zamknij
REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Alibaba

Nazwę Alibaba Group powinien kojarzyć każdy internauta, który kiedykolwiek próbował zamówić towar z zagranicy. Teraz firma podejmuje dość nieoczekiwany ruch. Zapowiedziała właśnie, że rozpoczyna testy własnego systemu autonomicznego. Deklaracja brzmi poważnie szczególnie, że firmie nie powinno zabraknąć środków na badania. W końcu jej wartość jest oceniana na blisko 500 miliardów dolarów.

Udział w motoryzacji przyszłości najwyraźniej jest atrakcyjną wizją nie tylko dla producentów samochodów. Coraz częściej myślą o nim także firmy spoza segmentu moto. Jedną z nich jest chiński gigant Alibaba. Holding działający na rynku e-commerce zapowiedział prace nad autonomicznym systemem do samochodów. Informacja została podana przez redakcję „South China Morning Post”.

Co wiadomo o projekcie? Alibaba nigdy wcześniej i zbyt dużo nie mówiło o segmencie moto. Okazuje się jednak, że projekt autonomiczny firmy jest w naprawdę zaawansowanej fazie. Inaczej nie da się bowiem wyjaśnić tego, że holding właśnie ruszył na drogi i rozpoczął testy autonomicznych pojazdów w ruchu ulicznym. Na razie ograniczają się one wyłącznie do wybranych rejonów w Chinach.

Samochód autonomiczny Alibaba – mowa o poziomie 4!

Alibaba ma dość imponująco brzmiące plany. Pracownikom firmy zależy bowiem na stworzeniu systemu autonomicznego poziomu 4. To oznacza, że pasażer będzie konieczny w pojeździe wyłącznie do wbicia adresu w nawigacji satelitarnej. Zadania związane z prowadzeniem pojazdu do celu w całość przejmie komputer.

Skąd pomysł Alibaby? Obecny poziom rozwoju holdingu i potężna wartość firmy wygenerowana w ciągu 19 lat działalności oznaczają, że Chińczycy mają nosa do interesów. Nie inaczej może być i w tym przypadku. Według przewidywań „South China Morning Post” już w roku 2030 rynek autonomicznych technologii na rynku motoryzacyjnym może być warty 500 miliardów dolarów. A to potężny tort, którego choć kawałek Alibaba chciałby uszczknąć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Poznań Motor Show 2018: w Polsce Audi E-Tron zamówiło już kilkanaście osób!
Tagi: Alibabaautonomiczne samochodysamochody autonomiczne
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ