zamknij

Historia marki

Marka MAZDA rozpoczęła swoją historię w 1920 roku w Hiroszimie, kiedy to japoński biznesmen i przedsiębiorca Jujiro Matsuda wspólnie z grupą inwestorów założyli firmę Toyo Cork Kogyo. Na początku marka specjalizowała się w produkcji obrabiarek stosowanych do mechanicznej obróbki przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów i wymiarów. Maszyny wykorzystywano w późniejszym okresie np. do

Czytaj więcej

Popularne modele

Mazda 6 (2002 - teraz)

Mazda 6 to samochód klasy średniej będący bezpośrednim następcą modelu 626. Samochód został wprowadzony do produkcji w 2002 roku, a obecnie na rynku funkcjonuje już III generacja Mazdy 6. Pierwsza generacja została zbudowana we współpracy z Fordem, a kolejne wersje to autorskie konstrukcje japońskiego producenta. Dwie pierwsze generacje dostępne były w nadwoziu typu sedan, hatchback i kombi. Obecna wersja Mazdy 6 oparta na technologii SkyActive sprzedawana jest tylko jako sedan i kombi. Japoński producent niezależnie od generacji wyposażał Mazdę 6 w mocne i oszczędne silniki benzynowe oraz diesla. Dziś model ten cieszy się dużym zainteresowaniem jako samochód nowy, a także używany. Mazda 6 uznawana jest na rynku za samochód bezawaryjny, co potwierdzają testy niezależnych organizacji np. TÜV. Aktualnie „szóstka” to silna konkurencja dla takich rynkowych modeli, jak Toyota Avensis, Opel Insignia, Ford Mondeo oraz Volkswagen Passat.

Pozostałe modele

Mazda 3 (2003 - teraz)

MAZDA 3 to samochód kompaktowy będący bezpośrednim następcą modelu 323. Auto wprowadzono do produkcji w 2003 roku, a obecnie na rynku funkcjonuje już III generacja. Modele dwóch pierwszych generacji powstały na płycie podłogowej C1 stworzonej dzięki współpracy Forda, Mazdy i Volvo. Aktualna wersja to konstrukcja MAZDY oparta na technologii SkyActive. W Polsce serię 3 można nazwać jednym z najpopularniejszych modeli w swojej klasie. Obecna generacja cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem wśród klientów kupujących nowy samochód. Pomimo bogatego wyposażenia seryjnego model nie zyskał popularności na polskim rynku, ponieważ na tle konkurencji wyróżnia go stosunkowo wysoka cena. Warto jednak zaznaczyć, że poprzednie modele mają grono zwolenników na rynku wtórnym. Kompaktowy model japońskiego producenta uznano za bezawaryjny, co potwierdzają testy niezależnych organizacji np. TÜV. MAZDA 3 to silna konkurencja dla takich samochodów, jak: Toyota Auris, Opel Astra, Ford Focus oraz Volkswagen Golf.

Mazda CX-5 (2012 – teraz)

Mazda CX-5 to pierwszy kompaktowy SUV japońskiego producenta oparty na technologii SkyActive i stylizacji KODO. Mazda CX-5 zastąpiła w gamie modelowej CX-7 oraz Tribute, które nie cieszyły się zbyt dużą popularnością w Polsce. Model zaprezentowano w 2012 roku i w niemal niezmienionej formie (niewielki lifting w 2014 r.) produkowany jest do dziś. Samochód został zbudowany na nowej płycie podłogowej Mazda Skyactiv platform. Po kilku latach od debiutu nowy SUV Mazdy cieszy się silną pozycję na rynku nowych samochodów. Auto w połączeniu z mocnymi silnikami benzynowymi lub jednostkami diesla zapewnia dobre osiągi i niewiele pali. MAZDA CX-5 to silna konkurencja dla takich samochodów, jak Nissan Qashqai, Ford Kuga oraz Volkswagen Tiguan.