zamknij
PORADNIKI

Zakup samochodu używanego – czy warto kupić auto w komisie na stacji dealerskiej?

REKLAMA
Zakup auta używanego | autofakty.pl

Zakup samochodu używanego zawsze jest loterią. Złośliwość rzeczy martwych to zjawisko powszechnie znane. Prawdopodobieństwo tego, że samochód zrobi się złośliwy można znacząco ograniczyć.

Auto od rodziny lub znajomych

Pierwszym sposobem jest zakup auta od członka rodziny lub przyjaciela. Taki zakup nie musi oznaczać, że kupujemy najlepszy samochód na rynku ale daje nam to, co w przypadku aut używanych jest niezwykle ważne – wiedzę dotyczącą historii i rzeczywistego stanu technicznego pojazdu.

Samochód z komisu

Jeżeli w gronie rodziny, czy znajomych nie ma akurat interesującego nas pojazdu na sprzedaż swoje kroki możemy skierować ku komisom samochodowym. Przy zakupie samochodu używanego z komisu niezbędna staje się wiedza techniczna, pozwalająca właściwie ocenić stan pojazdu. Samochód należy dokładnie obejrzeć, odbyć nim jazdę testową, a nawet udać się na jego przegląd do stacji diagnostycznej. Wówczas otrzymamy rzetelne informacje na temat jego stanu.

Zakup samochodu używanego z ASO

Osobom, które nie mają czasu na długie poszukiwania i wiedzy mechanicznej polecamy komisy działające przy salonach samochodowych. Takie samochody pochodzą najczęściej od klientów, którzy zostawili swój stary samochód w rozliczeniu. Jest to dobry znak, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że takie auto było serwisowane w ASO, możemy mieć pewność, że stan techniczny auta jest taki, jak wynika z dokumentacji przygotowanej przez dilera i że jest to faktycznie fachowa dokumentacja, a nie same zapewnienia.

Samochody używane, sprzedawane w komisach dilerskich, przechodzą zazwyczaj wnikliwe badania, na zaawansowanych ścieżkach diagnostycznych. Dodatkowo ocenia się takie detale jak zużycie poszycia tapicerskiego, stan spinek i innych elementów mocujących. Auto z poważnymi wadami z pewnością nie trafi do takiego komisu. Są ku temu dwa powody, po pierwsze ASO to na rynku motoryzacyjnym, zazwyczaj poważna instytucja, która nie pozwoli sobie na zepsucie opinii w tak banalny sposób. Po drugie programy sprzedaży samochodów używanych w komisach dilerskich przewidują gwarancję. Owa gwarancja, nawet jeżeli nie jest długa, ma bardzo istotny wymiar – klient ma kilka miesięcy na zweryfikowanie, czy kupione przez niego auto rzeczywiście było w takim stanie technicznym, jak to było opisane w dokumentacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przepisy drogowe i mandaty w Szwajcarii

Zakupując używane auto od dilera samochodowego minimalizujemy prawdopodobieństwo, że nasz nowy nabytek jest autem powypadkowym z ukrytymi wadami. Średnie ceny samochodów używanych są oczywiście znacznie wyższe niż te występujące, aczkolwiek dla własnego bezpieczeństwa warto trochę przepłacić.

Tagi: ASOkomis samochodowyzakup używanego auta

DODAJ KOMENTARZ