zamknij
REKLAMA
wyborsystemumonitoringugpskrokpokroku1

Jeśli prowadzisz firmę wykorzystującą flotę pojazdów, pomocne jest używanie sprzętu i oprogramowania telematycznego do ich śledzenia, poprawy bezpieczeństwa kierowców i generowania raportów o stanie.

Te rozwiązania stawiają na pierwszym miejscu wydajność oraz pomagają zaoszczędzić pieniądze. Przygotowaliśmy ten przewodnik zakupu, aby pomóc Ci dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu monitoringu GPS.

Czym jest śledzenie floty GPS?

Pomyśl o śledzeniu floty GPS jako o wirtualnej przejażdżce. Zamiast zatrudniać menedżera, który będzie siedział na miejscu pasażera i monitorował pojazdy i kierowców na drodze, śledzenie floty GPS pozwala mieć wszystko na oku z dowolnego miejsca. Tego typu rozwiązanie pomaga zapewnić wydajną eksploatację pojazdów oraz bezpieczeństwo kierowców.

System monitoringu GPS obejmuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie służące do śledzenia Twojego pojazdu i sposobu, w jaki jest obsługiwany. Typ sprzętu, którego potrzebuje Twój pojazd, zależy od tego, co chcesz monitorować. Niektóre usługi oferują łatwe w obsłudze urządzenia typu plug-and-play, które są mniej więcej wielkości talii kart. Inne wymagają bardziej zaawansowanej instalacji, która zwykle polega na podłączeniu różnych czujników do centrów informacyjnych pojazdu.

Pojazd jest śledzony za pomocą globalnego systemu pozycjonowania (GPS). Sprzęt wysyła aktualizacje i dane w czasie rzeczywistym do oprogramowania, które służy jako centrum wszystkich informacji.

Co robi oprogramowanie do śledzenia floty GPS?

Oprogramowanie do śledzenia floty GPS może lokalizować pojazdy, wyznaczać trasy i podawać wskazówki do wyznaczonych miejsc docelowych. Dostarcza również informacji na temat diagnostyki pojazdu, śledzenia przeglądów i bezpiecznych zachowań podczas jazdy. Wiele urządzeń wyposażonych jest w akcelerometry i inne czujniki, więc jeśli kierowca gwałtownie hamuje lub przyspiesza, zostanie to udokumentowane w oprogramowaniu. Niektóre usługi oferują nawet raportowanie o ostrych skrętach i zakrętach. Technologia ta umożliwia również śledzenie czasu pracy na biegu jałowym, który jest kluczową informacją dla poprawy efektywności paliwowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak rozpoznać anglika po numerze VIN?

Monitoring GPS

Źródło: https://www.verizonconnect.com/pl/rozwiazania/monitoring-gps/

Wszystkie te funkcje oprogramowania zapewniają platformę do śledzenia floty, zarządzania stanem pojazdów, poznawania nawyków kierowców i śledzenia zużycia paliwa. Większość sterowników zawiera narzędzia dyspozytorskie i funkcje planowania w celu usprawnienia przepływu pracy. Funkcje te mogą również zwiększyć satysfakcję klientów – na przykład poprzez dostarczanie dokładniejszych szacowanych czasów dotarcia. Inne funkcje obejmują śledzenie wypadków, pomoc drogową, ochronę przed kradzieżą, zegary czasu i śledzenie obecności.

Jak wybrać system GPS i oprogramowanie do niego

Aby wybrać system i oprogramowanie odpowiednie dla siebie, najpierw upewnij się, że mają funkcje, których potrzebuje Twoja firma. Większość systemów zarządzania flotą oferuje różnorodne opcje w standardowej ofercie. Mowa tu o m.in.:

  • integracji z kartami paliwowymi,
  • śledzeniu bezpieczeństwa kierowcy,
  • panelach informacyjnych, które pokazują zmiany dla kluczowych wskaźników,
  • opcjach komunikacji i nawigacji,
  • bieżącej obsłudze klienta.

Podsumowanie

Wybór optymalnego systemu monitoringu GPS doprowadzi do obopólnej korzyści, gdyż zarówno skorzystają na nim właściciele firm, jak i sami pracownicy. W związku z tym zalecamy rzetelne podejście do tematu i upewnienie się co do dystrybutora wybranego sprzętu.

Tagi: monitoring pojazdówtelematyka
Auto Fakty

Autor Auto Fakty

DODAJ KOMENTARZ