zamknij
REKLAMA
dowód rejestracyjny

Zakup samochodu wiąże się z licznymi obowiązkami. Opłatami, dokumentami, rejestracją, podatkami, przeglądami technicznymi etc. Warto mieć o nich świadomość, żeby nie popełnić jakiegoś głupiego błędu, który skutkowałby np. niepotrzebnym mandatem bądź problemami z rejestracją. Warto też pamiętać o terminach, jakie mamy na załatwienie wszelkich formalności. 

30 dni na zgłoszenie zmian

Na rejestrację samochodu mamy 30 dni od daty jego zakupu. W takim samym czasie powinniśmy dokonać zgłoszenia wszelkich innych zmian dotyczących naszych danych osobowych bądź zmian związanych z samochodem (np. montaż instalacji gazowej). Jednak wizyta w wydziale komunikacji to już ostatni etap niezbędnych formalności.

Wcześniej powinniśmy dokonać szeregu innych czynności, zwłaszcza w przypadku sprowadzenia auta z zagranicy. Niezbędne będzie bowiem tłumaczenie wszystkich zagranicznych dokumentów, wizyta w urzędzie skarbowym (gdy nabywca jest płatnikiem VAT-UE), wizyta urzędzie celnym i zapłata akcyzy oraz przeprowadzenie badania technicznego (gdy auto nie posiada ważnego przeglądu). Dodajmy, że na złożenie deklaracji AKC-U mamy 14 dni, jednak powinniśmy tego dokonać przed rejestracją auta. Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu. Spóźnienie się grozi mandatem w wysokości 200 zł i karnymi odsetkami. Również badanie techniczne, o ile jest potrzebne, należy wykonać przed rejestracją pojazdu.

W przypadku rejestracji samochodu zakupionego w kraju, trzeba odwiedzić skarbówkę w celu złożenia druku podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC-3). Na opłacenie podatku mamy 14 dni i jest to niezależne od samej rejestracji. Niedotrzymanie tego terminu może skutkować odsetkami karnymi i karą grzywny.

Załatwienie powyższych formalności może zająć jeden dzień, ale równie dobrze nawet tydzień. Za to samo złożenie wniosku o rejestrację wraz z niezbędnymi dokumentami potrwa kilkanaście minut. Na szczęście minęły już te czasy, kiedy do wydziału komunikacji w kolejkach stało się nawet kilka godzin.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja samochodu z Francji

Miękki i twardy dowód

Po wizycie w wydziale komunikacji otrzymamy tzw. miękki dowód. Jest on ważny przez 30 dni i w tym terminie powinniśmy otrzymać już właściwy dowód rejestracyjny. Z reguły nasze oczekiwanie potrwa od 1 do 3 tygodni.

Najszybciej otrzymamy dowód do nowego samochodu, po zmianie właściciela w ramach tego samego powiatu bądź też gdy wystawiany jest wtórnik. Gdy sprzedający mieszka na drugim końcu Polski, obieg dokumentów może potrwać nieco dłużej.

Tagi: rejestracja auta - koszt i dokumentyrejestracja samochodu
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ