zamknij
PORADNIKI

Kupuj odpowiedzialnie, czyli jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

REKLAMA
Kupuj odpowiedzialnie, czyli jak sprawdzić ubezpieczenie auta | autofakty.pl

Kupno używanego samochodu (lub dowolnego innego pojazdu mechanicznego) wiąże się z kilkoma niezwykle ważnymi kwestiami, które trzeba sprawdzić jeszcze przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Oprócz legalności pochodzenia pojazdu i jego braku obecności na liście kradzionych pojazdów należy zweryfikować ważność ubezpieczenia OC dotychczasowego właściciela. Pozwoli nam to uniknąć kłopotów i ewentualnego nałożenia na nas olbrzymich kar.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

W celu sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC pojazdu wystarczy skorzystać z bazy ubezpieczeń komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) pod adresem: www.ufg.pl.

Zawarte są w niej informacje o ubezpieczeniach OC pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na terytorium Polski.

Obecnie składa się z ponad 300 mln rekordów i cały czas się rozwija. Po wejściu na stronę należy odszukać pozycję: „Sprawdź OC dla pojazdu”. Następnie, w zależności od naszych preferencji, musimy podać jego nr rejestracyjny lub jego  VIN. W kolejnych krokach potwierdzamy wpisane dane, klikając kolejno na buttony: „Sprawdź” oraz „Dalej” i ponownie „Sprawdź”.

Po wykonaniu kroków na ekranie naszego monitora pojawi się informacja o tym, w jakiej firmie pojazd ma wykupione ubezpieczenie oraz numer polisy.

Co ważne uzyskana informacja jest aktualna tylko w dniu wysłania zapytania do bazy UFG.

Gdy pojazd w krótkim okresie czasu często zmieniał swoich właścicieli, warto dodatkowo skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i potwierdzić istnienie polisy dla danego samochodu. Pamiętaj, że za brak aktualnej polisy grozi kara pieniężna. Jej wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu oraz rodzaju pojazdu. Posiadacze samochodów osobowych za brak ubezpieczenia OC zapłacą 3 700 zł. Kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów lub ciągników samochodowych zapłacą nawet 5 550 zł, zaś motocykliści i motorowerzyści – 620 zł. Kwoty te ulegają zmniejszeniu o połowę, jeśli przerwa w ubezpieczeniu była krótsza niż 14 dni i wynoszą odpowiednio: 1 850 zł, 2 775 zł i 310 zł. W przypadku maksymalnie trzydniowej przerwy w polisie kierowca płaci 20% podstawowej składki, czyli 740 zł, 1 110 zł lub 124 zł. W tabeli poniżej prezentujemy kwoty kar obowiązujące w 2016 r.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Mandat: straż miejska i jej uprawnienia