zamknij
REKLAMA
tablica rejestracyjna auta z Czech

Znajomość prawa pozwala nie tylko uniknąć ewentualnych kłopotów z fiskusem, ale również sporo zaoszczędzić. Doskonałym przykładem może być kwestia miejsca prowadzonej działalności i zakupu auta firmowego. Rejestracja samochodu w Czechach pozwala np. na spore oszczędności. I to sięgające nawet powyżej 100 tys. zł.

Co ważne. Jest to proceder legalny i urzędy skarbowe nie mają w praktyce żadnych podstaw, by zakwestionować powyższe praktyki.

Skąd te oszczędności?

Wszystko rozchodzi się o podatki, a dokładniej o ich różne stawki. W Polsce przy zakupie samochodu, także do firmy, płaci się podatek akcyzowy. Jego wysokość jest uzależniona od wartości samochodu oraz od pojemności silnika. W przypadku dużych, ponad dwulitrowych jednostek napędowych stawka akcyzy wynosi 18,6%. A to oznacza, że od drogich samochodów tylko z tego tytułu do urzędu skarbowego trafia kilkadziesiąt, a nierzadko nawet ponad 100 tys. zł.

A tymczasem w Czechach stawka podatku akcyzowego od nowych samochodów wynosi 0%. Jak łatwo wyliczyć zakup np. limuzyny z tzw. segmentu premium, która w Polsce może kosztować nawet ponad 500 tys. zł, u naszych południowych sąsiadów będzie tańszy nawet o 150 tys. zł. A to już się robi gra warta świeczki.

To jednak nie wszystkie oszczędności. Rejestracja samochodu w Czechach pozwala na wystąpienie o zwrot podatku VAT. Do tego można odliczyć cały VAT zawarty w cenie paliwa, części, napraw oraz innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu służbowego. W Polsce, jeśli taki samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, istnieje możliwość odliczenia tylko 50% podatku naliczonego.

Ponadto przedsiębiorcy, którzy posiadają firmy w Czechach i mają tam zarejestrowane auta, mówią o niższych stawkach ubezpieczeniowych. Przy drogim aucie to również może być znacząca oszczędność.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy założyć w Czechach firmę. Proceder ten jest stosunkowo łatwy. Można tego dokonać chociażby przez internet. Co ważne, taka firma może pozostać nieaktywna. Można też skorzystać z pomocy firm pośredniczących. W zależności od tego, czy firma będzie płatnikiem VAT UE, czy też nie, całkowity koszt jej założenia waha się od ok. 5 do 16 tys. zł. Wspomniane firmy mogą nam pomóc nie tylko założyć działalność, ale również zarejestrować aut czy też odzyskać VAT.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Profesjonalne tablice rejestracyjne - do czego służą i jak je zdobyć?

Po założeniu firmy można już zacząć rozglądać się za interesującym nas modelem. Sama rejestracja samochodu w Czechach zajmuje ok. dwóch dni i kosztuje nieco ponad 500 zł. Można też skorzystać z opcji nabycia auta od firmy leasingowej, która również powinna nam pomóc w kwestiach rejestracyjnych.

Jak widać, im droższy jest nabywany samochód, tym potencjalne oszczędności są większe. Patrząc na ulice polskich miast, zwłaszcza z południowych regionów, nie jest to proceder rzadki. Bo raczej trudno sądzić, że nagle odwiedza nas tylu czeskich turystów w dość lub bardzo drogich autach.

Tagi: koszty rejestracjirejestracja samochodu
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ