zamknij
REKLAMA
Fot. ElisaRiva - Pixabay.com

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z wydatkiem. Za auto trzeba zapłacić, często należy je ubezpieczyć oraz konieczne jest poniesienie wszystkich kosztów związanych z rejestracją. Części z nich na szczęście można uniknąć. A jedyne co trzeba zrobić, to kupić pojazd od płatnika podatku VAT i otrzymać jako potwierdzenie transakcji fakturę. Zobaczcie prawo do jakiej ulgi daje wam rejestracja samochodu z fakturą VAT.

W przypadku zakupu samochodu pochodzącego z Polski, droga do rejestracji jest dosyć prosta. Nowy właściciel lub właściciele w pierwszej kolejności zazwyczaj udają się do wydziału komunikacji należnemu miejscu zamieszkania. Tam na mocy wpisu do rejestru i dowodu rejestracyjnego staną się pełnoprawnymi dysponentami auta. Jak wyglądają formalności? Oczywiście należy wypełnić wniosek i wylegitymować się dowodem osobistym przed urzędnikiem. Dodatkowo konieczne jest dołączenie starego dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu.

Nie zmieniasz tablic? Koszt to tylko 81 złotych!

W karcie pojazdu pojawia się adnotacja dotycząca nowych właścicieli. Dowód rejestracyjny najpierw jest zamieniany na pozwolenie czasowe, a następnie nowy dowód. Tablice z kolei są wymieniane, ewentualnie uzyskują nowe nalepki homologacyjne. Wysokość opłaty wnoszonej w urzędzie kształtuje się w zależności od zakresu wykonywanych czynności. Dla przykładu jeżeli samochód zmienia właściciela w ramach jednego powiatu, nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, a należy je jedynie homologować, wtedy wizyta w urzędzie będzie kosztować kierowcę zaledwie 81 złotych. Gdy tablice będą podlegać wymianie, koszt wzrośnie do 180,50 złotego.

Po załatwieniu wszelkich formalności w wydziale komunikacji, nadchodzi czas na wizytę w urzędzie skarbowym. Tam kupujący jest zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-3 oraz opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w maksymalnym terminie 14 dni od momentu dokonania transakcji. Podczas wypełniania deklaracji warto skorzystać z wzoru dostępnego w urzędzie. Tylko w ten sposób kierowca zawrze we wniosku wszystkie dane konieczne do zidentyfikowania samochodu i określenia jego wartości. Ile wynosi podatek? Stanowi 2 proc. ceny pojazdu. Przy czym poprzez cenę pojazdu rozumieć należy wycenę wykonaną na podstawie roczników, chyba że kwota wpisana na umowie jest wyższa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja samochodu - koszt zależy od przypadku!

Rejestracja samochodu z fakturą VAT – 2 proc. podatku mniej

Zakładając że nabyty samochód ma wartość 20 tysięcy złotych i urzędnik w urzędzie skarbowym nie zakwestionuje tej ceny, kupujący będzie musiał wpłacić do kasy państwa 400 złotych. A to suma niemała, bowiem w małym aucie miejskim pozwala na dwukrotne tankowanie do pełna, a dużej limuzynie zapłacenie większej połowy ubezpieczenia OC. Na szczęście reżimu wniesienia podatku od czynności cywilnoprawnych można uniknąć. Niestety tylko i wyłącznie w jeden sposób. Kupując pojazd od firmy. W takim przypadku dowodem dokonania transakcji nie będzie umowa kupna-sprzedaży, a faktura.

Rejestracja samochodu z fakturą VAT stanowi powód do zwolnienia z podatku PCC. A podstawa prawna ku temu jest dosyć mocna. W końcu w sytuacji, w której przedsiębiorca sprzedając samochód wystawi fakturę, pełna kwota transakcji tak czy tak zostanie opodatkowana. Firma będzie musiała zapłacić od niej zarówno podatek dochodowy, jak i oddać do budżetu państwa VAT. Warto zaznaczyć, że fakturę podczas nabywania auta wystawi nie tylko firma wyzbywająca się eksploatowanej przez pracowników floty. Bardzo często taka forma sprzedaży jest stosowana także m.in. przez komisy.

Tagi: rejestracja samochodurejestracja samochodu z fakturą VATzakup samochodu od firmy
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ