zamknij
PORADNIKI

Czy ocieplać akumulator?

REKLAMA
Czy ocieplać akumulator? | autofakty.pl

Jesień to najlepszy moment aby sprawdzić swoje auto przed nachodzącą zimą. Co możemy zrobić, aby lepiej chronić samochód przed niskimi temperaturami? Jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem?

Akumulator to jedno z najbardziej newralgicznych urządzeń, które podatne są na zmiany temperatury. W naszym klimacie dość często zdarzają się nie tylko chłodne dni, ale też mroźne noce i długie minusowe temperatury w ciągu kilku czy kilkunastu dni pod rząd. Czy można się jakoś przygotować na takie niesprzyjające warunki pogodowe? Jak w sposób trwały i bezpieczny ochronić przed zimnem naszą baterię?

Termiczne zabezpieczenie

Istnieje pewien sposób, który pozwoli zabezpieczyć nasz akumulator przed takimi temperaturami. Dlaczego to takie ważne? Akumulator jest swojego rodzaju baterią, bardzo wrażliwą na ujemne temperatury. Posiada w środku specjalny elektrolit, który wraz z obniżką wartości temperatury otoczenia zmniejsza swoją temperaturę.

A właśnie to przekłada się na spadek pojemności elektrycznej akumulatora, która może sięgać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

Przy wyjątkowo srogiej pogodzie pojemność może się zmniejszyć nawet o połowę!

Jak zatem sprawić, by akumulator się tak nie wychładzał? Można go oczywiście spróbować ocieplić. Ważne jest, aby użyć materiałów niepalnych, czyli bezpiecznych w styczności z ogniem.
W zależności od dostępnego miejsca, można zaizolować ścianki akumulatora materiałami podobnymi do tych, jakimi ocieplamy nasze domy. 

W specjalistycznych sklepach znajdziemy także gotowe pokrowce, przystosowane rozmiarowo do akumulatorów, które wykonane są z materiału ogniotrwałego i doskonale izolującego. Jeśli nie mamy pewności, jak taką izolację termiczną wykonać, poprośmy o to specjalistów w warsztacie. 

Ładowanie akumulatora w środku zimy

W trakcie zimowego okresu dochodzi dość ważne pytanie. Czy można ładować akumulator na mrozie? Patrząc z logicznego punktu widzenia, nie ma to zbyt wielkiego sensu, gdyż ujemna temperatura obniża przecież pojemność akumulatora i nie pozwoli na skuteczne doładowanie. Dlatego lepiej w czasie chłodnych, zimowych dni robić to w pomieszczeniu. Należy tylko pamiętać, by było ono należycie wentylowane i nie było w nim za gorąco.

Dopiero po pełnym naładowaniu, możemy skryć nasz akumulator w „ocieplaczu” i zamontować w obudowie.

Nawet te kilka czy kilkanaście procent pojemności akumulatora, które uda nam się w ten sposób zachować, może być dla nas znaczące. Warto więc poświęcić parę chwil, aby usprawnić swój system zasilania. Pamiętajmy jednak, aby nie przeszkadzał on w żadnym stopniu w stabilnym zamocowaniu akumulatora. Musi być on trwale przytwierdzony do konstrukcji samochodu, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i wygodę funkcjonowania. Sprawdźmy dodatkowo wszystkie użyte materiały, czy nie są łatwopalne i w razie przypadkowej iskry czy uderzenia w wypadku nie zaczną się tlić, tworząc zagrożenie dla naszego samochodu oraz zdrowia kierowcy i pasażerów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Wyjazd za granicę samochodem - wskazówki