zamknij
REKLAMA
Mat. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Postanowiliśmy postawić przed tym materiałem dość ważne pytanie. A więc czy na terytorium Polski jest możliwa rejestracja samochodu online? W pewnym sensie jak najbardziej. Niestety przez internet kierowcy nie uda się załatwić wszystkich formalności. A to oznacza, że nie uniknie wizyty w wydziale komunikacji pobliskiego urzędu miasta.

Kiedy rejestracja samochodu online jest możliwa? Przede wszystkim wtedy, gdy urząd zlokalizowany w miejscu zamieszkania kierowcy dysponuje elektroniczną skrzynką podawczą. W takim przypadku osoba, która chce zarejestrować samochód musi zacząć od… stworzenia swojego konta w systemie ESP. Dopiero po weryfikacji profilu możliwe stanie się złożenie elektronicznego wniosku. Wypełnienie internetowego druku to jednak połowa sukces. Kierowca musi bowiem dołączyć do niego skany wszystkich tych dokumentów, które normalnie okazuje się urzędnikowi podczas wizyty w wydziale komunikacji.

Rejestracja samochodu online – pamiętaj o skanach!

Co niezwykle ważne, skany wrzucone na elektroniczną skrzynkę podawczą nie mogą być dowolne. Powinny mieć format JPEG lub PDF, nie mogą przekraczać rozmiarem 200 kB, a rozdzielczością 2500×3500 pixeli. To jednak nie koniec, bo samo wysłanie wniosku stanowi tak naprawdę dopiero początek. Urząd weryfikuje informacje wysłane przez kierowcę i drogą elektroniczną wzywa go… do wizyty w wydziale komunikacji. Tam nowy właściciel pojazdu musi pokazać urzędnikowi oryginały wszystkich załączonych dokumentów oraz powinien zdać tablice rejestracyjne.

Czy rejestracja samochodu online zakłada jakiekolwiek ułatwienie dla kierowcy? W pewnym sensie tak. Bo po uzgodnieniu drogą elektroniczną z właścicielem pojazdu organ rejestrujący ma możliwość przesłania pocztą pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablic, nalepki kontrolnej i decyzję o czasowej rejestracji pojazdu. Wada? O ile wszystkie te dokumenty właściciel auta może odebrać w ciągu kilku minut bezpośrednio w urzędzie, o tyle w przypadku wysyłki pocztą może czekać nawet kilka dni! To jednak nie koniec, bo koszt wysyłki musi pokryć osoba rejestrująca.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja samochodu używanego kupionego w Polsce - krok po kroku

Rejestracja samochodu online – sprawnie idą tylko… płatności!

Rejestracja samochodu online w chwili obecnej jest skomplikowana i tak naprawdę niepotrzebnie utrudniana. Czy jest zatem jakaś sprawa, którą w związku z rejestracją pojazdu kierowca załatwi przez internet szybko i intuicyjnie? Tak, mowa o płatności związanej z kosztami rejestracji. W tym przypadku urzędnicy postanowili nie komplikować życia kierowcy. Ten z listy wybiera rodzaj rejestracji, na końcu listy pojawia się kwota oraz pole, w które należy wpisać dane swoje i pojazdu. Ostatnim etapem jest wybór banku i uiszczenie płatności.

Wnioski? Dopóki rejestracja samochodu online nie zostanie uproszczona, tak naprawdę może się okazać dużo bardziej czasochłonna od wizyty w urzędzie. Kierowca musi założyć profil, zeskanować wszystkie dokumenty, prawidłowo wypełnić wniosek, a później i tak pojawiać się na każde wezwanie w wydziale komunikacji. A to zdecydowanie nie ułatwia mu życia i nie sprawia, że realizacja usługi za pomocą sieci staje się prosta, przyjemna i intuicyjna.

Tagi: koszty rejestracjirejestracja samochodu
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ