zamknij
REKLAMA
Wypożyczalnia samochodów elektrycznych (fot. Energa)

Chyba nie trzeba już dziś nikogo przekonywać, że najbliższa przyszłość motoryzacji należeć będzie do aut napędzanych energią elektryczną. Wystarczy udać się na pierwszą lepszą wystawę samochodową i przyjrzeć się, jakie auta zaczynają dominować na stoiskach wystawców. Jednak takich oznak jest znacznie więcej. Na naszym rodzimym podwórku uruchomiona została pierwsza wypożyczalnia samochodów elektrycznych na terenie Trójmiasta.

Pojazdy napędzane energią elektryczną wciąż jeszcze muszą się mierzyć z licznymi ograniczeniami. Przede wszystkim z ograniczonym zasięgiem, wciąż niezbyt liczną infrastrukturą do ładowania baterii oraz wysokimi cenami. A także niewielkim zaufaniem ze strony potencjalnych nabywców. Czynniki te sprawiają, że naturalnym miejscem ich rozwoju są duże miasta.

Zasięg auta elektrycznego pozwala na dojechanie do pracy, szkoły, sklepu i z powrotem do domu. To w miastach powstają kolejne punkty ładowania energii. Wreszcie mieszkańcy miast są bardziej zamożni i chętni do eksperymentowania z nowinkami technicznymi. I w miastach siedzibę swoją ma wiele firm i instytucji, a także samorządów, które są bardziej skore do zainwestowania w pojazdy elektryczne.

Być może sposobem na popularyzację elektromobilności będą usługi wynajmu samochodów napędzanych energią elektryczną. Firmy oferujące już takie rozwiązania działają na nieco bardziej rozwiniętych rynkach zachodnich. Teraz usługa carsharingu aut elektrycznych startuje w Trójmieście.

Kto będzie operatorem pierwszej trójmiejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych?

Operatorem krótkoterminowego wynajmu samochodów elektrycznych jest spółka Enspiron, należąca do Grupy Energa. Usługa ta jest skierowana jednak wyłącznie do klientów biznesowych oraz instytucjonalnych w kompleksie Olivia Business Centre, które podpiszą umowę z operatorem programu.

Ceny i dostępne auta

Cena za godzinę wypożyczenie samochodu elektrycznego będzie się wahać od 27 za Volkswagena up! do 35 zł za Volkswagen e-Golf bądź Nissana Leaf. Wypożyczalnia będzie czynna od godziny 8 do 16 w dni powszednie, jednak możliwy będzie wynajem aut również poza tymi terminami. Koszt wynajęcia za resztę doby (godz. 16-8) wynosić będzie od 96 do 128 zł, zaś za cały weekend od 192 do 256 zł. Co ważne, cena będzie niezależna od liczby przejechanych kilometrów. Jeśli w trakcie użytkowania zabraknie w bateriach energii, skorzystanie z punktów ładowania należących do Energi będzie darmowe.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Team Edison - Ford rusza do ataku na elektryki!

Twórcy wypożyczalni liczą, że taka forma korzystania z samochodów elektrycznych zwiększy zainteresowanie nimi. W planach jest stworzenie kolejnych takich punktów w Trójmieście, a później także w innych miastach.

Tagi: carsharingEnergasamochody elektrycznewynajem samochoduwypożyczalnia samochodów elektrycznych
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ