zamknij
REKLAMA
dowód rejestracyjny

Rejestracja samochodu używanego tylko z pozoru może wydawać się skomplikowaną czynnością. Trzeba pamiętać, że jest to niezbędny etap w procesie zakupu używanego samochodu, bez którego nie będziemy mogli go użytkować. Odpowiednio przygotowani z kompletem dokumentów załatwimy wszystko w urzędzie łatwo, szybko i bez zbędnych nerwów.

Wniosek o rejestrację samochodu

Liczbę wizyt w urzędzie ograniczymy do minimum, jeśli pobierzemy i wydrukujemy wniosek o rejestrację pojazdu ze strony internetowej urzędu. Naturalnie możemy go otrzymać również w samym wydziale komunikacji, ale wówczas albo będziemy musieli wypełnić go na miejscu, albo wrócić do domu. Samo wypełnienie wniosku nie powinno nastręczyć nam zbytnich problemów. Poza danymi osobowymi należy podać także m.in. markę i model auta, rok produkcji, numer VIN czy też numer karty pojazdu.

Rejestracji samochodu dokonujemy w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Czynność tę powinniśmy dokonać samodzielnie (gdy jest kilku współwłaścicieli, wówczas wszyscy powinni się pojawić), bądź skorzystać z upoważnienia. W takim przypadku auto będzie mogła zarejestrować całkowicie postronna osoba.

>>Przykładowy wniosek o rejestrację pojazdu<<

Niezbędne dokumenty

Poza wnioskiem nowego właściciela (nowych właścicieli) o zarejestrowanie samochodu będziemy musieli zabrać ze sobą komplet dokumentów. To ważne, by wszystkie skompletować, gdyż brak choćby jednego spowoduje, że będziemy zmuszeni pojawić się w urzędzie jeszcze raz. Na szczęście, w porównaniu do rejestracji samochodu z zagranicy, papierologia jest nieco mniejsza.

W przypadku samochodu używanego nabytego w Polsce konieczne jest posiadanie następujących dokumentów (wszystkie w oryginale):

  • dowód własności pojazdu – najczęściej będzie to umowa kupna-sprzedaży, ale może być również faktura VAT, umowa darowizny, zamiany, dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności, umowa przewłaszczenia np. banku;
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny;
  • karta pojazdu, jeżeli była wydana;
  • tablice rejestracyjne (jeżeli sprzedający i kupujący są z tego samego powiatu, wówczas tablice rejestracyjne mogą pozostać te same).

Jeżeli nabywcą samochodu jest osoba fizyczna, będzie musiała okazać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. Gdy nowym właścicielem jest osoba prawna, wymagany będzie aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (do wglądu). Sprawy związane z rejestracją pojazdu w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Umowa kupna-sprzedaży samochodu obcokrajowcowi

Tzw. miękki dowód

Jeśli wniosek był wypełniony poprawnie i nie ma również zastrzeżeń do dostarczonych dokumentów, wówczas otrzymamy pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód. Jest on ważny przez 30 dni i w tym okresie powinniśmy uzyskać już stały dowód rejestracyjny. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia pozwolenia czasowego o 14 dni.

Wraz z pozwoleniem czasowym otrzymamy nowe tablice rejestracyjne (o ile nie pozostajemy przy dotychczasowych) z nalepką kontrolną.

Stały dowód rejestracyjny

Z reguły nie trzeba jednak czekać 30 dni na otrzymanie stałego dowodu rejestracyjnego. Najczęściej jest on gotowy już po 10-14 dniach. Informację o jego statusie bardzo często możemy uzyskać już drogą internetową. Niektóre urzędy wysyłają powiadomienia SMS-em.

Podczas wizyty w urzędzie będziemy musieli okazać zaktualizowane ubezpieczenie OC. Otrzymamy wówczas decyzję o rejestracji samochodu oraz nowy dowód rejestracyjny.

Rejestracja samochodu używanego – ile to kosztuje?

Rejestracja samochodu używanego nie jest niestety czynnością darmową, ale nie obciąży ona specjalnie naszego budżetu.

Największą część niezbędnych opłat stanowi koszt nowych tablic rejestracyjnych (80 zł). Dlatego można tu nieco zaoszczędzić, gdy kupujący i sprzedający mieszkają w tym samym powiecie. Z drugiej strony, koszty rejestracji mogą wzrosnąć aż o 1000 zł, gdy zdecydujemy się na indywidualne tablice rejestracyjne. Łącznie, wraz z dowodem rejestracyjnym i wszystkimi nalepkami oraz opłatami, zapłacimy najczęściej 180,50 zł. Gdy pozostaniemy przy tych samych tablicach, wówczas koszt rejestracji wyniesie 81 zł. W przypadku tablic rejestracyjnych indywidualnych łączny koszt rejestracji wyniesie nas 1100,50 zł. Gdy korzystamy z pełnomocnictwa, wówczas należy do powyższych wydatków doliczyć 17 zł za upoważnienie.

Opłat można dokonać przelewem lub przekazem na rachunek bankowy właściwego urzędu, bądź bezpośrednio w kasie urzędu.

Tagi: rejestracja auta - koszt i dokumentyrejestracja samochoduużywany samochódzakup używanego auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ