zamknij
REKLAMA
młody kierowca

W czerwcu br. wejdą w życie przepisy, które wprowadzą dość sporo restrykcji dla tzw. młodych kierowców. Jeśli ktoś myśli o zdobyciu uprawnień do prowadzenia samochodu w najbliższej przyszłości, powinien już zacząć realizować swój plan. Udział w kursie, odbycie obowiązkowych jazd, egzaminy… Wszystko będzie trwało i wbrew pozorom czasu na uniknięcie restrykcji, jakie się pojawią, gdy będzie już obowiązywać okres próbny dla młodych kierowców, nie pozostało zbyt dużo.

Okres próbny dla młodych kierowców jest jedną z istotnych zmian, jakie ma wprowadzić nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Zmieniona ustawa ma wejść w życie 4 czerwca 2018 r. Pamiętajmy jednak, że wcześniej już kilkakrotnie przesuwano te terminy. Wynikało to z faktu, że proponowane zmiany uzależnione są od właściwego funkcjonowania systemu CEPiK 2.0. Od niedawna funkcjonuje jego pierwsza część – Centralna Ewidencja Pojazdów i, delikatnie mówiąc, wciąż widoczne są błędy. Jeśli więc również Centralna Ewidencja Kierowców nie będzie odpowiednio funkcjonować, być może czeka nas przesunięcie terminu wejścia w życie powyższej ustawy.

Dwuletni okres próbny dla młodych kierowców

Wprawdzie ustawa wprowadza szereg zmian, które dotyczyć będą kierowców, to jednak dla początkujących najważniejsza jest kwestia okresu próbnego. Okres próbny, trwający dwa lata, będzie obejmował zarówno osoby, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B, jak i te, które uzyskały uprawnienia po tym, jak zostały im odebrane na skutek przekroczenia limitu punktów karnych.

Okres próbny, wg założeń, ma powstrzymywać młodych i często niedoświadczonych kierowców od nadmiernego szarżowania na drogach. Dlatego też wprowadzono dla nich inne ograniczenia prędkości. Przez 8 miesięcy nie będą oni mogli przekraczać 50 km/h na terenie zabudowym, 80 km/h w ruchu pozamiejskim i 100 km/h na autostradach oraz drogach ekspresowych dwujezdniowych. Początkujący kierowca nie będzie mógł ponadto wykonywać pracy zarobkowej w charakterze kierowcy. Ponadto auto, którym będzie się poruszał młody kierowca, będzie musiało być oznaczone zielonym listkiem klonowym na przedniej i tylnej szybie. Ważne, by pamiętać, że taka naklejka powinna znaleźć się na każdym aucie, którym kieruje początkujący kierowca. Nawet, jeśli jest to samochód pożyczony tylko na krótką chwilę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak sprawdzić auto po numerze VIN?

Obowiązkowe szkolenie

Dodatkowym utrudnieniem dla początkujących kierowców jest konieczność zaliczenia obowiązkowych szkoleń dodatkowych. W takim szkoleniu powinno się wziąć udział pomiędzy 4 a 8 miesiącem od uzyskania prawa jazdy. Pierwszy z kursów, w formie 2-godzinnego wykładu z zakresu bezpieczeństwa, będzie kosztował 100 zł i będzie się odbywał na terenie WORD-ów. Z kolei godzinne szkolenie praktyczne z zagrożeń w ruchu drogowym, które będzie kosztować 200 zł, odbywać się będzie w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

Jeżeli do ukończenia 8 miesiąca od uzyskania prawa jazdy młody kierowca nie przedstawi zaświadczenia o odbyciu obu kursów, wówczas może nawet utracić zdobyte uprawnienia do prowadzenia samochodu.

Okres próbny dłuższy o dwa lata

Najbardziej dotkliwą karą może się jednak okazać przedłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata. Decyzja taka zostanie podjęta, gdy kierujący w okresie próbnym popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Takim wykroczeniem będzie m.in. przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h.

Tagi: kary dla kierowcówmłodzi kierowcyprawo jazdy
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ