zamknij
REKLAMA
Zakup auta używanego | autofakty.pl

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, dlatego zakup w tym kraju auta wiąże się z koniecznością opłacenia cła oraz unijnego VAT-u. Będziemy musieli także wyrobić tablice wywozowe, wykupić polisę OC oraz wykonać krótkoterminowe badanie techniczne, jeżeli samochód ma więcej niż 10 lat lub nie posiada aktualnych badań.

Czy i dlaczego warto sprowadzić auto ze Szwajcarii?

Kierowcy ze Szwajcarii znani są z dbałości o samochody. Ze względu na dobrą infrastrukturę drogową auta pochodzące z tego kraju mają zawieszenie w bardzo dobrym stanie.  , W ostatnim czasie kraj ten stał się miejscem  często odwiedzanym przez handlarzy używanych aut z Polski.

Niestety ściągają oni do naszego kraju najczęściej zjeżdżony złom  lub rozbite auta. Jeżeli chcielibyśmy stać się posiadaczem auta zgodnego ze stereotypem, musimy udać się do Szwajcarii po nie sami. Będzie to nas kosztowało nie tylko więcej pieniędzy lecz również czasu, gdyż czeka na nas sporo formalności do spełnienia.  

Umowa kupna/sprzedaży auta ze Szwajcarii

Jeżeli Szwajcar sprzedaje samochód swojemu rodakowi nie musi sporządzać z nim umowy kupna/sprzedaży. W Polsce bez takiej umowy nie zarejestrujemy auta. Zaleca się zatem przed dokonaniem transakcji poinformować osobę sprzedającą nam auto o takim wymogu naszego kraju. Przygotowując umowę w dwóch wersjach językowych (polskim oraz francuskim, niemieckim lub włoskim, w zależności od rejonu w jakim kupiliśmy auto) zaoszczędzimy na opłacie za tłumaczenie umowy.

Aukcje w cenach netto

Jeżeli rozważamy zakup auta na szwajcarskiej aukcji należy pamiętać, że oferowane ceny są kwotami netto. Do tej kwoty należy doliczyć podatek VAT, którego stawka jest najniższa w całej Europie i wynosi 8%.

Badanie techniczne

Jeżeli samochód ma ponad 10 lat lub od wygaśnięcia badania technicznego (Motorfahrzeugkontrolle) minęło pół roku, potrzebne będzie potwierdzenie z uprawnionej stacji, że jest sprawny i może być dopuszczony do ruchu. Bez badania technicznego auto ze Szwajcarii mogli zabrać do Polski tylko lawetą. Jeżeli chcielibyśmy sprowadzić samochód na kołach, musimy niezwłocznie udać się do uprawnionego warsztatu i wykonać krótkoterminowe badanie eksportowe. Jest ono ważne przez 30 dni.

Tablice wywozowe

Poszczególne rejony Szwajcarii zwane kantonami  mają odmienne regulacje dotyczące tablic tranzytowych. W Bazylei nie mogą ich otrzymać osoby bez meldunku w tym rejonie. W takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się po tablice z poręczycielem, który posiada lokalne dokumenty. Tablice eksportowe (Kontrollschilder) są ważne do końca danego miesiąca. W przypadku kiedy okres do końca miesiąca jest krótszy niż 5 dni, to tablice są ważne do końca następnego miesiąca, lecz nie dłużej niż 35 dni. Jeżeli auto nie było wcześniej wymeldowane nie otrzymamy tablic wywozowych.

W takiej sytuacji właściciel musi wymeldować auto i zdać tablice. Wyrejestrowanie pojazdu przez właściciela poświadczane jest pieczęcią w dowodzie rejestracyjnym. Ze starym dowodem rejestracyjnym należy udać się do urzędu i zarejestrować pojazd na siebie. Dobrą wiadomością jest fakt, że w tym samym okienku w urzędzie otrzymamy tablice i dowód tymczasowy

Polisa OC

Sprowadzając auto ze Szwajcarii musimy wykupić polisę OC. Należy pamiętać, że musimy kupić polisę od towarzystwa ubezpieczeniowego wskazanego przez urząd. W Zurychu jest to Allianz Suisse. Warto pamiętać, że cena ubezpieczenia uzależniona jest od dnia miesiąca w jakim je wykupujemy. Samochody opłaca się sprowadzać pomiędzy 16 a 25 dniem danego miesiąca, ponieważ wtedy wystarczy nam polisa na dwa tygodnie. Jeżeli jednak nie uda nam się zakupić auta w tym okresie będziemy musieli kupić OC ważne przez 35 dni, które kosztuje czasami nawet 400 CHF.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  To koło dwumasowe? Zobacz jak rozpoznać tą drogą usterkę!

Cło

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii niesie za sobą konieczność uiszczenia cła, które wynosi 10%. Wymóg ten dotyczy wyłącznie aut wyprodukowanych poza Unią Europejską. Jeżeli wybrany przez nas samochód został wyprodukowany na terenie UE wraz z dokumentacją auta powinniśmy otrzymać świadectwo pochodzenia EUR-1. Dealerzy i sprzedawcy aut mają zazwyczaj przygotowane świadectwa EUR-1. W przypadku, kiedy auto kupujemy od osoby prywatnej, prawdopodobnie będziemy sami musieli zwrócić się do producenta o wydanie duplikatu podając nr nadwozia. Jeżeli auto ma powyżej 10 lat możemy takiego duplikatu nie otrzymać. Związane jest to z przekroczeniem limitu czasu na przechowywanie danych.

VAT na auto ze Szwajcarii?

Ostatnią formalnością, jaką należy wypełnić aby sprowadzić auto ze Szwajcarii do Polski jest opłacenie unijnego podatku VAT. Polak może uregulować podatek w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Jeżeli zdecydujemy się zapłacić go na granicy z Niemcami to wyniesie on 19%. Regulując VAT w Polsce zapłacimy 23%, gdyż jest on powiększony o akcyzę. Dodatkowo w naszym kraju wartość auta może być naliczona według cen u nas obowiązujących. W takim przypadku trzeba będzie przedłożyć wycenę rzeczoznawcy. Możemy uniknąć opłaty podatku VAT, w przypadku kiedy auto kupujemy na firmę, która posiada NIP europejski.

Tagi: auto ze Szwajcariisprowadzenie auta zza granicyużywany samochód
Halszka Gwiżdż

Autor Halszka Gwiżdż

Halszka Gwiżdż, absolwentka Politechniki Poznańskiej, kierunku Transport Żywności. Pierwsze koki na ścieżce kariery stawiała jako dziennikarz w mediach branżowych (4 czasopisma i portal), gdzie doskonaliła rzemiosło redaktorskie. Jako opiekun klienta odpowiadała za kreowanie wizerunku partnerów biznesowych jako ekspertów poprzez tworzenie tekstów kontekstowych.

2 komentarze

DODAJ KOMENTARZ