zamknij
REKLAMA
carsharing1

Car sharing to rodzaj maksymalnie uproszczonego, krótkoterminowego wynajmu samochodów osobowych. Auto rezerwuje się przez stronę internetową lub aplikację w telefonie. Płaci się tylko za czas wynajmu i przejechane kilometry. Car sharing działa tylko na terenie wielkich miast, także w Polsce.

W ramach car sharing wypożyczane są niewielkie samochody miejskie i auta kompaktowe, często hybrydowe i elektryczne. Opłata za wypożyczenie zawiera wszystkie koszty paliwa (energii elektrycznej) i ubezpieczenia. Auta są zatankowane (lub mają naładowane baterie w przypadku aut elektrycznych) i gotowe do drogi. Dostęp do samochodów jest uzyskiwany za pomocą aplikacji na smartfon, dzięki której można otworzyć drzwi i uruchomić pojazd.

„Wiele miast na świecie promuje car sharing, który zmniejsza liczbę aut w centrach. Często z tego rozwiązania korzystają turyści i mali przedsiębiorcy, na przykład chcący dostarczyć towar do klienta. Aby zachęcić do korzystania z car sharing, miasta nie pobierają opłat za korzystanie z parkingów w miejskich, płatnych strefach”.

Obecnie usługa ta jest dostępna w ponad sześciuset miastach na świecie.

Jak działa car sharing w praktyce?

Sposób rejestracji zależy od firmy. W firmach działających na terenie Polski, np. Traficar i 4Mobility, rejestracja rozpoczyna się od wypełnienia formularza na stronie WWW.

Trzeba mieć ukończone 18 lub 21 lat (w zależności od kraju), a także wpisać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, w Polsce nr PESEL) i dołączyć skan dokumentów (w Polsce prawa jazdy lub też dowodu, w innych krajach wymagany może być paszport). Konto należy aktywować i należy zaczekać na wstępną weryfikację, przeprowadzoną przez pracowników firmy. Potem przychodzi czas na pobranie aplikacji na smartfon. Niektóre firmy wymagają wniesienia opłaty aktywacyjnej w niewielkiej wysokości (w Polsce jest to zazwyczaj 1 zł), co ułatwia identyfikację osoby (dane z konta bankowego są zgodne z podanymi przy rejestracji i znajdującymi się na prawie jazdy i w dokumentach tożsamości). W większości firm niezbędne jest posiadanie aktywnej karty kredytowej .

Car Sharing w Australii I autofakty.pl Źródło: Photo credit: neeravbhatt via Foter.com / CC BY-NC-SA

Jak zarezerwować pojazd?

Firmy udostępniają interaktywne mapy, na których zaznaczone są lokalizacje, w których na klientów oczekują gotowe do wynajmu samochody. Po kliknięciu w wybrane miejsce wynajmu wyświetla się lista oczekujących aut. Trzeba wybrać samochód, określić czas najmu i planowaną trasę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Pierwsza na Pomorzu wypożyczalnia samochodów elektrycznych

Jak odebrać auto?

Trzeba udać się do ustalonego miejsca odbioru samochodu. Drzwi auta otwiera się dzięki aplikacji na smartfonie (zazwyczaj wystarczy nacisnąć symbol kłódki w aplikacji). Wewnątrz pojazdu znajdują się kluczyki (większość aut posiada możliwość uruchomienia w trybie bezkluczykowym) oraz kopie dokumentów samochodu.

Jak zwrócić auto?

Po zakończonej jeździe samochód odstawia się na jeden z firmowych parkingów. W przypadku niektórych firm można go zostawić w strefie parkingowej w centrum miasta. Aby zwrócić auto, należy schować jego kluczyki do specjalnego pojemnika, zamknąć auto (przy użyciu smartfonu) i zgłosić w aplikacji oddanie samochodu.

Od tej chwili zliczany jest koszt całej usługi – nie za zadeklarowany, ale za faktyczny czas najmu. Opłata jest pobierana z karty kredytowej klienta przez operatora usługi.

W przypadku wypadku i szkody z winy prowadzącego, musi być on przygotowany na konieczność wniesienia opłaty w ramach wkładu własnego. Np. jedna z firm, działająca na terenie Polski, wymaga wniesienia opłaty w wysokości do 1000 zl.

 

Car sharing aut elektrycznych I autofakty.pl Źródło: Photo credit: Paul Krueger via Foter.com / CC BY-NC

Ile kosztuje car sharing i jakie auta można wypożyczyć?

4 Mobility – Warszawa
Mini One – 0,41 zł/min plus 0,80 zł/km
BMW 3 – 0,58 zł/min plus 0,90 zł/km

TrafiCar – Kraków
Renault Clio – 0,50 zł/min plus 0,80 zł/km i 0.10 zł/min postój

Blue Indy – Indianapolis – USA
Miejskie auto elektryczne – 8 USD / 20 min, potem 0,40 USD / min

ZipCar – Londyn – Wielka Brytania
Volkswagen Golf GTE (hybryda) – 7 funtów / godzina

Eni – Mediolan – Włochy
Fiat 500 – 29 eurocentów / minuta
Po przekroczeniu 50 km – 25 eurocentów / km

TokyoCheapo – Tokio – Japonia
Toyota Aquas / HondaFit / Nissan March
– 200 yen / 15 min lub 3500 yen / 6 godzin plus 15 yen/km

Tagi: car sharing co to jestcarsharingjak działa car sharingsamochody na godzinysamochody na minutywynajem aut elektrycznychwynajem aut na minuty
Michal Lisiak

Autor Michal Lisiak

Jestem wielbicielem motoryzacji, muzyki house, nowych technologii i podróży po Polsce. Interesuję się typowymi samochodami dla ludzi, a czasem także tymi bardzo nieracjonalnymi, które kupuje się tylko dla przyjemności jazdy i posiadania. Pasjonuje mnie motoryzacja dalekowschodnia, w szczególności japońska i chińska. Od wielu lat piszę artykuły motoryzacyjne, a także reklamowe i content marketingowe dla portali i firm, działających na polskim rynku. Prowadzę też własny portal Motorewia.

DODAJ KOMENTARZ