zamknij
REKLAMA
Leasing operacyjny czy finansowy | autofakty.pl

Z reguły leasing kojarzy nam się z rynkiem nowych samochodów. Okazuje się jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tej formy finansowania skorzystać również podczas nabywania auta na rynku wtórnym. Leasing samochodu używanego niesie ze sobą sporo zalet, jednak trzeba też się liczyć z tym, że nie każdy pojazd firma leasingowa będzie chciała nam sfinansować.

Z reguły przy braku odpowiednich środków na kupno auta używanego udajemy się do banku po kredyt. Również firmy często korzystają z takiej formy, choć w ich przypadku dużo bardziej opłacalny może okazać się leasing. Za każdym razem jednak warto dokonać szybkiej analizy kosztów, gdyż promocje rynkowe mogą przeważyć szalę na jedną ze stron.

Nie każde auto używane w leasingu

Niestety, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy samochód zostanie sfinansowany na drodze leasingu. Z reguły firmy leasingowe nie chcą finansować starszych aut. Do 4, góra 5 lat nie powinniśmy mieć problemu. W przypadku 10-letniego modelu ta sztuka może nam się już nie udać. Naturalnie spróbować warto. Jeśli auto będzie w wyjątkowo dobrym stanie, wówczas można liczyć na przychylność ze strony leasingodawcy.

Firmy leasingowe stosują różne kryteria dopuszczenia auta używanego do leasingu. Często jest to wspomniany wiek samochodu. Niektóre jednak ustalają maksymalny okres, będący sumą wieku auta i czasu trwania umowy leasingowej. Jeśli np. okres ten wynosi 9 lat, wówczas w przypadku auta 7-letniego możliwe będzie wzięcie go w leasing, ale tylko na 24 miesiące. Gdy auto jest młodsze, np. 3 letnie, wówczas możliwy będzie dłuższy okres leasingu.

Generalnie okres leasingu w przypadku auta używanego wynosi maksymalnie 4, góra 5 lat. Jednak każda umowa ustalana jest indywidualnie. Można więc próbować przekonać firmę leasingową do bardziej korzystnych z naszego punktu widzenia warunków.

Niezbędne formalności

Udając się do firmy leasingowej z zamiarem wzięcia samochodu używanego w leasing, powinniśmy przygotować komplet dokumentów. Niezbędny będzie dowód osobisty oraz dane firmy: REGON oraz NIP. Konieczne może okazać się także okazanie deklaracji CIT/PIT np. z ostatnich dwunastu miesięcy, a także zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkami. W przypadku starszego auta leasingodawca może zażyczyć sobie dodatkowej wyceny auta przez rzeczoznawcę. Niestety, odbędzie się ona na nasz koszt.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Nowy samochód? Jak najbardziej i nawet nie musisz go kupować!

Koszty leasingu

Koszty leasingu samochodu używanego łącznie będą niższe niż nowego, ale będą stanowić większy procent ceny auta. Trzeba też się liczyć z wyższym czynszem inicjalnym oraz dość wysokimi składkami miesięcznymi ze względu na krótszy okres leasingu. Teoretycznie może okazać się, że miesięczna rata będzie bardzo podobna, choć szybciej skończy się umowa i będziemy mogli wykupić leasingowany pojazd.

Trzeba też się liczyć z nieco wyższymi kosztami towarzyszącymi. Poza OC obowiązkowa będzie również polisa autocasco. Ponadto leasingodawca może wymagać wszelkich napraw w autoryzowanym serwisie. Wszystkie te wydatki pójdą na konto leasingobiorcy.

Warto też pamiętać, że wszystkie przeróbki w leasingowanym samochodzie, np. montaż instalacji gazowej, będą wymagały zgody firmy leasingowej. W końcu to ona będzie przez cały czas trwania umowy właścicielem jej przedmiotu. Naturalnie płacić będzie leasingobiorca.

Podatki w trakcie użytkowania leasingowanego auta

Kwestie podatkowe (w zakresie podatku dochodowego oraz VAT) są analogiczne jak w przypadku leasingu samochodu nowego. Kosztem uzyskania przychodu są wszystkie opłaty leasingowe (to w leasingu operacyjnym, bo w leasingu finansowym kosztem są odsetki oraz amortyzacja), a także inne wydatki eksploatacyjne zgodne z ogólnymi regułami.

Na polu podatku od towarów i usług w przypadku leasingu operacyjnego firma leasingowa będzie co miesiąc wystawiać fakturę VAT. Naturalnie podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT, jeśli będzie wykorzystywał przedmiot leasingu również do celów prywatnych. Odliczenie 100% podatku VAT jest możliwe, jeśli auto będzie użytkowane tylko w celach służbowych i stosowne oświadczenie złoży się w urzędzie skarbowym.

Tagi: auto w leasinguleasingsamochód firmowysamochód używany
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ