zamknij

Historia marki

21 stycznia 1862 roku Adam Opel założył przedsiębiorstwo w niemieckim mieście Russelsheim. Nazwa firmy była tożsama z nazwiskiem założyciela. Firma początkowo zajmowała się produkcją rowerów oraz maszyn do szycia. Samochody zaczęto tworzyć później – już po śmierci Adama Opla w 1899 roku, kiedy przedsiębiorstwo przejęła jego żona (Sophie Sceller) i pięciu synów. Ten rok nie

Czytaj więcej

Popularne modele

Opel Insignia (2008 – teraz)

Opel Insignia to samochód klasy średniej, ale aspirujący do segmentu premium. Auto w gamie modelowej marki zastąpiło model Vectra oraz Signum. Produkowane jest od 2008 roku. Konstrukcja powstała na płycie podłogowej GM Epsilon II, na której budowane są też inne modele koncernu GM. Samochód od momentu debiutu sprzedawany jest w 3 wersjach nadwoziowych – jako sedan, liftback oraz kombi. Do napędu służą znane z innych modeli silniki benzynowe Ecotec oraz Diesle opracowane przez Fiata. Najmocniejsza wersja silnikowa to Insignia OPC, która doskonale łączy cechy limuzyny o sportowych osiągach. Auto stało się też pionierem pod względem nowości technologicznych wprowadzonych do modelu segmentu średniego. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest kamera rozpoznająca znaki drogowe oraz informująca o nich kierowcę. Opla Insignię docenili nie tylko klienci, którzy w rekordowym tempie wykupili pierwszą partię przygotowanych egzemplarzy, ale także środowisko motoryzacyjne. Insignia jest laureatem konkursu na Samochód Roku 2009. Testy zderzeniowe prowadzone przez Euro NCAP Insignia zaliczyła wzorowo z wynikiem 5 gwiazdek. Model należy do ścisłej czołówki w swojej klasie i konkuruje z takimi samochodami, jak Toyota Avensis, Ford Mondeo czy też Volkswagen Passat. Sprzedawana jest tylko na terenie Europy, a w Wielkiej Brytanii jako Vauxhall Insignia. W USA jej bliźniaczym modelem jest Buick LaCrosse.

 

Opel Astra (1991 - teraz)

Opel Astra to samochód klasy kompaktowej produkowany od 1991 roku jako bezpośredni następca wysłużonego modelu Kadett. Samochód od początku wytwarzany był w 3 wersjach nadwoziowych – jako sedan, hatchback oraz kombi. Do napędu służyły jednostki napędowe znane z innych modeli Opla m.in. Corsy i Vectry o mocach od 60 do 150 KM. Wraz z wprowadzeniem drugiej generacji Astry wprowadzono też wersje OPC, które charakteryzowały się wzmocnionym silnikiem, niebieskim lakierem oraz pakietem zderzaków i spoilerów. Opel Astra niezależnie od wersji silnikowej i nadwoziowej uznawane jest jeden z lepszych modeli w swojej klasie. Za Astrą przemawia dobry stosunek ceny do jakości oraz niskie koszty ewentualnych napraw serwisowych. Dzięki temu niemiecki kompakt cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym. Auto może konkurować pod względem jakości wykonania i wyposażenia z Toyotą Auris i Fordem Focusem. Obecnie produkowana jest III generacja modelu pod nazwą Opel Astra Classic III oraz zupełnie nowa IV generacja modelu.

Pozostałe modele

Opel Corsa (1982 - teraz)

Opel Corsa to samochód miejski produkowany od 1982 roku przez amerykański koncern General Motors pod niemiecką marką Opel. Corsa była pierwszym samochodem miejskim spod znaku „błyskawicy”. Pierwszą generację (Corsa A) wytwarzano w latach 1982-1993 w nadwoziu sedan oraz hatchback. Z czasem zarząd firmy zdecydował o zaprzestaniu produkcji 4-drzwiowego nadwozia i, począwszy od generacji (Corsa D), samochód dostępny jest tylko jako 3 lub 5-drzwiowy hatchback. Producent do napędu używa niedużych silników benzynowych, które obok niezłych osiągów cechują się niskim spalaniem praz mocą przenoszoną na przednie koła. Od początku produkcji samochód miał być niedużym i tanim środkiem transportu dla ludzi mieszkających w mieście. Myśl ta przyświeca Corsie do dziś, ale warto wspomnieć, że auto z generacji na generację rosło i dziś z powodzeniem gra rolę środka transportu dla niewielkiej rodziny. Z czasem Opel wprowadził również usportowioną wersję OPC. Dziś Opel Corsa to jeden z liderów segmentu aut miejskich. Opel Corsa to silna konkurencja dla Skody Fabii, Forda Fiesty czy też Volkswagena Polo. Samochód cieszy się dużym zainteresowaniem jako auto nowe oraz używane. Opel Corsa to najlepiej sprzedający się samochód w historii marki.

Opel Vectra (1988 - 2008)

Opel Vectra to samochód klasy średniej produkowany od 1988 do 2008 roku. Podczas 20-letniej produkcji powstały 3 generacje samochodu. Pierwsza dostępna była tylko w nadwoziu typu sedan i liftback, a do kolejnych generacji dołączyła również wersja kombi. Vectra od początku produkcji stanowił konkurencję dla modeli Toyoty, Peugeota, Volkswagena oraz Forda. Samochód produkowany był przez koncern GM, dzięki czemu oferował rozwiązania technologiczne nieosiągalne dla innych producentów. Producent zastosował do napędu zaawansowane jednostki benzynowe oraz diesle, które skonstruował we współpracy z Fiatem. Pierwsze egzemplarze produkowane w 1988 roku dysponowały mocą 75 – 170 KM, a ostatnia generacja (Vectra C) od 100 do 280 KM. Najmocniejsza wersja silnikowa to Vectra OPC łącząca cechy limuzyny o sportowych osiągach. Niezależnie od wersji silnikowej auto uznawane jest na rynku polskim za jeden z lepszych modeli w swojej klasie. Za Vectrą przemawia dobry stosunek ceny do jakości. Dzięki temu niemiecka limuzyna cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym. Auto może konkurować pod względem jakości wykonania i wyposażenia z Toyotą Avensis i Fordem Mondeo.

Opel Zafira 1999 – teraz

Zafira to 5 lub 7-miejscowy, kompaktowy minivan, dostępny w ofercie Opla od 1999 roku. Model ten stanowił odpowiedź niemieckiego koncernu na rosnące znaczenie tego segmentu kilkanaście lat temu. Debiutująca pod koniec lat 90. XX wieku pierwsza generacji Opla Zafira spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony odbiorców. W latach 2005-2014 produkowano była II generacja tego modelu, a o 2012 roku w sprzedaży dostępna jest III generacja.