zamknij
PORADNIKI

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

REKLAMA
Co oznaczają kontrolki w samochodzie? | autofakty.pl

W każdym samochodzie na desce rozdzielczej znajdują różnego rodzaju kontrolki, jedne z nich zapalają się po przekręceniu kluczyka, kolejne świecą się w trakcie jazdy, a jeszcze inne włączają się po zajściu określonego zdarzenia. Ich zadaniem jest informowanie kierowcy o stanie technicznym pojazdu i sytuacjach zagrożenia.

Możemy podzielić je na trzy grupy: czerwone – ostrzegawcze, pomarańczowe – informacyjno-ostrzegawcze oraz zielone – informacyjne.

Czerwone kontrolki ostrzegawcze

Kontrolki czerwone informują kierowcę o poważnej awarii auta, po ich zapaleniu się należy jak najszybciej zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i usunąć usterkę.

Jazda z świecącymi się czerwonym kontrolkami może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia pojazdu, a w skrajnym przypadku nawet do wypadku.

Przykładem może być ostrzeżenie o niskim poziomie oleju, awarii hamulca czy braku ładowania akumulatora.

Pomarańczowe lampki kontrolne w samochodzie

Kontrolki pomarańczowe meldują istnienie niewielkiej usterki i sugerują kierowcy jej usunięcie.

W przypadku ich zapalenia się jazdę można kontynuować, aczkolwiek bardzo często niezbędna okazuje się wizyta w warsztacie po zakończeniu podróży.

Najczęściej występującą jest oznaka „Check” sygnalizująca problem z układem sterowania silnikiem. Lampki pomarańczowe mogą także informować o przepalonej żarówce lub braku płynu w spryskiwaczu.

Zielone kontrolki na desce rozdzielczej

Zielone lampki nie wpływają na możliwość jazdy samochodem, jedynie komunikują kierowcy użycie niektórych funkcji, w jakie wyposażone jest auto. Informują np. o włączonych światłach mijania, drogowych czy uruchomionym tempomacie.

Rodzaje kontrolek samochodowych | autofakty.pl
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Lista kontrolna samochodu przed wyjazdem