Chęć wyróżnienia się na drodze skłania niektórych do zakupu nietypowych samochodów, wyposażenia bądź koloru nadwozia. Jest jednak inny na to sposób, choć może mniej rzucający się w oczy. Mianowicie indywidualne tablice rejestracyjne. Zobacz, jak sprawić sobie takie tablice i z czym wiąże się ich posiadanie.
Na naszych drogach można od czasu do czasu spotkać auto z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi. Częściej korzystają z takiego rozwiązania firmy, które w ten sposób dodatkowo „znakują” swoje samochody. Ale nie brak również przypadków, że osoby indywidualne decydują się na taki krok.
Indywidualne tablice rejestracyjne – podstawowe zasady
Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie w każdym momencie możemy sobie sprawić indywidualne tablice rejestracyjne. Tylko przy jego pierwszej rejestracji bądź przerejestrowaniu po zmianie właściciela. Jeśli posiadamy już inne tablice, nie ma możliwości, by zmienić je sobie na indywidualne. Niestety, ponieważ tablice indywidualne są przypisane do samochodu, po jego sprzedaży tracimy je. A to oznacza, że nabywając używany samochód z takimi tablicami, będziemy mogli je zachować, o ile auto było zarejestrowane w tym samym województwa, w którym zamieszkujemy.
Same tablice, ich wielkość, wprowadzają spore ograniczenia w wyborze napisu. Przede wszystkim na początku musi znajdować się wyróżnić województwa. Czyli mieszkańcy Warszawy na początku będą mieli literę W, Krakowa – K, a Wrocławia – D. Następna jest cyfra – od 0 do 9. To oznacza, że w jednym województwie może poruszać się aż dziesięć samochodów z takim samym napisem na tablicy.
Dopiero po tych dwóch znakach możemy zamieścić własny napis. Powinien się on składać z minimum trzech, a maksimum pięciu znaków, przy czym powinny być to litery bez polskich znaków (na dwóch ostatnich pozycjach dopuszcza się umieszczenie również cyfr). Teoretycznie z tych znaków powinien powstać jakichś wyraz, skrót lub inne określenie, ale urzędnicy podchodzą do tego dość pobłażliwie. Jedynie nie uda nam się zamieścić treści obraźliwych czy wulgarnych. Często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie wyróżnika województwa z pozostałymi znakami, by tworzyły całość, np. D0 MINIK.
Jak wyrobić sobie indywidualne tablice rejestracyjne?
Rejestracji samochodu na tablice indywidualne dokonujemy w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Składamy odpowiednio wypełniony wniosek, dołączamy dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu oraz dowód opłaty. Za tablice rejestracyjne płacimy ekstra 1000 zł (w przypadku motocykla 500 zł).
Na indywidualne tablice rejestracyjne będziemy musieli niestety nieco dłużej poczekać. Średnio jest to ok. 3 tygodni. W tym czasie nie będziemy mogli poruszać się takim samochodem, chyba że zdecydujemy się zakupić tablice tymczasowe.