zamknij

Historia marki

Historia marki KIA rozpoczyna się w 1944 roku, kiedy to pod nazwą Kyungsung Precision Industry produkowała części do rowerów. W 1952 roku nazwa została zmieniona na KIA Industry Corp., a profil produkcji zmodyfikowano. Od tej pory marka produkowała motocykle oraz popularne w Azji 3-kołowe pojazdy dostawcze. Firma rozwijała się niezwykle prężnie i była na koreańskim

Czytaj więcej

Popularne modele

KIA Cee’d (2006 - teraz)

KIA CEE’D to pierwszy samochód kompaktowy koreańskiej marki zaprojektowany i stworzony dla europejskiego klienta. Model ten powstał w centrum projektowym Kia w Rüsselsheim. Zbudowano go na wspólnej płycie podłogowej z Hyundaiem i30. KIA Cee’d i dostępna jest w dwóch wersjach nadwoziowych, jako hatchback i kombi. Producent wykorzystał do napędu sprawdzone, wolnossące jednostki benzynowe oraz nowoczesne diesle. Niezależnie od rodzaju silnika samochód występował tylko z napędem na przednią oś, a moc mogła być przekazywana za pośrednictwem manualnej lub automatycznej skrzyni biegów. Obecnie na rynku dostępna jest II generacja KIA Cee’d, która podobnie jak poprzedni model cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Auto wyróżnia niespotykania u innych producentów 7-letnia gwarancja (5 lat pełna + 2 lata na zespół napędowy). Wysoka jakość wykonania, przystępna cena oraz gwarancja sprawiają, że Cee’d to silna konkurencja dla takich samochodów takich, jak Volkswagen Golf, Ford Focus, Honda Civic, czy też Toyota Auris.

Pozostałe modele

KIA Sportage (1994 - teraz)

KIA Sportage to pierwszy sportowo-użytkowy samochód (SUV) stworzony przez koreańską markę z myślą o amerykańskich i europejskich klientach. Auto produkowane jest od 1994 roku, jako mniejszy odpowiednik modelu Sorento. Pierwsza generacja Sportage miała napęd na 4 koła i dobre właściwości terenowe. Jednak moda na samochody typu SUV sprawiła, że KIA postanowiła stosować w produkcji mniej terenowe parametry. Kolejne generacje stawały się autami rekreacyjnymi z miejskim charakterem. Na rynku dostępna jest już III generacja modelu Sportage, która dzieli rozwiązania techniczne i płytę podłogową z Hyundaiem ix35, w Polsce jednym z najpopularniejszych modeli w swojej klasie. Obecna generacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów kupujących snowy samochód. Warto jednak zaznaczyć, że również poprzednie modele mają grono zwolenników na rynku wtórnym. KIA Sportage to silna konkurencja dla takich samochodów, jak: Toyota RAV4, Mitsubishi ASX oraz Suzuki Vitara.

KIA Soul (2009 - teraz)

KIA Soul to zupełnie nowy segment w palecie modeli koreańskiej marki. Auto znajduje się na pograniczu segmentów B i C. Niektórzy zaliczają je również do pojazdów typu „urban crossover”. Model Soul łączy cechy samochodu miejskiego, minivana oraz niewielkiej terenówki. Kia wypełniła nim lukę w swojej ofercie między terenowym Sportage, minivanem Carens i typowymi modelami miejskimi. Premiera I generacji odbyła się w 2008 roku podczas salonu samochodowego w Paryżu, a pierwsze egzemplarze trafiły do klientów rok później. W 2014 roku na rynku zagościła II generacja, która nawiązywała stylistyką podo poprzedniego modelu – oba wyróżniała nowoczesna stylistyka oraz pudełkowa sylwetka, która skrywała przestronne wnętrze dla 5 pasażerów. Pod maską znajdziemy benzynowe i wysokoprężne jednostki napędowe o stosunkowo wysokiej mocy. KIA Soul mimo ciekawej stylistyki i atrakcyjnej oferty cenowej nie cieszy się w Polsce dużym powodzeniem jako samochód nowy. Jest jednak mocną konkurencją dla innych crossoverów takich, jak Toyota Urban Cruiser czy też Suzuki SX4.