zamknij
REKLAMA
tablice rejestracyjne (fot. Pixabay/ face-4 CC0)

Kupno samochodu używanego wiąże się z koniecznością wizyty w wydziale komunikacyjnym i jego przerejestrowaniem. A tam niestety czekają nas kolejne wydatki. Jest jednak jeden przypadek, w którym można zaoszczędzić ok. 100 zł. Może niezbyt dużo, ale jednak.

Kupno samochodu używanego to nie tylko wydatki związane z jego nabyciem. W swoim budżecie trzeba przewidzieć również pewne kwoty na podatek od czynności cywilnoprawnej, opłaty rejestracyjne, ewentualne pełnomocnictwo i, jeśli pojazd nie ma ważnych badań technicznych oraz ubezpieczenia OC, na te dwie pozycje.

Gdy mowa o kosztach rejestracji samochodu osobowego, należy na ten cel przeznaczyć 180,50 zł. Na tę kwotę składają się takie elementy jak nowy dowód rejestracyjny, nowy dowód rejestracyjny, naklejki kontrolne na szybę oraz znaki legalizacyjne na tablice. Do tego stosowne opłaty ewidencyjne. Jeśli wraz z nabytym pojazdem nie otrzymaliśmy karty pojazdu, nasze wydatki zwiększą się o 75 zł.

Rejestracja samochodu z tego samego powiatu

Możliwości drobnych oszczędności pojawiają się, gdy sprzedawca i nabywca samochodu mieszkają w tym samym powiecie. Wówczas przepisy dopuszczają możliwość, by po przerejestrowaniu pojazdu pozostały te same tablice rejestracyjne. I tylko w takiej sytuacji istnieje taka możliwość. Jeśli nabywca pochodzi z innego powiatu, wówczas wymiana tablic będzie już koniecznością. Warto dodać, że możliwość pozostawienia tych samych tablic nie oznacza takiej konieczności. Jeśli mamy taki kaprys, nie podobają nam się numery rejestracyjne zakupionego samochodu albo tablice są w złym stanie, bez problemu możemy je wymienić podczas rejestracji auta.

Cała rejestracja samochodu z tego samego powiatu pozostaje bez zmian. Do urzędu będziemy zmuszeni przynieść takie same dokumenty, otrzymamy najpierw dowód tymczasowy i do miesiąca czasu wyrobiony zostanie stały dowód. Co więcej, choć tablice rejestracyjne pozostaną takie same, będzie zmuszeni przynieść je ze sobą do urzędu. Chodzi o konieczność zmiany nalepek legalizacyjnych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

100 zł oszczędności

Zostawienie tych samych tablic oznacza realne oszczędności. Nie będziemy zmuszeni płacić 80 zł za nowe tablice i 50 gr opłaty ewidencyjnej. Odpada również wymiana naklejek kontrolnych na szybę, za które wraz z opłatą ewidencyjną w pozostałych przypadkach płacimy 19 zł. Łączne oszczędności z tytułu zostawienia tych samych tablic rejestracyjnych wynoszą więc dokładnie 99,50 zł. W wydziale komunikacyjnym zapłacimy jedynie 81 zł.

W przypadku motocykla koszt tablic rejestracyjnych wynosi 40 zł, zaś motoroweru 30 zł.

Jedne tablice na całe życie pojazdu

Być może niebawem zniknie kwestia wymiany tablic rejestracyjnych przy okazji zmiany właściciela samochodu. Poseł Piotr Liroy-Marzec na początku tego roku wystosował interpelację, którą można określić mianem „jedna tablica rejestracyjna – jeden pojazd”. Poseł zwraca uwagę, że w dobie elektronicznych baz danych „nie ma potrzeby utrzymywania symboli oznaczających miejsce rejestracji pojazdu. Wystarczy, że tablica identyfikuje dany pojazd i jego właściciela. Rezygnacja z konieczności zmiany tablic rejestracyjnych w ciągu całej eksploatacji pojazdu to ogromne oszczędności i ułatwienie dla obywateli”.

Niestety od czasu wystosowania tej interpelacji minęło już ponad pół roku i w powyższym temacie nic się nie dzieje. Być może nie czas jeszcze na tak poważne zmiany w kwestii rejestracji samochodów w Polsce.

Tagi: koszty rejestracjirejestracja auta - koszt i dokumentytablice rejestracyjne
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ