zamknij
REKLAMA
dowód rejestracyjny

Podpisanie umowy kupna auta, otrzymanie od sprzedawcy wymaganych dokumentów oraz kluczyków nie kończy niestety jeszcze całej transakcji zakupu auta używanego. Pozostaje jeszcze jego rejestracja w wydziale komunikacji. Ponieważ nierzadko się zdarza, że jesteśmy zameldowani w jednej miejscowości, a fizycznie przebywamy w innej, wyprawa do wydziału komunikacji może nam zająć nawet cały dzień. Warto zatem wiedzieć, ile trwa przerejestrowanie samochodu.

Przypomnijmy, że na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni od daty zakupu (wpisanej w umowie kupna-sprzedaży). Dotyczy to zarówno kupna samochodu, ale również wszelkiej innej zmiany właściciela (np. darowizny), jak i innej ważnej zmiany w samochodzie (np. montaż instalacji gazowej). Niedotrzymanie tego terminu nie oznacza automatycznej kary, jednak w przypadku np. kontroli drogowej czy innego nieprzewidzianego zdarzenia mogą wystąpić pewne kłopoty. Chociażby brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym o instalacji gazowej spowoduje, że nie przejdziemy obowiązkowych badań technicznych.

Rejestracja od ręki, ale to nie wszystko…

Na szczęście minęły już te czasy, kiedy stawało się wcześnie rano, by zająć kolejkę do wydziału komunikacji. Dziś tłok w urzędach jest dużo mniejszy i kwestię rejestracji załatwimy w godzinę, góra dwie. Ważne, by nie przyjść do urzędu tuż przed jego zamknięcie, bo możemy już nie otrzymać numerka do okienka w wydziale komunikacji.

Całą rejestrację załatwimy od ręki, pod warunkiem, że będziemy mieli ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. W przeciwnym razie od okienka odejdziemy z kwitkiem i będziemy musieli uzupełnić dokumentację. Po wizycie otrzymamy nowe tablice rejestracyjne (chyba, że zostawiamy sobie poprzednie), niezbędne naklejki oraz … tzw. miękki dowód rejestracyjny. Stały dowód otrzymamy najpóźniej po 30 dniach, choć najczęściej już po dwóch, trzech tygodniach dowód jest do odbioru. Wraz z nim otrzymamy kartę pojazdu, o ile wcześniej jej nie posiadaliśmy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja samochodu z USA - pamiętaj o kilku kruczkach!

Dla osób, które od miejsca zameldowania mieszkają naprawdę daleko i nie mogą sobie pozwolić na dwukrotną podróż do wydziału komunikacji, są dwa wyjścia. Pierwsze, to próba rejestracji pojazdu w miejscu obecnego zamieszkania. Pisaliśmy już o tym, że niektóre wydziały komunikacji robią z tym problemy, ale szansa jest. Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy osoby trzeciej. Z pomocą pełnomocnika zapłacimy nieco więcej (17 zł, chyba że jest on naszą bliską rodziną), ale za to unikniemy podróży tylko w celu rejestracji samochodu.

Tagi: przerejestrowanie autarejestracja samochodu
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ