytułu do urzędu skarbowego trafia kilkadziesiąt, a nierzadko nawet ponad 100 tys. zł.

A tymczasem w Czechach stawka podatku akcyzowego od nowych samochodów wynosi 0%. Jak łatwo wyliczyć zakup np. limuzyny z tzw. segmentu premium, która w Polsce może kosztować nawet ponad 500 tys. zł, u naszych południowych sąsiadów będzie tańszy nawet o 150 tys. zł. A to już się robi gra warta świeczki.

To jednak nie wszystkie oszczędności. Rejestracja samochodu w Czechach pozwala na wystąpienie o zwrot podatku VAT. Do tego można odliczyć cały VAT zawarty w cenie paliwa, części, napraw oraz innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu służbowego. W Polsce, jeśli taki samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, istnieje możliwość odliczenia tylko 50% podatku naliczonego.

Ponadto przedsiębiorcy, którzy posiadają firmy w Czechach i mają tam zarejestrowane auta, mówią o niższych stawkach ubezpieczeniowych. Przy drogim aucie to również może być znacząca oszczędność.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy założyć w Czechach firmę. Proceder ten jest stosunkowo łatwy. Można tego dokonać chociażby przez internet. Co ważne, taka firma może pozostać nieaktywna. Można też skorzystać z pomocy firm pośredniczących. W zależności od tego, czy firma będzie płatnikiem VAT UE, czy też nie, całkowity koszt jej założenia waha się od ok. 5 do 16 tys. zł. Wspomniane firmy mogą nam pomóc nie tylko założyć działalność, ale również zarejestrować aut czy też odzyskać VAT.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja nowego samochodu

Po założeniu firmy można już zacząć rozglądać się za interesującym nas modelem. Sama rejestracja samochodu w Czechach zajmuje ok. dwóch dni i kosztuje nieco ponad 500 zł. Można też skorzystać z opcji nabycia auta od firmy leasingowej, która również powinna nam pomóc w kwestiach rejestracyjnych.

Jak widać, im droższy jest nabywany samochód, tym potencjalne oszczędności są większe. Patrząc na ulice polskich miast, zwłaszcza z południowych regionów, nie jest to proceder rzadki. Bo raczej trudno sądzić, że nagle odwiedza nas tylu czeskich turystów w dość lub bardzo drogich autach.

Tagi: koszty rejestracjirejestracja samochodu
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ