zamknij
REKLAMA
Mandaty w Chorwacji | autofakty.pl

Niegdyś wyjazd do Chorwacji był marzeniem wielu rodzin, a zdjęcia z Dubrovnika, Splitu czy Zadaru stanowiły nie lada powód do dumy. Dziś podróż do tego kraju nie jest niczym nadzwyczajnym. Co więcej, jest to bardzo popularna destynacja wakacyjnych wojaży. Mandaty w Chorwacji są pod względem finansowym bardzo zróżnicowane. Za drobne przewinienia ich wysokość nie różni się od taryfikatora polskiej policji. Poważne przewinienia na drodze mogą się jednak okazać bardzo kosztowne.

Przepisy drogowe w Unii Europejskiej

Jadąc do Chorwacji musimy pokonać kilka państw. Jeśli ktoś liczy na to, że w każdym z nich będzie obowiązywało takie samo prawo drogowe wraz z ograniczeniami prędkości, powinien zweryfikować swoją wiedzę. Co prawda podstawowe przepisy bywają (choć nie jest to zasadą) podobne, ale niektóre zasady mocno się różnią. Różnice występują również w wysokości mandatów, dopuszczalnym limicie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu czy też wytycznych dotyczących stosowania opon zimowych. Jeśli nie chcemy mieć zepsutych wakacji i wyczyszczonego portfela, lepiej zapoznać się z ograniczeniami prędkości i najważniejszymi przepisami.

Mandaty w Chorwacji – ile mogą nas kosztować?

Podobnie jak w większości państw europejskich, ograniczenie prędkości w mieście, dla każdego typu pojazdu to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym można przyspieszyć do 90 km/h. Do 80 km/h mogą rozpędzić się auta z przyczepą oraz auta dostawcze o masie powyżej 3,5 t. Podobne ograniczenie obowiązuje na drogach ekspresowych – jedynie pojazdy osobowe mogą jechać z maksymalną prędkością 110 km/h. Na autostradzie dopuszczalna prędkość samochodu osobowego to 130 km/h. Pozostałe auta pojadą maksymalnie 90 km/h.

Kary za przekroczenie prędkości w Chorwacji są dość wysokie, choć za niewielkie przekroczenie prędkości nie zapłacimy dużo. Jazda z prędkością wyższą o 10 km/h niż dopuszczalna oznacza mandat w wysokości 300 kun chorwackich, co w przeliczeniu daje kwotę około 170 zł. Przy przekroczeniu prędkości o 10-20 km/h zapłacimy 500 kun, zaś jazda z prędkością powyżej 50 km/h niż dozwolona, wiąże się z mandatem o wysokości od 5 tys. do nawet 15 tys. kun chorwackich oraz trzema punktami karnymi. Grzywny za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym wahają się od 500 kun (od 10 do 30 km/h) do 7 tys. kun oraz trzema punktami karnymi za jazdę z prędkością wyższą o co najmniej 50 km/h. Grzywny od obcokrajowców pobierane są na miejscu przez policjanta.

Inne wykroczenia

Dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,5 promila. Kierowców aut o masie powyżej 3,5 t, kierowców zawodowych oraz tych, którzy nie ukończyli 24. roku życia, limit nie obowiązuje – muszą być w pełni trzeźwi. Co ciekawe, jeśli kierowca jedzie niebezpiecznie, choć ma mniej niż 0,5 promila, zapłaci grzywnę w wysokości 700 kun chorwackich i dostanie punkt karny. Kierowca mający od 0,5 do 1 promila alkoholu zostanie ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. do 2 tys.kun oraz dwoma punktami karnymi. W przypadku „wydmuchania” 1-1,5 promila, grzywna wzrasta nawet do 5 tys. kun. Gdy policjant stwierdzi aż 1,5 promila lub więcej, lub gdy kierowca odmówi wykonania testu, grzywna poszybuje do poziomu nawet 15 tys. kun chorwackich, na koncie pojawią się trzy punkty karne. W skrajnych przypadkach może być zastosowany 60-dniowy areszt.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Mandat za brak pasów bezpieczeństwa - kto i ile płaci?

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu karane jest grzywną w wysokości 2 tys. kun oraz trzema punktami karnymi. Podobna kara czeka za nieprawidłowe wyprzedzanie. Z kolei nieprzestrzeganie czerwonego światła wiąże się z karą nawet 5 tys. kun chorwackich oraz dwoma punktami karnymi. Pamiętajmy, że system punktów karnych odnosi się również do turystów zagranicznych. Kierowca, który zbierze dziewięć punktów karnych w przeciągu dwóch lat, traci prawo jazdy na okres od dziewięciu miesięcy do roku. Jeśli dotyczy to kierowcy zagranicznego, dostaje on adnotację do prawa jazdy o zakazie prowadzenia pojazdów na terytorium kraju. Wszystkie punkty karne ulegają przedawnieniu po dwóch latach od popełnienia danego wykroczenia. Co więcej, policja może zatrzymać prawo jazdy na okres ośmiu dni, jeśli kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, nie posiadał w momencie kontroli okularów lub nie stosował się do zaleceń medycznych, jak również prowadził auto w stanie zmęczenia fizycznego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając się do Chorwacji?

Wybierając się do Chorwacji należy mieć ze sobą dowód osobisty ważny przez co najmniej sześć miesięcy. Alternatywą jest paszport o ważności przynajmniej trzech miesięcy. Oprócz tego obowiązkowe jest ubezpieczenie pojazdu OC. Przyda się również ubezpieczenie NNW oraz kosztów leczenia. Ponadto na wyposażeniu auta musi znaleźć się kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz komplet żarówek.

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez 24h w przypadku złej widoczności. Ponadto w okresie zimowym od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca korzystanie ze świateł mijania jest obowiązkowe przez 24 godziny. Jeśli zaś chodzi o opony zimowe, są one obowiązkowe na wszystkich kołach od 15 listopada do 15 kwietnia. Alternatywą są łańcuchy śniegowe na osi napędowej podczas złych warunków drogowych. Co więcej, łańcuchy śniegowe są obowiązkowe w regionach Lika i Gorski Kotor nawet w przypadku, gdy pojazd jest wyposażony w opony zimowe.

Tagi: mandaty w Chorwacjiprzepisy drogowe w Chorwacji

DODAJ KOMENTARZ