zamknij
REKLAMA
trzecia tablica rejestracyjna

Jeszcze w pierwszej połowie bieżącej dekady montaż np. bagażnika rowerowego na tylnej klapie auta stanowił nie lada problem dla właściciela takiego samochodu. Chodziło o tablice rejestracyjne, które były zakrywane przez przewożone rowery, co groziło mandatem. Dziś tego problemu już nie ma. Rozwiązaniem jest trzecia tablica rejestracyjna. Zobacz, co trzeba zrobić, by ją uzyskać i ile to kosztuje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami poruszający się po polskich drogach samochód, musi posiadać dwie widoczne tablice rejestracyjne. Brak bądź zasłonięcie jednej z tablic może skutkować mandatem karnym. Dlatego też przez długi czas właściciele samochodów, którzy posiadali bagażniki rowerowe montowane na hakach holowniczych, musieli lawirować pomiędzy przepisami. Rozwiązaniem były duplikaty tablic, które jednak były „samoróbkami” i same w sobie były nielegalne. Niektórzy przekładali też oryginalne tablice na bagażnik, co jednak również nie do końca było zgodne z przepisami, wg których tablica powinna być przymocowana do samochodu. Problem pojawiał się podczas kontroli drogowej. Niektórzy policjanci przymykali na takie rozwiązania oko. Byli też i tacy, którzy podchodzili do sprawy niezwykle restrykcyjnie i nakładali mandat i zakazywali jazdy z tak zamontowanym bagażnikiem.

Na szczęściej dla rowerzystów problem został rozwiązany. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują bowiem zmienione przepisy, które dopuszczają wyrobienie sobie trzeciej tablicy rejestracyjnej i zamontowanie jest na bagażniku. Tu trzeba jednak wyjaśnić, że taka tablica musi znajdować się w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym i mieć dodatkowe oświetlenie.

Wymagane dokumenty

O trzecią tablicę rejestracyjną może starać się w wydziale komunikacyjnym tylko właściciel bądź jeden ze współwłaścicieli samochodu. W ich zastępstwie może dokonać tego również osoba trzecia, musi jednak posiadać odpowiednie pełnomocnictwo i zapłacić 17 zł.

Wraz z wypełnionym wnioskiem o dodatkową tablicę, niezbędne będzie dołączenie również dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, dowodu osobistego, a gdy przedmiotem sprawy jest auto firmowe, również KRS lub zaświadczenie z CEiDG. Ponadto należy przedłożyć w okienku ważną polisę OC.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Tablice rejestracyjne w Polsce [INFOGRAFIKA]

Ile kosztuje trzecia tablica rejestracyjna?

Trzecia tablica rejestracyjna będzie nas kosztować 52,50 zł lub 146 zł, gdy posiadamy tablicę z flagą Polski. Na tablicy powinna znaleźć się nalepka legalizacyjna.

Nowa tablica rejestracyjna powinna być gotowa w ciągu 7 dni roboczych od złożenia wniosku.

Tagi: bagażnikprzerejestrowanie autatablice rejestracyjne
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ