zamknij
REKLAMA
Fot. Areck - Pixabay.com

Budowa dróg w Polsce już wkrótce ruszy pełną parą. Siedem miast otrzyma aż miliard złotych z Unii Europejskiej na rozbudowę i modernizację infrastruktury. Kwota dofinansowania pokryje ponad 80 proc. inwestycji.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych ma wyśmienitą informację. Już wkrótce budowa dróg w Polsce nabierze jeszcze większego tempa. A wszystko za sprawą środków płynących szerokim strumieniem z Unii Europejskiej. Obecnie siedem miast w Polsce może się pochwalić zatwierdzonymi projektami, które opiewają w sumie na kwotę miliarda złotych. Do tej sumy włodarze samorządowi będą musieli dopłacić z własnych kieszeni około 200 milionów złotych.

Na listę beneficjentów wpisane zostały takie miasta jak Katowice, Wrocław, Bielsko-Biała, Gdańsk, Konin, Toruń i Piotrków Trybunalski. Pierwsze z nich może liczyć na najwyższą kwotę dofinansowania – mowa bowiem aż o 450 milionach złotych. Wrocław ma zatwierdzone projekty opiewające na ponad 233 miliony złotych, a Bielsko-Biała 126 milionów złotych.

Budowa dróg w Polsce – szykują się inwestycje!

Włodarze Gdańska otrzymają sumę prawie 118 milionów złotych. W przypadku Konina dotacja unijna wyniesie niespełna 48 milionów złotych, podczas gdy Toruń może liczyć na 22,2 miliona złotych. Listę beneficjentów zamyka Piotrków Trybunalski. Miasto to ma otrzymać najskromniejszą kwotę wynoszącą 3,7 miliona złotych.

Choć szczęśliwa siódemka obsługiwać będzie największe projekty, tak naprawdę nie są to jedyne regionalne inwestycje drogowe, które otrzymają dofinansowanie unijne. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju, z środków dystrybuowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko skorzysta w sumie 27 projektów regionalnych. W ten sposób z UE trafi na ich realizację kwota wynosząca 3,5 miliarda złotych.

40 milionów czeka – budowa dróg ruszy pełną parą

Choć inwestycja unijna w polskie drogi opiewająca na prawie miliard euro już wydaje się być potężna, tak naprawdę dotacja przyznana 27 projektom stanowi zaledwie kroplę w morzu możliwości. Budowa dróg w Polsce według założeń budżetowych Unii Europejskiej ma kosztować w latach 2014 – 2020 prawie 10 miliardów euro. Bazując na wyliczeniach firmy doradczej PwC, bardzo łatwo stwierdzić, że suma ta starczy na poprowadzenie 1040 kilometrów nowych autostrad.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Budowa dróg w Polsce - da się budować więcej? Raport!

Oczywiście astronomiczna kwota wymaga jeszcze jednego zastrzeżenia. Musi zostać spożytkowana. Zarządcy dróg muszą złożyć stosowne wnioski oraz posiadać środki na wkład własny w inwestycję. Na szczęście na razie wszystko wskazuje na to, że pieniądze są wykorzystywane dosyć systematycznie. Tylko w roku 2016 GDDKiA uzyskała refundację opiewającą na kwotę 7 miliardów złotych.

Tagi: budowa dróg w Polscenowe drogipieniądze z UE
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ