zamknij
PORADNIKI

Naprawa powypadkowa. Lepiej naprawiać gotówkowo czy bezgotówkowo?

REKLAMA
Naprawa powypadkowa | autofakty.pl

W życiu każdego się kierowcy zdarzają się lepsze lub gorsze chwile. Do tych gorszych należy niewątpliwie kolizja, czy wypadek. Kiedy pierwsze emocje już za nami, zastanawiamy się co dalej z naszym rozbitym autem?

Jeżeli uszkodzenia są bardzo duże, może się okazać, że naprawa pojazdu nie ma uzasadnienia ekonomicznego i mamy do czynienia z przypadkiem szkody całkowitej, czyli takiej, kiedy koszty naprawy przewyższają 70 procent wartości pojazdu sprzed wypadu. Wówczas naprawa naszego samochodu, według firmy ubezpieczeniowej po prostu się nie opłaca. Wszystko zależy od oceny likwidatora szkód, którego obowiązkiem jest rzetelna wycena zaistniałej szkody.

Rozpatrzmy przypadek, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe zadecydowało, że naprawa szkody, będzie wynosiła np. 69 procent wartości pojazdu przed wypadkiem, słowem naprawa jest możliwa. Po wstępnej wycenie szkody pozostaje nam wybrać formę płatności, do wyboru mamy rozliczenia gotówkowe lub bezgotówkowe.

Rozliczenia bezgotówkowe

W tej opcji podstawą wypłaty odszkodowania są faktury VAT. Oszacowana suma odszkodowania trafia bezpośrednio do serwisu, który naprawia samochód. Przy takim sposobie rozliczania szkody poszkodowany nie musi się zajmować organizacją naprawy. Zadaniem właściciela pojazdu jest tylko podpisanie upoważnienia dla warsztatu do naprawy bezgotówkowej. Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe wskazują warsztaty znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania poszkodowanego.

Obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej w tym przypadku jest zapewnienie, na czas naprawy, samochodu zastępczego (zgodnie z uchwałą SN z 17 listopada 2011r., która mówi, że wynajem samochodu zastępczego należy się również tym, którzy wykorzystywali pojazd do celów prywatnych).

Rozliczenia gotówkowe

Alternatywą dla rozliczeń bezgotówkowych jest naprawa gotówkowa, polegająca na przyjęciu od towarzystwa ubezpieczeniowego wynegocjowanej gotówki na likwidacje szkody i naprawa samochodu we własnym zakresie. W tej sytuacji samochód zastępczy przysługuje nam do momentu wypłaty gotówki. Zaletą metody gotówkowej jest niewątpliwie szybsza likwidacja szkody- zazwyczaj przelew otrzymamy już po ok tygodniu. .

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Mandat: straż miejska i jej uprawnienia

Takie rozwiązanie polecane jest właścicielom samochodów starszych, do których dostępne są tanie, zamienne, bądź wręcz używane części. Właściciel pojazdu może sam wybrać sobie warsztat, w którym naprawi swoje auto. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, pamiętać należy, że naprawa samochodu na własną rękę może wiązać się np. z brakiem gwarancji lub jej utratą..

Podsumowując, wybór likwidacji szkody zależy od wielu czynników, takich jak m.in. nasza wiedza motoryzacyjna, czas który możemy poświęcić na przywrócenie naszego samochodu do stanu używalności, wiek pojazdu, dostępność części zamiennych i co bardzo ważne, od tego czy mamy zaufany, solidny warsztat.

Tagi: naprawa powypadkowastłuczkawypadek drogowy

DODAJ KOMENTARZ