zamknij
REKLAMA
ile-kosztuje-przerejestrowanie-auta2

Rejestracja pojazdu jest obowiązkiem każdej osoby kupującej samochód. Jednak same formalności i wymagane dokumenty, a także ceny są różne, w zależności od pochodzenia auta. Ile zatem kosztuje rejestracja lub przerejestrowanie samochodu i o czym należy pamiętać?

Obowiązkowi rejestracji podlegają wszystkie samochody poruszające się na własnych kołach po drogach publicznych. Niezależnie od tego, czy kupuje się auto nowe, czy używane oraz od tego, czy pochodzi ono z rynku krajowego, czy z zagranicy. Nowy właściciel musi stawić się we właściwym miejscowo wydziale komunikacji i dopełnić formalności oraz wnieść narzucane przez prawo obowiązujące opłaty rejestracyjne.

Rejestracja pojazdu nowego i używanego

Najłatwiej, jak nietrudno się domyślić, mają właściciele nowych aut kupowanych w salonach. W sytuacji zakupu fabrycznie nowego pojazdu trzeba zgłosić się osobiście do urzędu, ewentualnie wystawić komuś pełnomocnictwo lub prokurę. Należy mieć przygotowane dokumenty wydawane przez dilera przy zakupie auta: fakturę zakupu (może to być faktura pro forma), wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu oraz kartę pojazdu.

W przypadku kupna samochodu używanego w kraju jest nieco trudniej, natomiast najwięcej formalności i wydatków czeka osoby przerejestrowujące samochody sprowadzone zza granicy. Czas na przerejestrowanie samochodu w urzędzie to 30 dni od daty sprzedaży widniejącej na umowie kupna-sprzedaży lub fakturze zakupowej. Poniżej przypominamy na co należy zwrócić uwagę i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć w trakcie wizyty w urzędzie.

Jakie dokumenty należy mieć przy rejestracji samochodu?

Ponieważ wizyta w urzędzie trwa zazwyczaj dosyć długo, wiąże się z oczekiwaniem na numerki, czasem spędzonym w kolejce itd., warto zadbać o to, aby w trakcie nie okazało się, że dokumenty nie są kompletne i konieczne będzie rozpoczynanie wszystkiego od nowa. Aby tego uniknąć, w wypadku auta kupionego i zarejestrowanego kraju należy mieć pod ręką następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek o rejestrację,

  • dowód własności pojazdu (faktura, umowa kupna, umowa darowizny, postanowienie sądu przyznające prawo własności),

  • dokumenty rejestracyjne (dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne),

  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, jeżeli brak jest w dowodzie rejestracyjnym zapisu o aktualnym terminie kolejnego badania technicznego,

  • dowód osobisty lub paszport (w przypadku osób fizycznych),

  • imienne pełnomocnictwo (w przypadku, gdy wnioskuje pełnomocnik),

  • polisę OC – posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, z wyjątkiem pojazdów historycznych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Trzecia tablica rejestracyjna - jak ją zdobyć?

Jeśli auto pochodzi z rynku zagranicznego, to proces rejestracji wygląda nieco inaczej i wymagane będą:

  • wypełniony wniosek o rejestrację,

  • dowód własności pojazdu (umowa kupna, umowa darowizny, faktura, postanowienie sądu przyznające prawa własności),

  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz dokument identyfikacyjny pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą, jeżeli jest wymagane, dowód rejestracyjny.

W razie braku dowodu rejestracyjnego wymagane jest:

  • zaświadczenie wydane przez organ ostatniej rejestracji potwierdzające dane zawarte w zagubionym/utraconym dokumencie (dla krajów UE),

  • inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu za granicą (dla krajów spoza UE), dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego (spoza Unii Europejskiej),

  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie zwalniające od akcyzy w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,

  • dowód osobisty lub paszport (w przypadku osób fizycznych), imienne pełnomocnictwo (w przypadku gdy wnioskuje pełnomocnik),

  • w celu zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z zagranicy wymagane jest dostarczenie zagranicznych tablic rejestracyjnych lub oświadczenie o przyczynach ich braku, dokumenty przedkładane przy rejestracji sporządzone w języku innym niż polski powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Dodatkowo, w przypadku pojazdu wprowadzonego na terytorium RP przed 1.01.2016 r. wnioskodawca zobowiązany jest do załączenia dowodu uiszczenia opłaty recyklingowej.

Ile kosztuje rejestracja lub przerejestrowanie pojazdu?

Odwiedzając wydział komunikacji w celu przerejestrowania samochodu, należy być również przygotowanym na wydatki. Jeśli chodzi o samą procedurę rejestracji pojazdu, to koszty będą przedstawiać się następująco:

  • nowy dowód rejestracyjny (54 zł),

  • nowe tablice rejestracyjne (80 zł),

  • komplet znaków legalizacyjnych (12,5zł),

  • pozwolenie czasowe (18,5 zł) oraz komplet opłat ewidencyjnych (2,5 zł).

Łącznie koszty rejestracji pojazdu oscylują więc w okolicach 200 złotych, ale mogą okazać się wyższe, np. w sytuacji, gdy konieczne jest wydanie wtórnika karty pojazdu (75 zł) lub rejestrujący chce uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne (1000 zł).

Tagi: cena przerejestrowania samochoduile kosztuje przerejstrowanie autaprzerejestrowanie autarejestracja auta - koszt i dokumentyrejestracja samochodu

DODAJ KOMENTARZ