zamknij
REKLAMA
carsharing1

Car sharing to rodzaj maksymalnie uproszczonego, krótkoterminowego wynajmu samochodów osobowych. Auto rezerwuje się przez stronę internetową lub aplikację w telefonie. Płaci się tylko za czas wynajmu i przejechane kilometry. Car sharing działa tylko na terenie wielkich miast, także w Polsce.

W ramach car sharing wypożyczane są niewielkie samochody miejskie i auta kompaktowe, często hybrydowe i elektryczne. Opłata za wypożyczenie zawiera wszystkie koszty paliwa (energii elektrycznej) i ubezpieczenia. Auta są zatankowane (lub mają naładowane baterie w przypadku aut elektrycznych) i gotowe do drogi. Dostęp do samochodów jest uzyskiwany za pomocą aplikacji na smartfon, dzięki której można otworzyć drzwi i uruchomić pojazd.

„Wiele miast na świecie promuje car sharing, który zmniejsza liczbę aut w centrach. Często z tego rozwiązania korzystają turyści i mali przedsiębiorcy, na przykład chcący dostarczyć towar do klienta. Aby zachęcić do korzystania z car sharing, miasta nie pobierają opłat za korzystanie z parkingów w miejskich, płatnych strefach”.

Obecnie usługa ta jest dostępna w ponad sześciuset miastach na świecie.

Jak działa car sharing w praktyce?

Sposób rejestracji zależy od firmy. W firmach działających na terenie Polski, np. Traficar i 4Mobility, rejestracja rozpoczyna się od wypełnienia formularza na stronie WWW.

Trzeba mieć ukończone 18 lub 21 lat (w zależności od kraju), a także wpisać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, w Polsce nr PESEL) i dołączyć skan dokumentów (w Polsce prawa jazdy lub też dowodu, w innych krajach wymagany może być paszport). Konto należy aktywować i należy zaczekać na wstępną weryfikację, przeprowadzoną przez pracowników firmy. Potem przychodzi czas na pobranie aplikacji na smartfon. Niektóre firmy wymagają wniesienia opłaty aktywacyjnej w niewielkiej wysokości (w Polsce jest to zazwyczaj 1 zł), co ułatwia identyfikację osoby (dane z konta bankowego są zgodne z podanymi przy rejestracji i znajdującymi się na prawie jazdy i w dokumentach tożsamości). W większości firm niezbędne jest posiadanie aktywnej karty kredytowej .

Car Sharing w Australii I autofakty.pl Źródło: Photo credit: neeravbhatt via Foter.com / CC BY-NC-SA

Jak zarezerwować pojazd?

Firmy udostępniają interaktywne mapy, na których zaznaczone są lokalizacje, w których na klientów oczekują gotowe do wynajmu samochody. Po kliknięciu w wybrane miejsce wynajmu wyświetla się lista oczekujących aut. Trzeba wybrać samochód, określić czas najmu i planowaną trasę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Szkoda całkowita – co to jest?

Jak odebrać auto?

Trzeba udać się do ustalonego miejsca odbioru samochodu. Drzwi auta otwiera się dzięki aplikacji na smartfonie (zazwyczaj wystarczy nacisnąć symbol kłódki w aplikacji). Wewnątrz pojazdu znajdują się kluczyki (większość aut posiada możliwość uruchomienia w trybie bezkluczykowym) oraz kopie dokumentów samochodu.

Jak zwrócić auto?

Po zakończonej jeździe samochód odstawia się na jeden z firmowych parkingów. W przypadku niektórych firm można go zostawić w strefie parkingowej w centrum miasta. Aby zwrócić auto, należy schować jego kluczyki do specjalnego pojemnika, zamknąć auto (przy użyciu smartfonu) i zgłosić w aplikacji oddanie samochodu.

Od tej chwili zliczany jest koszt całej usługi – nie za zadeklarowany, ale za faktyczny czas najmu. Opłata jest pobierana z karty kredytowej klienta przez operatora usługi.

W przypadku wypadku i szkody z winy prowadzącego, musi być on przygotowany na konieczność wniesienia opłaty w ramach wkładu własnego. Np. jedna z firm, działająca na terenie Polski, wymaga wniesienia opłaty w wysokości do 1000 zl.

 

Car sharing aut elektrycznych I autofakty.pl Źródło: Photo credit: Paul Krueger via Foter.com / CC BY-NC

Ile kosztuje car sharing i jakie auta można wypożyczyć?

4 Mobility – Warszawa
Mini One – 0,41 zł/min plus 0,80 zł/km
BMW 3 – 0,58 zł/min plus 0,90 zł/km

TrafiCar – Kraków
Renault Clio – 0,50 zł/min plus 0,80 zł/km i 0.10 zł/min postój

Blue Indy – Indianapolis – USA
Miejskie auto elektryczne – 8 USD / 20 min, potem 0,40 USD / min

ZipCar – Londyn – Wielka Brytania
Volkswagen Golf GTE (hybryda) – 7 funtów / godzina

Eni – Mediolan – Włochy
Fiat 500 – 29 eurocentów / minuta
Po przekroczeniu 50 km – 25 eurocentów / km

TokyoCheapo – Tokio – Japonia
Toyota Aquas / HondaFit / Nissan March
– 200 yen / 15 min lub 3500 yen / 6 godzin plus 15 yen/km

Tagi: car sharing co to jestcarsharingjak działa car sharingsamochody na godzinysamochody na minutywynajem aut elektrycznychwynajem aut na minuty
Michal Lisiak

Autor Michal Lisiak

Jestem wielbicielem motoryzacji, muzyki house, nowych technologii i podróży po Polsce. Interesuję się typowymi samochodami dla ludzi, a czasem także tymi bardzo nieracjonalnymi, które kupuje się tylko dla przyjemności jazdy i posiadania. Pasjonuje mnie motoryzacja dalekowschodnia, w szczególności japońska i chińska. Od wielu lat piszę artykuły motoryzacyjne, a także reklamowe i content marketingowe dla portali i firm, działających na polskim rynku. Prowadzę też własny portal Motorewia.

DODAJ KOMENTARZ