zamknij
REKLAMA
tablice rejestracyjne (fot. Pixabay/ face-4 CC0)

Zakup kolejnego samochodu to ważne wydarzenie! Kierowca może się cieszyć często z nowocześniejszego pojazdu, który poprawia i komfort podróżowania, i poziom bezpieczeństwa. Aby jednak radość była pełna, prowadzący w pierwszej kolejności powinien pojawić się w… wydziale komunikacji. Tylko wtedy faktem stanie się rejestracja samochodu. Koszt? To właśnie sprawdzimy dziś.

Bez względu na fakt czy kierowca rejestruje pojazd nowy czy używany, podstawowa opłata związana z rejestracją wynosi 180,50 zł. Co zawiera się w tej kwocie? Cały opłat związanych z kolejnymi procedurami koniecznymi do przeprowadzenia procesu wprowadzenia samochodu do ewidencji.

Rejestracja samochodu koszt:

  • 80 zł tablice rejestracyjne
  • 54 zł dowód rejestracyjny
  • 12,50 zł znaki legalizacyjne
  • 13,50 zł pozwolenie czasowe
  • 18,50 zł nalepka na szybę
  • 2 zł opłata ewidencyjna

Koszt rejestracji pojazdu będzie wyższy przede wszystkim w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy auto zostało sprowadzone. W takim przypadku wydział komunikacji musi wydać dodatkowo kartę pojazdu. Opłata za nią wynosi 75 zł. Po drugie wyższy wydatek wiąże się np. z wyborem indywidualnych tablic rejestracyjnych. Gdy kierowca wybierze spersonalizowany napis, cena dwóch tablic wzrośnie z 80 do 1000 złotych.

Czy jest możliwość, że rejestracja pojazdu okaże się tańsza? Jak najbardziej! Może się bowiem okazać, że kupujący nabędzie samochód używany w tym samym mieście, w którym jest zameldowany na pobyt stały. Wtedy nie będzie występował obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych. Jeżeli nabywca zdecyduje się zachować stare numery rejestracyjne, zaoszczędzi w ten sposób 80 zł. W takim przypadku cały wydatek związany z wpisaniem auta do ewidencji nie przekroczy 81 zł.

Inne miasto, te same tablice? Już wkrótce to będzie możliwe!

Już niedługo brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych może obowiązywać nie tylko w przypadku, w którym kupujący i zbywający mieszkają w tym samym mieście. Trwają prace nad przepisami, które zniosą terytorialność oznaczeń rejestracyjnych, jednak pod pewnym warunkiem… Kierowca mieszkający w innej części Polski niż sprzedawca samochodu będzie mógł zachować tablice rejestracyjne tylko wtedy, gdy rejestracji dokona w urzędzie komunikacji należnym miejscu zamieszkania zbywającego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic

Kierowca wcale nie musi rejestrować samochodu osobiście. Może zlecić to zadanie pełnomocnikowi – upoważnienie oparte jest o wypełnienie specjalnego druku urzędowego. Jeżeli pełnomocnik jest bezpośrednim krewnym właściciela pojazdu, obsługa wniosku nie oznacza dodatkowych kosztów. W sytuacji, w której między posiadaczem samochodu a pełnomocnikiem nie występuje powinowactwo, każde pełnomocnictwo oznacza opłatę w wysokości 17 zł.

Rejestracja pojazdu: spóźnienie i co wtedy?

Na koniec warto przypomnieć generalne zasady. A ta właściwie jest jedna – kupujący ma 30 dni na zgłoszenie faktu zakupu pojazdu w wydziale komunikacji. Termin ten jest szczególnie restrykcyjnie dotrzymywany w przypadku pojazdów nowych. Bez tego nie da się wyjechać nimi z salonu! Co z używanymi? Czasami kierowcy przekraczają go. W teorii spóźnienie może oznaczać karę administracyjną. W praktyce zazwyczaj wiąże się co najwyżej z reprymendą udzieloną przez urzędnika. Dużo poważniejsze konsekwencje wiążą się z inną procedurą rejestracyjną – opłaceniem podatku PCC. Kierowca ma na dokonanie czynności 14 dni. Po tym momencie urząd zacznie naliczać odsetki.

Tagi: koszty rejestracjirejestracja auta - koszt i dokumentyrejestracja samochodu
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ