zamknij
PORADNIKI

Wyposażenie samochodu za granicą – porady

REKLAMA
wyposazenie samochodu za grainca

Kiedy wybieramy się na urlop w najpiękniejsze zakątki naszego kontynentu, samochód to w większości przypadków najwygodniejsza forma transportu. Podróżowanie po Europie jest proste i przyjemne dzięki rozwiniętej sieci autostrad, jednak musimy pamiętać, że w każdym kraju obowiązują nieco inne zasady ruchu oraz ogólne zasady poruszania się po drodze. Tak samo więc różni się wyposażenie samochodu za granicą. 

Pewne wątpliwości mogą na przykład budzić przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu za granicą. Zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym policja danego państwa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, jeżeli wyposażenie ich auta jest zgodne z przepisami prawa o ruchu drogowym kraju, w którym samochód został zarejestrowany (nawet jeśli jest niewystarczające z punktu widzenia przepisów kraju, przez który przejeżdżają). Niestety ten argument rzadko uda nam się skutecznie wyłożyć funkcjonariuszom podczas kontroli, dlatego lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria.

Powinniśmy również pamiętać, że na zachodzie, w Austrii czy Szwajcarii przepisy dotyczące ograniczeń prędkości są przestrzegane bardziej rygorystycznie niż w Polsce, a mandaty znacznie wyższe.

Ponadto w większości krajów nie ma ostrzeżeń przed fotoradarami, a na mocy porozumienia kary za zdjęcie z fotoradaru z zagranicy raczej już nie uda się uniknąć.

Przed wyjazdem warto wykonać również przegląd auta. Przed pokonaniem kilku tysięcy kilometrów lepiej mieć pewność, że w naszym samochodzie wszystkie podstawowe układy są w dobrej kondycji. Pamiętajmy, że w przypadku wyjazdu na urlop, który zazwyczaj trwa około dwóch tygodni, powinniśmy sprawdzić, czy w tym czasie nie kończy się ważność przeglądu technicznego. W przypadku samochodów na gwarancji powinniśmy upewnić się, czy przejechanie kilku tysięcy kilometrów nie sprawi, że przekroczymy dopuszczalny limit.

Jeżeli podróżujemy samochodem z instalacją LPG musimy pamiętać, że w krajach Europy ten rodzaj paliwa jest mniej popularny niż u Polsce. Warto więc sprawdzić, gdzie na naszej trasie będziemy mieć możliwość uzupełnienia gazu. Pomocna w tym aspekcie okaże się strona www.myLPG.eu.

AUSTRIA

austria

Telefon do Ambasady RP +43 699 180 70220

Telefon na pomoc drogową 120

Stolica: Wiedeń

Odległość od Warszawy do stolicy: 670 km

 

Austria kojarzy się głównie z urlopem zimowym i rekreacją na nartach, a w lecie stanowi popularny kraj tranzytowy przy wyprawach na południe Europy. Jednak uroki austriackich Alp z powodzeniem można odkrywać przez cały rok. Rozwinięta sieć autostrad pozwoli szybko dotrzeć nam do pięknych, alpejskich miejscowości, które latem oferują mnóstwo atrakcji.

UWAGA

W wielu miejscowościach ustawione są fotoradary, które skrupulatnie wyłapują przekroczenie prędkości powyżej dozwolonych 50 km/h. Zdjęcia najczęściej wykonywane są od tyłu, a o miejscu kontroli nie informują żadne tabliczki.

W rejonach przygranicznych policja lubi sprawdzać, czy samochód ma odpowiednią winietę.

W przypadku kierowców, którzy prawo jazdy posiadają krócej niż 2 lata, limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,1 promila.

Za przekroczenie prędkości o 20 km/h grozi mandat od 20 euro.

OPŁATY DROGOWE

Opłata na podstawie winiety. Dodatkowo płatne są niektóre tunele oraz odcinki dróg wysoko alpejskich. Winiety można kupić na granicy lub na stacji benzynowej przy granicy.

Okres ważności Cena
10-dniowa 8,7 euro około 52 zł
2-miesięczna 25,30 euro około 130 zł
1-roczna (od 1.1.2015 do 31.01.2016)* 84,40 euro około 400 zł

*Winieta roczna obowiązuje w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeżeli winietę roczną kupimy w czerwcu, to i tak będzie ona ważna jedynie do 31 stycznia kolejnego roku.

Winietkę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku, po stronie kierowcy. Za brak winietki na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu grozi mandat w wysokości 215 euro + koszt wykupienia winietki. 

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

 austria-przepisy

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE:

– apteczka;

– trójkąt ostrzegawczy;

– kamizelka odblaskowa.

Uwaga: z kamizelki należy korzystać podczas wyjścia z pojazdu na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania w nocy. W dzień światła mijania powinny być włączone w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu oraz śniegu). Światła przeciwmgielne mogą być włączone w przypadku gęstej mgły, silnych opadów deszczu i śniegu.

CHORWACJA 

chorwacja

Telefon do Ambasady RP +385 98 359 796

Telefon na pomoc drogową 01802 22 22 22

Stolica: Zagrzeb

Odległość od Warszawy do stolicy: 1050 km

Chorwacja to bardzo popularne miejsce letnich wycieczek Polaków. Ciepły Adriatyk, rozległe wybrzeże i gwarantowany, urlopowy klimat to tylko niektóre z zalet Chorwacji. Kraj ma jedne z najlepszych autostrad w Europie, a sam dojazd nie jest skomplikowany. Do Chorwacji najlepiej podróżować przez Czechy i Austrię. Alternatywą jest trasa przez Słowację i Węgry. Będzie ona tańsza, ze względu na brak konieczności zakupu winiet, jednak z pewnością pochłonie więcej czasu.

UWAGA

Kierowcy zagraniczni w Chorwacji również zbierają punkty karne. Przekroczenie ich limitu wiąże się z zakazem prowadzenia samochodów na terenie kraju.

Stawki mandatów za przekroczenie prędkości zależą od tego, czy wykroczenie zostało popełnione w terenie zabudowanym czy poza nim. Mandat za przekroczenie prędkości o 10 km/h w mieście może wynosić nawet około 300 euro.

Należy pamiętać, że ostatnie promy na liczne chorwackie wyspy nie kursują po godzinie 21, zaś na ostatni rejs ustawiają się zazwyczaj długie kolejki.

OPŁATY DROGOWE

Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu w Chorwacji jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się na bramkach – gotówką (Kn lub EUR lub kartą płatniczą). Cena przejazdu to około 40 HRK (Kun chorwackich) za 100 km, czyli około 30 gr za kilometr. Pamiętajmy, że dostanie się na jedną z licznych wysp będzie wymagało płatnego transportu promem. Płatny jest również przejazd mostem na wyspę Krk oraz tunelem Ucka.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

 chorwacja

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– apteczka;

– gaśnica;

– kamizelka odblaskowa;

– trójkąt.

OBOWIĄZEK UŻYWANIA ŚWIATEŁ

W okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca używanie świateł jest obowiązkowe przez 24 h. Z kolei w porze wiosenno-letniej istnieje obowiązek używania świateł mijania w nocy, w dzień natomiast jedynie podczas ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu).

FRANCJA

francja

Telefon do Ambasady RP +33 680 580 220

Telefon na pomoc drogową: telefony na autostradzie

Stolica: Paryż

Odległość od Warszawy do stolicy: 1600 km

Warszawę od Paryża dzieli około 1600 km. Droga do Francji jest jednak dosyć prosta i w większości wiedzie przez niemieckie autostrady. Francja to nie tylko jedne z najlepszych stoków narciarskich w Europie, lecz także cudowne wybrzeże, co czyni z niej kraj chętnie odwiedzany zarówno zimą, jak i latem.

UWAGA

Gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,8 promila, policja może zarekwirować samochód lub nałożyć grzywnę w wysokości do 4,5 tys. euro.

OPŁATY NA AUTOSTRADY

Przejazd autostradami we Francji jest płatny. Wysokość opłat zależy od długości odcinka. Opłaty regulujemy na punktach poboru opłat (bramkach) gotówką lub kartami kredytowymi. Dodatkowo zapłacimy za niektóre tunele i mosty, które stanowią alternatywę dla promu. Na przykład za przejazd tunelem pod Mon Blanc w przypadku samochodu osobowego zapłacimy 40 euro. Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa Eurotunelem pod kanałem La Manche nie mogą być przewożone samochody z instalacją LPG.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

francja

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– trójkąt ostrzegawczy;

– kamizelka odblaskowa;

– komplet zapasowych żarówek.

W 2012 roku przez krótki okres do obowiązkowego wyposażenia pojazdu należał dodatkowo alkomat, jednak władze Francji szybko zrezygnowały z tego pomysłu.

Uwaga: We Francji od 1 lipca 2015 do rozmów przez telefon w samochodzie będzie można wykorzystywać jedynie zestawy bezprzewodowe wbudowane w samochód lub słuchawki bazujące na łączności Bluetooth. Korzystanie z klasycznego zestawu słuchawkowego grozi mandatem w wysokości 200 euro.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH 

W terenie niezabudowanym zaleca się używanie świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu roku.

GRECJA

 

screenshot-www google pl 2015-07-14 12-10-36

Telefon do Ambasady RP +30 693 655 4629

Telefon na pomoc drogową 10400

Stolica: Ateny

Odległość od Warszawy do stolicy: 2340 km

Do Grecji lepiej udać się samolotem, jeżeli jednak mamy w planach zwiedzanie tego kraju, to lepszym rozwiązaniem będzie wybranie samochodu jako środka transportu. Warszawę od Aten dzieli dystans ponad 2 tys. kilometrów. Ponadto optymalna trasa przebiega niezbyt dobrymi drogami Macedonii czy Serbii – krajami, które nie należą do Unii Europejskiej. Podróż warto rozłożyć na dwa dni, najlepiej z noclegiem na południu Węgier. Alternatywna, nieco dłuższa droga wiedzie przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Trudy podróży z pewnością zostaną wynagrodzone przez uroki Grecji.

UWAGA

Zbyt duża ilość alkoholu we krwi kierowcy (powyżej 1 promila) może oznaczać dwumiesięczny areszt i ponad 500 euro kary.

Mandaty w Grecji za niewielkie przekroczenie prędkości nie są zbyt kosztowne, jednak przy poważniejszym wykroczeniu (powyżej 30 km/h) mogą sięgnąć 700 euro.

Promy na liczne greckie wyspy są dosyć kosztowne. Ceny promów można sprawdzić pod tym adresem.

OPŁATY DROGOWE

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od długości odcinka, jaki pokonamy. Opłatę reguluje się na punktach poboru opłat (PPO). Koszt przejechania większości odcinków oscyluje w okolicach 3 euro. Stosunkowo wysoką opłatę pobiera się za przejazd mostem przez Cieśninę Koryncką (Andirio – Rio). Wynosi ona około 13 euro.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

gracja

OBOWIĄZEK WYPOSAŻENIA POJAZDU:

– apteczka;

– trójkąt;

– gaśnica.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania w nocy; w dzień dozwolone tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.

HISZPANIA

hiszpania

Telefon do Ambasady RP +34 629 864 508

Telefon na pomoc drogową +34 91 594 93 47

Stolica: Madryt

Odległość od Warszawy do stolicy: 2850 km

Podobnie jak w przypadku Grecji podróż samochodową do Hiszpanii lepiej rozłożyć na dwa dni, z noclegiem we Francji. Droga do Hiszpanii wiedzie w większości przez autostrady – płatne we Francji i (do 2016 roku) darmowe w Niemczech – i jest bezproblemowa.

UWAGA

Na pijanych kierowców czekają surowe kary – mandat za jazdę po pijanemu (powyżej 1,2 promila) może sięgnąć nawet 70 tys. euro.

Za znaczące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym (powyżej 60 km/h) grozi utrata prawa jazdy.

OPŁATY DROGOWE

Przejazd autostradami na większości odcinków jest płatny. Wysokość opłat zależy od długości odcinka, jaki pokonamy, oraz od pory dnia i okresu (w nocy przejazd będzie tańszy, zaś w weekendy droższy). Opłata regulowana jest na punktach poboru opłat (PPO) kartą lub gotówką.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

hiszpania

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– dwa trójkąty ostrzegawcze, w razie awarii jeden umieszczamy z przodu, a drugi z tyłu pojazdu;

– komplet żarówek;

– koło zapasowe;

– kamizelka odblaskowa.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania w nocy podczas jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu, nawet gdy są dobrze oświetlone. Dopuszcza się używanie świateł pozycyjnych w nocy w terenie zabudowanym i na drogach jednopasmowych (o ile droga jest odpowiednio oświetlona). Obowiązek używania świateł mijania w tunelach.

HOLANDIA

holandia

Telefon do Ambasady RP

Telefon na pomoc drogową 088 2692 888

Stolica: Amsterdam

Odległość od Warszawy do stolicy: 1200 km

Holandia nie należy do popularnych miejsc wypoczynkowych, jednak z pewnością to kraj, który warto odwiedzić. Tym bardziej, że dojazd bezpłatnymi (do 2016 roku) autostradami Niemiec jest bardzo prosty.

UWAGA

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 5 lat, mogą mieć we krwi nie więcej niż 0,2 promila alkoholu.

Liczne fotoradary nie są oznakowane.

Mandat za przekroczenie prędkości do 10 km/h wynosi około 50 euro.

OPŁATY DROGOWE

Korzystanie z autostrad na terenie Holandii jest bezpłatne. Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami:

Kil (N217 's Gravendeel – Dordrecht) – około 2 euro;

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Zimowe przewinienia kierowców

Westerschelde (łączący wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland – Terneuzen) – około 5 euro.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

holandia

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– trójkąt ostrzegawczy.

OBOWIĄZKOWA JAZDA NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania w nocy, w dzień tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Zakaz jazdy nocą na światłach pozycyjnych.

CZECHY

czechy

Telefon do Ambasady RP +420 257 099 500

Telefon na pomoc drogową +420 261 104 123

Stolica: Praga

Odległość od Warszawy do stolicy: około 650 km

Czechy to nie tylko kraj tranzytowy na, ale również popularne wśród Polaków miejsce wypoczynku. Przejazd przez Czechy w przypadku podróży na południe Europy zajmuje około 3–4 godzin, jednak może okazać się bardzo kosztowny. Czeska drogówka, szczególnie w rejonach przygranicznych, wyjątkowo skrupulatnie rozlicza zagranicznych kierowców nawet za drobne przewinienia. Ponadto jakość dróg, poza autostradami, pozostawia wiele do życzenia. W Czechach powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność oraz czujność.

UWAGA

Miejmy na uwadze wyjątkowo długą listę wyposażenia obowiązkowego pojazdu na terenie Czech. Chociaż policja nie ma prawa karać za brak takich elementów, jak komplet zapasowych bezpieczników czy żarówek, to podczas kontroli lepiej nie dyskutować z policjantami.

Za przekroczenie prędkości o 20 km/h grozi mandat w wysokości około 60 euro.

W strefach przygranicznych powinniśmy uważnie stosować się do ograniczeń prędkości.

OPŁATY DROGOWE

W Czechach korzystanie z autostrad jest płatne na podstawie winiety dla pojazdów o DMC<3,5 t.

10 dniowa 310 CZK około 63 zł
1-miesięczna 440 CZK około 84 zł
1-roczna (od 01.01.2015 do 31.01.2016)* 1500 CZK około 250 zł

*Winieta roczna obowiązuje w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeżeli winietę roczną kupimy w czerwcu, to i tak będzie ona ważna jedynie do 31 stycznia kolejnego roku.

Na winietce należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Za brak winietki grozi mandat w wysokości 15.000 CZK, który można opłacić jedynie gotówką u policjanta. Winiety kupimy na granicach, na stacjach benzynowych i na poczcie.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

czechy

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– trójkąt ostrzegawczy;

– apteczka;

– komplet zapasowych żarówek i bezpieczników;

– kamizelka odblaskowa.

Uwaga: kamizelka obowiązkowo powinna być używana przez kierowcę i wszystkich pasażerów w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Kamizelka musi znajdować się w przedziale pasażerskim, a nie w bagażniku.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

SŁOWACJAslowacja

Telefon do Ambasady RP +42 911 133 853

Telefon na pomoc drogową 18 124

Stolica: Bratysława

Odległość od Warszawy do stolicy: 670 km

Słowacja najczęściej pełni rolę kraju tranzytowego. Ponadto infrastruktura drogowa poza autostradami jest już dosyć przestarzała i niebezpieczna. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

UWAGA

Policja często czeka na zagranicznych turystów w rejonach przygranicznych i bardzo skrupulatnie karze nawet za drobne przekroczenia prędkości.

OPŁATY DROGOWE

Korzystanie z autostrad jest płatne na podstawie winiety dla pojazdów lub zespołu pojazdów o DMC <3,5 t. Za brak winiety grozi mandat w wysokości 10-krotnej wartości winietki odpowiedniej dla kategorii i czasu pobytu pojazdu na terenie Słowacji.

10-dniowa 10 euro
2-miesięczna 14 euro
1-roczna (od 01.01.2015 do 31.01.2016)* 50 euro

*Winieta roczna obowiązuje w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeżeli winietę roczną kupimy w czerwcu, to i tak będzie ona ważna jedynie do 31 stycznia kolejnego roku.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

slowacja

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– apteczka;

– kamizelka;

– klucz do kół i podnośnik;

– koło zapasowe;

– linka holownicza;

– trójkąt;

– zapasowe bezpieczniki i żarówki.

Uwaga: kamizelka obowiązkowo powinna być używana przez kierowcę i wszystkich pasażerów w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach. Kamizelka musi znajdować się w przedziale pasażerskim, a nie w bagażniku.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy. Światła przeciwmgielne mogą być włączone w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu).

SZWAJCARIA

szwajcaria

Telefon do Ambasady RP +41 31 3580 202

Telefon na pomoc drogową 140

Stolica: Berno

Odległość od Warszawy do stolicy: 1500 km

Szwajcaria ze względu na dosyć wysokie ceny nie jest popularnym krajem wśród polskich turystów. Podobnie jak Austria, Szwajcaria to jednak wyjątkowo urokliwy kraj alpejski, który zapewnia liczne atrakcje zarówno zimą, jak i latem. Szwajcaria co prawda nie należy do Unii Europejskiej, jednak leży w strefie Schengen, dlatego na terytorium tego kraju można wjechać bez paszportu i „zielonej karty”.

UWAGA

Kierowcy w Szwajcarii są wyjątkowo wyczuleni na agresywne i nieprzepisowe zachowanie na drodze. Zdarza się, że informują policję o wykroczeniach innych użytkowników drogi.

Za przekroczenie prędkości powyżej 25 km/h można trafić przed sąd, który orzeka o karze.

OPŁATY DROGOWE

Za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu konieczna jest opłata w postaci winiety. Dla pojazdów silnikowych o masie do 3,5 tony (w tym motocykli) obowiązuje wyłącznie winietka roczna. Ważna jest od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego tj. 14 miesięcy. Oznacza to, że winieta roczna kupiona w grudniu ważna będzie i tak jedynie do 31 stycznia. Dodatkowo płatne są przejazdy niektórymi tunelami.

Cena edycji winietki na rok 2015 r. dla pojazdu o masie do 3,5 tony to 40 CHF (około 140 PLN). Brak winiety karany jest mandatem w wysokości 200 CHF oraz kosztem wykupienia winietki.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

szwajcaria

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– trójkąt ostrzegawczy.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania trwa przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.

NIEMCY

niemcy

 Telefon do Ambasady RP +49 30 223 130

Telefon na pomoc drogową 22 22 22

Stolica: Brelin

Odległość od Warszawy do stolicy: 600 km

Północna część Niemiec to wybrzeże podobne do tego, które znamy z Polski, zaś na południu zaczynają się alpejskie regiony narciarskie. Według badania CBOS z roku 2013 „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków” Niemcy to najchętniej wybierany kierunek urlopowy. Jednocześnie Niemcy to kraj, przez który często podróżujemy na zachód i południe Europy.

UWAGA

Warto pamiętać, że wjazd do centrów wielu miast jest możliwy jedynie wówczas, gdy samochód ma specjalną naklejkę, którą można nabyć w stacjach kontroli technicznej (Zulassungsstelle), w stacjach TUV lub Dekry, a także w niektórych warsztatach samochodowych. Więcej informacji znajdziecie w specjalnym dokumencie.

Niemcy słyną z braku ograniczenia prędkości na autostradach, jednak w praktyce na licznych odcinkach ograniczenia obowiązują. Co więcej, na autostradach ustawione są fotoradary, o których nie ma ostrzeżenia.

Niemiecka policja jest wyczulona na samochody w złym stanie technicznym. Podczas kontroli czy nawet na postoju na stacji benzynowej policja może sprawdzić stan ogumienia albo zgodność numerów VIN nadwozia.

Kierowcy zagraniczni w Niemczech również otrzymują punkty karne.

OPŁATY DROGOWE

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla samochodów osobowych. Wedle nowych regulacji za autostrady w Niemczech zapłacimy już od 2016 roku. Opłaty będą naliczane na podstawie winiet. Możliwe winiety to 10-dniowa, 2-miesięczna oraz roczna.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– apteczka;

– trójkąt.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania w przypadku złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Ogólnie zalecana jest jazda z włączonymi światłami mijania przez 24 h. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m.

WŁOCHY

 wlochy

Telefon do Ambasady RP +39 06 362 04 200

Telefon na pomoc drogową 803 116

Stolica: Rzym

Odległość od Warszawy do stolicy: 1800 km

Włochy, podobnie jak Francja, są atrakcyjnym turystycznie krajem, zarówno latem, jak i zimą. Na północy z roku na rok wśród narciarzy zyskują popularność malownicze Dolomity. Centralna część kraju to przede wszystkim liczne zabytki, zaś południe przyciąga cudownym wybrzeżem. Do Włoch z centralnej części Polski najlepiej dotrzeć przez Niemcy, zaś kierowcy z północo-wschodnich rejonów naszego kraju powinni zdecydować się na podróż przez Czechy i Austrię, chociaż wiąże się to z koniecznością zakupu dwóch winiet.

UWAGA

Za wykroczenia drogowe więcej zapłacimy w nocy, a kierowcy z zagranicy we Włoszech również zbierają punkty karne.

Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h grozi mandatem w wysokości co najmniej 500 euro.

OŁATY ZA AUTOSTRADY

Przejazd autostradami we Włoszech jest płatny. Wysokość opłat zależy od długości odcinka, jaki pokonamy. Przejazd z północy kraju (Neapolu) na południe (Mediolanu) kosztuje ponad 50 euro, jednak to opłata za odcinek o długości 750 km. Opłata regulowana jest na punktach poboru opłat (kartą lub gotówką). Z kalkulatora opłat autostradowych we Włoszech można skorzystać na specjalnej stronie.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

wlochy

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– apteczka;

– gaśnica;

– kamizelka odblaskowa;

– linka holownicza;

– trójkąt.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH 

Obowiązek używania świateł mijania lub dziennych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy poza terenem zabudowanym, a także podczas przejazdu tunelem. Każdy pojazd silnikowy powinien mieć białe lub żółte światła z przodu, a czerwone z tyłu pojazdu.

BELGIA

belgia

Telefon do Ambasady RP +32 492 727 405

Telefon na pomoc drogową +32 2 288 33 22

Stolica: Bruksela

Odległość od Warszawy do stolicy: 1300 km

Do Belgii, podobnie jak do Holandii, dotrzemy z Polski łatwo i szybko niemieckimi autostradami. Belgia co prawda nie jest popularnym krajem na letni urlop, jednak lokalne specjały – klasztorne piwa i czekolada – oraz piękne miasta sprawiają, że Belgię warto odwiedzić.

OPŁATY DROGOWE

Korzystanie z autostrad w Belgii jest bezpłatne, ale pobiera się opłaty za przejazd tunelem Liefkenshoek. Opłaty zależą od wysokości pojazdu. Dla pojazdów o wysokości do 2,75 m opłata za przejazd wynosi 6 euro. Powyżej tej wysokości zapłacimy 19 euro.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

belgia

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– kamizelka odblaskowa;

– trójkąt ostrzegawczy;

– gaśnica.

UWAGA

Kamizelka obowiązkowo powinna być używana przez kierowcę i wszystkich pasażerów w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł mijania w nocy w terenie zabudowanym. W dzień światła mijania powinny być włączone w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu). Używanie świateł przeciwmgielnych jest dozwolone w przypadku gęstej mgły, silnych opadów śniegu lub deszczu. Światła przeciwmgielne mogą być włączone samodzielnie lub ze światłami mijania albo drogowymi. Używanie świateł przeciwmgielnych tylnych jest dozwolone w przypadku ograniczenia widoczności do 100 m.

WIELKA BRYTANIA

uk

Telefon do Ambasady RP +43 699 180 70220

Telefon na pomoc drogową 0800 88 77 66

Stolica: Londyn

Odległość od Warszawy do stolicy: 1700 km

Warszawę od Londynu dzieli 1630 km. Dojazd do Wielkiej Brytanii będzie problematyczny jedynie ze względu na konieczność pokonania kanału La Manche. Przez kanał La Manche możemy przemieścić się tunelem (samochód przewożony jest specjalnym pociągiem) lub promem. Podróż Eurotunelem trwa jedynie 35 min, lecz kosztuje około 30 euro. Ponadto Eurotunelem nie mogą być przewożone samochody z instalacją LPG.

UWAGA

Turyści w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na specjalne, niższe stawki mandatów. Za większość popularnych wykroczeń zapłacimy około 60 funtów.

OPŁATY DROGOWE

Korzystanie z większości dróg w Wielkiej Brytanii jest bezpłatne. Wyjątek stanowi autostrada M6 – o wysokości opłat można się dowiedzieć na stronie www.m6toll.co.uk. Opłata wynosi około 5 GBP w tygodniu oraz niecałe 4 GPB w weekendy i w między godziną 23 a 6 rano.

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

uk

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE POJAZDU:

– trójkąt.

OBOWIĄZEK JAZDY NA ŚWIATŁACH

Obowiązek używania świateł pozycyjnych w terenie zabudowanym dobrze oświetlonym, od zmierzchu do świtu. W terenie niezabudowanym lub zabudowanym, ale słabo oświetlonym istnieje obowiązek używania świateł mijania lub drogowych. Zagraniczni kierowcy mają obowiązek dopasować światła swoich samochodów do ruchu lewostronnego.

DODAJ KOMENTARZ