zamknij
REKLAMA
samochód używany

Kupno samochodu to ważne wydarzenie w życiu większości ludzi, wiąże się jednak, zwłaszcza w przypadku transakcji na rynku wtórnym, z pewnym ryzykiem zakupu auta z usterką. Jeśli o niej nie wiedzieliśmy, możemy wystąpić do sprzedającego z rękojmią za wady fizyczne samochodu. Warto jednak wiedzieć, co to jest wada ukryta samochodu i jak postępować w przypadku jej ujawnienia.

Nawet dobra orientacja w kwestiach technicznych czy też pomoc przy zakupie doświadczonego mechanika nie muszą nas ochronić przed kupnem felernego egzemplarza samochodu używanego. Choć podczas jazdy próbnej wszystko działało bez problemów, w drodze do domu świeży nabytek może się rozkraczyć. Czy pozostaje nam tylko płacz i załamanie rąk? Niekoniecznie. Sprzedający ponosi bowiem w różnych sytuacjach odpowiedzialność za sprzedaż niesprawnego produktu.

Co to jest wada ukryta?

Wprawdzie przepisy nie definiują wprost pojęcia wada ukryta, jednak można przyjąć tu potoczne jego rozumienie. Zgodnie z nim za wadę ukrytą można przyjąć wszelkie braki w produkcie, o których nabywca w chwili podpisywania umowy nie wiedział. Odpowiednie regulacje w tej materii możemy znaleźć przede wszystkim w Kodeksie cywilnym oraz ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Zgodnie z tymi przepisami sprzedawca będzie ponosił odpowiedzialność za wadliwy produkt na zasadach rękojmi. Chodzi tu o sytuację, gdy produkt ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy. Wadliwa będzie również rzecz, nie mająca właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo też wydana w stanie niezupełnym. W przypadku kupionego samochodu używanego, który poprawnie zachowywał się podczas jazdy testowej, z pewnością za taką wadę można uznać awarię silnika czy skrzyni biegów, która ujawni się już po dokonaniu transakcji.

Odpowiedzialność za wady ukryte

Jeśli kupiliśmy samochodów z wadą ukrytą, wówczas przysługuje nam określone dochodzenie swoich praw. Od sprzedawcy można żądać doprowadzenia samochodu do stanu zgodności z umową w wyniku nieodpłatnej naprawy, wymiany na nowy (co jednak nie dotyczy samochodów używanych), odstąpienie od umowy lub obniżenia ceny. Prawo przewiduje ponadto, że można rozszerzyć lub ograniczyć kwestie odpowiedzialności za wady ukryte.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Samochody po leasingu - kupować czy unikać?

Sprzedawca nie będzie natomiast ponosił odpowiedzialności za wady ukryte, jeśli kupujący przed zawarciem umowy wiedział o tej wadzie.

Ile mamy czasu po ujawnieniu wady ukrytej?

Kupujący powinien zawiadomić sprzedawcę o wadzie w terminie miesiąca od jej wykrycia wady. Jeśli tego nie zrobi, wówczas traci prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Tagi: samochód używanyUżywanewada ukrytazakup używanego autazwrot samochodu
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ