zamknij
REKLAMA
umowa

Dzięki instytucji rękojmi kupujący samochód używany może dochodzić swoich prac, gdy okaże się, że jego nowy nabytek posiada wady, o których wcześniej nie miał pojęcia. Jednak, aby dochodzenie praw okazało się skutecznie, niezbędne jest zachowanie odpowiednich terminów. Warto zatem wiedzieć, ile mamy czasu na zwrot samochodu używanego. Na szczęście jest go całkiem sporo.

Nawet zachowując odpowiednią staranność, nigdy nie będziemy mieli pewności, że zakupione auto nie posiada jakichś usterek. Wady ukryte samochodu, zarówno fizyczne, jak i prawne, są wystarczającą podstawą, by domagać się naprawy auta, zwrotu części zapłaconej kwoty, a nawet odstąpienia od umowy. Przy czym pamiętajmy, że nie za wszystkie wady odpowiada sprzedawca. Nie będzie ponosił odpowiedzialności, gdy usterka jest wynikiem normalnego zużycia się danego elementu bądź nabywca o wadzie wiedział, bądź mógł się o niej dowiedzieć. Gdy jednak nie zachodzą powyższe przesłanki, szanse na skuteczne zgłoszenie roszczeń rosną. Pamiętać należy jednak o zachowaniu odpowiednich terminów.

Ile czasu obowiązuje rękojmia?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego kupujący może korzystać z uprawnień, jakie zapewnia rękojmia, przez okres dwóch lat od wydania auta. Sprzedawca może chcieć ograniczyć prawo do rękojmi bądź skrócić jej okres. Dlatego bezwzględnie dla własnego dobra, przeczytajmy starannie umową, czy nie ma na niej takiego punktu.

Ważne, że powyższy dwuletni okres jest na zawiadomienie sprzedawcy o wykryciu wady. Dalsze postępowanie może bowiem toczyć się już po upływie tego terminu, a roszczenie nie ulegnie przedawnieniu. Warto też dodać, że roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy na wolną od wad przedawnia się z upływem roku od dnia stwierdzenia wady. Jeśli więc po zakupie pojechaliśmy na przegląd, podczas którego na jaw wyszły jakieś usterki, najlepiej zgłosić je sprzedającemu jak najszybciej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Top 10: Używane samochody do 5 tys. zł - który wybrać?

Jeżeli będziemy w trakcie dochodzenia jednego z uprawnień z tytułu rękojmi, termin do wykonania innych uprawnień przysługujących z tytułu zakupu auta ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Tagi: wada ukrytazakup używanego autazwrot samochodu
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ