Choć najczęściej stajemy się właścicielem nowego/używanego samochodu w drodze zakupu, to jednak są i inne drogi do zostania właścicielem czterech kółek. Jedną z nich jest darowizna. Z taką formą wiążą się określone obowiązki. Dobrze więc wiedzieć, jak powinna wyglądać cała procedura i późniejsza rejestracja samochodu z darowizny.
Umowa darowizny
Do przeniesienia własności samochodu w drodze darowizny niezbędne jest spisanie umowy darowizny. Nie musi odbyć się to drogą aktu notarialnego, wymagana jest tylko forma pisemna.
W umowie, która trochę przypomina treścią umowę kupna-sprzedaży auta, muszą bezwzględnie znaleźć się następujące punkty. Przede wszystkim musi być wyraźnie napisane, że chodzi o darowiznę. Następnie koniecznie muszą być data i miejsce zawarcia umowy oraz dokładne dane obu stron, a także pokrewieństwo między nimi. Będzie to ważne podczas konieczności zgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym. Ponadto w umowie darowizny muszą się znaleźć dokładne dane samochodu (marka, model, rocznik, nr rejestracyjny) oraz ewentualne uwagi dotyczące jego stanu. To również może być ważne podczas ustalania wartości przedmiotu darowizny. W umowie bezwzględnie muszą się też znaleźć podpisy darczyńcy i osoby obdarowanej.
Wizyta w urzędzie skarbowym
W zależności od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a osobą obdarowaną oraz wartości samochodu może pojawić się konieczność zapłacenia podatku. Osoba obdarowana z umową darowizny oraz formularzem SD-Z2 powinna udać się do urzędu skarbowego właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Obowiązek ten muszą spełnić również osoby obdarowane, które nie muszą płacić podatku. Mają na to sześć miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli daty na umowie darowizny.
Podatku od darowizny nie płacą osoby z I grupy podatkowej, czyli małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha oraz teściowie. Jeżeli wartość obdarowanego pojazdu nie przekracza kwoty 9637 zł, wówczas zgłoszenie darowizny nie jest wymagane. W przypadku II i III grupy podatkowej pojawia się już obowiązek zapłaty podatku, o ile wartość auta przekracza kwotę wolną od podatku (odpowiednio 7276 i 4902 zł). Podatek wynosi odpowiednio 7 i 12% od nadwyżki od kwot wolnych od podatku.
Rejestracja w wydziale komunikacji
Sama rejestracja samochodu z darowizny jest analogiczna do sytuacji, gdy nabędziemy auto w drodze kupna. Do wydziału komunikacji obdarowany powinien przynieść umowę darowizny, dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu, o ile była wydana, tablice rejestracyjne oraz ważną polisę OC. Jeśli pojazd nie posiadał ubezpieczenia OC, wówczas najpóźniej w dniu rejestracji należy opłacić to ubezpieczenie. Również, gdyby się okazało, że auto nie posiada ważnego przeglądu, należy go dokonać przed rejestracją.
W wydziale komunikacji otrzymamy nowe tablice rejestracyjne (chyba że posiadamy białe tablice z flagą UE i chcemy je zachować) i tzw. miękki dowód rejestracyjny. Maksymalnie do 30 dni nowy właściciel powinien otrzymać właściwy dowód rejestracyjny.