zamknij
REKLAMA
samochód na lawecie

Kupno i późniejsza rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic wiąże się z wieloma formalnościami, a ponieważ jednocześnie towarzyszy nam pewne podniecenie i podenerwowanie, o pomyłkę nietrudno. Dziś przedstawiamy wariant, w którym sprowadzone do kraju auto nie posiada tablic rejestracyjnych.

Brak tablic rejestracyjnych nie musi oznaczać wbrew pozorom nic strasznego. Taki samochód nie musi być obiektem kradzieży (złodzieje zdjęli tablice, by trudniej było namierzyć takie auto), ani większego wypadku (w którym tablice rejestracyjne uległy zniszczeniu). Naturalnie może się zdarzyć, że tablice zostały skradzione (prawdę powiedziawszy nie słyszeliśmy jednak o takich sytuacjach na zachodnich rynkach), jednak generalnie ich brak nie stanowi żadnej przeszkody przy rejestracji sprowadzonego z zagranicy auta.

Bez tablic nie jeździmy

Samochodem bez tablic rejestracyjnych nie możemy się poruszać po polskich drogach (po zagranicznych zresztą też). Pierwszy lepszy patrol policyjny, który nas zobaczy, dokona zatrzymania i bez mandatu oraz zatrzymania pojazdu się nie obejdzie. Dlatego auta z zagranicy najczęściej posiadają tzw. tablice wyjazdowe, a te bez tablic przyjeżdżają do kraju na lawecie.

Dlatego też już na miejscu, w momencie pierwszego podejścia do rejestracji, otrzymamy tablice czasowe. Z nimi będziemy mogli się poruszać, by załatwić np. niezbędny przegląd (ale o tym już poniżej).

Niezbędne formalności

Formalności i wymagane dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy bez tablic są zasadniczo identyczne do sytuacji, gdy posiadamy tablice. Choć znajdziemy jednak kilka różnic.

Po opłaceniu akcyzy (i cła, gdy np. auto pochodzi z USA bądź innego pozaeuropejskiego kraju), udajemy się do wydziału komunikacji po tablice tymczasowe. Do wniosku musimy dołączyć (przetłumaczone) dokument potwierdzający, że jesteśmy prawnym właścicielem takiego pojazdu, zagraniczy dowód rejestracyjny, potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych, dowód niezbędnych opłaty oraz dowód osobisty (ewentualnie paszport, bądź inne dokumenty, gdy nabywcą jest firma lub cudzoziemiec).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Indywidualne tablice rejestracyjne. Kiedy i jakie można wybrać?

Z tablicami tymczasowymi

Jeżeli wszystkie dokumenty będą bez zarzutu, wówczas otrzymamy tablice tymczasowe ważne przez 30 dni. Termin ten może być jednorazowo przedłużony o 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją pojazdu. Mając je możemy się poruszać po naszych drogach, ale (UWAGA !) koniecznie przed wyjazdem na drogi musimy wykupić polisę OC. Brak ubezpieczenia to nie tylko groźba kar w przypadku zatrzymania, ale również ryzyko płacenia horrendalnie wysokich odszkodowań, gdy takim autem spowodujemy wypadek. Ubezpieczenie najlepiej wykupić od razu na cały rok, tylko należy powiadomić ubezpieczyciela, gdy otrzymamy już stałe tablice.

Następnym krokiem jest wykonanie badania technicznego oraz ewentualnych napraw. Naturalnie nie zawsze ten etap jest konieczny, możemy też poruszać się cały czas na lawecie bez tablic.

Jeżeli nie będzie żadnych formalnych przeciwwskazań najpóźniej po 30 dniach (choć z reguły trwa to do 14 dni) powinniśmy otrzymać stałe tablice rejestracyjne.

Tagi: auto z zagranicyrejestracja auta - koszt i dokumentyrejestracja samochodusprowadzenie auta zza granicytablice rejestracyjne
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ