zamknij
REKLAMA
tablice rejestracyjne (fot. Pixabay/ face-4 CC0)

Da się zarejestrować motocykl przez internet? Okazuje się, że przez koronawirusa wydziały komunikacji dopasowują się do rejestracji online – tłumaczymy jak to zrobić.

W dobie pandemii koronawirusa wiele z urzędów odmawia rejestracji pojazdów innych, niż nowe – przyjmując petentów tylko umówionych na wizytę cyfrowo lub telefonicznie. Jednym z rozwiązań takiej sytuacji jest odpowiedź na pytanie: jak zarejestrować pojazd przez internet?

Nie jest to skomplikowane – wymaga jednak pewnego zaangażowania. Najważniejszą zaletą takiego procesu jest brak ryzyka zarażenia koronawirusem oraz oszczędność czasu…

Jak zarejestrować motocykl on-line?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy nasz urząd posiada Elektroniczną Skrzynkę Podawczą systemu Kierowca i Pojazd. W przypadku odpowiedzi twierdzącej, właściciel pojazdu musi utworzyć swoje konto w systemie, za pośrednictwem witryny PWPW (Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Do tego potrzebujemy profilu zaufanego zakładanego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, często za pomocą własnego konta bankowego online.

Po weryfikacji konta w systemie elektronicznej Skrzynki Podawczej możemy złożyć wniosek, aby zarejestrować samochód, motocykl lub inny pojazd przez internet. Do tego będą nam potrzebne dokumenty zeskanowane lub w formie zdjęcia

Potrzebne dokumenty – jako PDF lub zdjęcie

  • Dowód osobisty lub paszport właściciela;
  • Dowód przejęcia praw do pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny etc.);
  • Karta pojazdu (jeśli została wydana).

W celu rejestracji pojazdu musimy do systemu załączyć skany wszystkich dokumentów, które zazwyczaj dostarczaliśmy osobiście. Skany mogą być w formacie PDF lub JPEG.

Koszty rejestracji pojazdu przez internet

Rejestracja online wymaga dokładnie takich samych opłat, jak rejestracja osobiście w wydziale komunikacji, czyli:

  • Tablice rejestracyjne dla osobówki – zwykłe: 80 zł;
  • Tablice rejestracyjne dla osobówki – indywidualne: 1000 zł;
  • Dowód rejestracyjny i nalepki legislacyjne: 85 zł;
  • Karta pojazdu: 75 zł;
  • Pozwolenie czasowe: 13,5 zł;
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak wymienić olej w skrzyni biegów?

Opłaty należy dokonać w sposób wskazany przez dany wydział komunikacji.

Jak widać, rejestracja przez internet nie jest trudna. Jeśli mamy profil zaufany, całość trwa krótko i nie wymaga opuszczania mieszkania. Po weryfikacji wniosku, tablice i komplet dokumentów można odebrać osobiście lub poprosić o wysłanie pocztą.

Tagi: rejestracjarejestracja pojazdurejestracja pojazdu przez internet

DODAJ KOMENTARZ