zamknij

Historia marki

Korzenie koncernu sięgają 1927 roku, kiedy w Göteborgu zarejestrowano spółkę Volvo. Nazwa koncernu wywodzi się z łaciny i dosłownie oznacza „toczę się”. W chwili powstania firmy 100 proc. udziałów posiadał w niej producent łożysk kulkowych – firma SKF (Svenska Kullagerfabriken). Szwedzki producent aut najprawdopodobniej nigdy nie powstał, gdyby nie dwóch pracowników SKF, Assar Gabrielsson, późniejszy

Czytaj więcej

Popularne modele

Volvo S40/V40/V50 (1995 - 2012)

S40 to kompaktowy model Volvo, który zadebiutował na rynku w 1995 roku. Auto współdzieliło płytę podłogową z Mitsubishi Carismą. Poza rynkiem europejskim, auto było dostępne również w Australii, Ameryce Północnej oraz na Dalekim Wschodzie. Był to pierwszy samochód w historii testów NCAP, któremu udało się zdobyć cztery gwiazdki w ocenie bezpieczeństwa po przeprowadzeniu testów zderzeniowych.

Volvo S60 (2000 - teraz)

Model S60 został zaprezentowany w 2000 roku jako następca S70. Model był przełomowy co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, stanowił powiew designerskiej świeżości po latach kanciastych i ostrych linii obecnych w nadwoziach szwedzkich aut. Po drugie, jego produkcja nie odbywała się w rodzimej Szwecji, ale w Belgii.
Model S60 kontynuował ścieżkę wytyczona przez swoich poprzedników, umiejętnie łącząc ergonomię, wysoki komfort podróżowania z dbałością o bezpieczeństwo. Szwedzkie auto standardowo wyposażano w wiele systemów, które dbały o kierowców i pasażerów w razie wystąpienia wypadku. System WHIPS skonstruowano w celu minimalizacji skutków zderzeń tylnych, z kolei SIPS był aktywowany w przypadku wykrycia bocznej kolizji.

Pozostałe modele

Volvo XC60 (2008 - teraz)

Korzenie szwedzkiego SUVa sięgają 2007 roku, kiedy pokazano samochód koncepcyjny o tej samej nazwie. Już rok później, podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie, zaprezentowano model produkcyjny. Konstrukcja auta została opracowana na bazie płyty EUCD, która została wykorzystana także do budowy Forda Mondeo, Volvo V70 oraz S80.

Model XC60 zyskał bardzo ciepłe ze strony klientów. Pochwały zyskał zwłaszcza za odważny i świeży design, który wyróżniał SUV w chwili debiutu od reszty aut szwedzkiego producenta.

Nie sposób pominąć również bardzo bogatego zestawu, montowanych seryjnie systemów bezpieczeństwa, wśród których znajdziemy między innymi: City-Safety (minimalizuje ryzyko kolizji z innymi pojazdami przy niewielkich prędkościach), Hill Descent Control (asysta przy pokonywaniu podjazdów), Emergency Brake Assist (układ wspomagania nagłego hamowania), BLIS (monitorowanie martwego pola w lusterkach) oraz Side Impact Protection System (zabezpieczenie pasażerów przed konsekwencjami uderzenia bocznego).

Volvo XC90 (2002 - teraz)

XC90 to pierwszy SUV, jaki pojawił się w ofercie Volvo. Auto jest klasyfikowane jako UV średniej wielkości, mieszczący się między SUVami kompaktowymi a pełnowymiarowymi. Auto zostało zaprezentowane w 2002 w trakcie targów North American International Auto Show.

XC90 spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony klientów. Szczególnie uznanie ten model Volvo zdobył w USA, gdzie przez długi był najlepiej sprzedającym się modelem szwedzkiego producenta. W 2003 roku XC 90 udało się uzyskać tytuł North American Car of the Year. Z kolei w 2005 roku był to najlepiej sprzedający się model Volvo nie tylko w USA, ale i w skali globalnej (85 994 egzemplarzy).

W latach 2002-2014 wyprodukowano ponad 630 tys. sztuk Volvo XC90.

Znajdź warsztaty obsługujące samochody marki Volvo