zamknij
REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Ford

Roboty kojarzą się przede wszystkim z filmami science fiction. Już wkrótce zdaniem Forda mogą się jednak stać elementem rzeczywistości. A wszystko za sprawą współpracy amerykańskiej marki z firmą Agility Robotics. Połączony zespół inżynierów pracuje nad humanoidem, który mógłby zamiast kuriera dostarczać do domów paczki. Robot już istnieje!

Ford w oficjalnej informacji prasowej zapowiedział dalsze prace nad robotem. Jak opisują urządzenie przedstawiciele amerykańskiej marki? Mówią o urządzeniu, które posiada dwie nogi. Dzięki temu nie tylko będzie wyglądać jak człowiek, ale też jak człowiek ma się poruszać. Robot według założeń projektu ma być schowany podczas jazdy w tylnej części vana. Po dotarciu na miejsce i gdy otworzy się tylna klapa, humanoid za pomocą specjalnego wysięgnika zostanie wystawiony na zewnątrz i stanie na ziemi. Kolejnym krokiem będzie dostarczenie paczki kurierskiej wprost pod drzwi domu.

Autonomiczny robot Forda: radzi sobie na każdej nawierzchni!

W chwili obecnej możliwości robota być nie są mocno imponujące. Jest on bowiem w stanie nosić paczki o maksymalnej wadze na poziomie 18 kilogramów. Ford razem z inżynierami Agility Robotics pracuje jednak nad rozszerzeniem funkcjonalności humanoida. Co jeszcze potrafi robot? Już dziś może poruszać się nie tylko po chodniku, ale również np. nierównej powierzchni trawiastej, wchodzić i schodzić po schodach, a nawet identyfikować i omijać przeszkody pojawiające się na jego trasie.

Jak wygląda wizja rozwojowa projektu robota-kuriera? Pomysł Amerykanów jest dość prosty. Urządzenie miałoby zająć się tzw. transportem ostatniej mili. Humanoid nie będzie jednak pracować samodzielnie. W idealnej koncepcji stworzonej przez Forda i Agility Robotics urządzenie stanie się elementem wyposażenia autonomicznego dostawczaka o napędzie elektrycznym. W ten sposób dostawy paczek do klientów firm kurierskich realizowane byłyby bez żadnego udziału człowieka. Sprytne, prawda?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Cennik Forda Ecosport - najmniejszy crossover w gamie producenta
Tagi: autonomiczne samochodyFordrobot
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ