zamknij
REKLAMA
tablice wywozowe

Sprowadzane auta używane, bez względu na to, czy na własną rękę, czy przez handlarza, wciąż cieszą się w naszym kraju sporym zainteresowaniem. W teorii kosztują mniej, a oferują lepszy stan techniczny. Nic tylko je zarejestrować i cieszyć się możliwością jazdy. Ważne, by pamiętać, ile mamy czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy.

Rejestracja samochodu w wydziale komunikacji jest ważnym etapem podczas zakupu każdego auta. Bez względu na to, czy nabyliśmy nowy samochód prosto z salonu, czy używany od polskiego sprzedawcy, czy też sprowadziliśmy go z zagranicy. W każdym przypadku należy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą jest skompletowanie wymaganych dokumentów. Lepiej dokładnie wgłębić się w ten temat, by nie zostać odesłanym sprzed okienka z powodu braku wszystkich niezbędnych dokumentów. I druga kwestia to zachowanie odpowiednich terminów. Wprawdzie przekroczenie terminów nie będzie skutkowało odmową rejestracji pojazdu, ale za to mogą nas spotkać inne przykre konsekwencje. Chociażby mandat karny, odholowanie pojazdu i inne kary grzywny.

Ile czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy?

Zgodnie z prawem na przerejestrowanie pojazdu mamy 30 dni od jego zakupu. To jednak dotyczy auta kupionego w Polsce. W przypadku auta sprowadzonego z zagranicy sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Może, choć nie musi.

Wszystko będzie zależeć od tego, jak postąpi sprzedawca danego samochodu. Jeśli nasz nowy nabytek nie został wyrejestrowany w kraju pochodzenia, przyjechaliśmy na jego poprzednich tablicach rejestracyjnych, mamy 30 dni na jego rejestrację. W tym czasie bez większych przeszkód możemy takim autem poruszać się po polskich drogach. Naturalnie auto musi posiadać ważny przegląd i mieć wykupioną polisę OC. Dla naszego bezpieczeństwa dobrze mieć przy sobie również umowę kupna (lub np. fakturę), która potwierdzi nasze prawo do użytkowania takiego samochodu.

W praktyce jednak rzadko kiedy jego poprzedni właściciel czeka z jego wyrejestrowaniem tak długo. Z reguły auto zostaje wyrejestrowane przed sprzedażą lub bezpośrednio po niej. Jeśli więc chcemy powrócić do kraju na kołach, musimy wykupić tzw. tablice wyjazdowe. Sęk w tym, że są one tymczasowe i możemy się na nich legalnie poruszać tylko do końca dnia ich ważności. Poruszanie się po tym terminie z takimi tablicami będzie potraktowane jako wykroczenie. Grozi za nie mandat nawet do 500 zł oraz odholowanie pojazdu na policyjny parking.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przerejestrowanie samochodu a OC - jakie mamy prawa i obowiązki?

Kupując zatem sprowadzone auto od handlarza, warto dobrze przyjrzeć się ich tablicom. Może bowiem okazać się, że są one już nieważne i niezbędne będzie np. skorzystanie z lawety, by udać się na przegląd (jeśli jest taka potrzeba). Częstą praktyką stosowaną przez handlarzy jest podrabianie tablic. Co ciekawe, można takie kupić jako tablice kolekcjonerskie, jednak nie posiadają wówczas hologramu. Jazda z podrobionymi tablicami również grozi mandatem i odholowaniem pojazdu. W skrajnym przypadku można jednak zostać również oskarżonym o fałszerstwo.

Inne ważne terminy

Rejestracja samochodu to jedno, ale w przypadku sprowadzenia auta z zagranicy ważne są jeszcze inne terminy. Czeka nas przede wszystkim wizyta w urzędzie celnym i zapłata akcyzy. Na złożenie deklaracji AKC-U mamy 14 dni, jednak powinniśmy tego dokonać przed rejestracją auta. Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu. Przekroczenie tego terminu może skończyć się mandatem w wysokości 200 zł i karnymi odsetkami. Jeżeli auto nie ma ważnego przeglądu technicznego, wówczas należy go przeprowadzić przed wizytą w wydziale komunikacji.

Tagi: przerejestrowanie autarejestracja samochodusprowadzenie auta zza granicy
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ