zamknij
MANDATYPORADNIKI

Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – kara jest wysoka!

REKLAMA
Czujniki parkowania w używanym aucie | autofakty.pl

Koperty wyznaczane są po to, aby pomagać wszystkim tym ludziom, którzy na co dzień muszą borykać się z ograniczeniami własnego ciała. Zajmowanie tych miejsc przez pojazdy nieuprawnione jest zatem bulwersujące. Właśnie dlatego mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych są tak wysokie i sięgają nawet 800 złotych!

Koperty nie bez przyczyny są wyznaczane w centrach miast oraz na parkingach przed blokami i centrami handlowymi. Mają ułatwić parkowanie wszystkim tym osobom, które w wyniku zdarzeń losowych muszą borykać się z ograniczeniami własnego organizmu. Czemu się je wyznacza? Podstawą społeczeństwa świadomego jest w końcu pomoc słabszym. W przypadku miejsc dla niepełnosprawnych kluczowa jest jednak nie tylko lokalizacja na parkingu. Ważne są też wymiary. Przestrzeń musi być szeroka, aby pasażerowie mogli swobodnie wysiąść z auta i wsiąść np. do wózka inwalidzkiego.

Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych to początek!

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych przez auta nieuprawnione do tego jest delikatne mówiąc wyrazem braku empatii i odpowiedzialności. Jako że czyn jest społecznie uznawany za bulwersujący, ustawodawca postanowił dostosować do takiej kategoryzacji wysokość kary. I tak jeżeli kierowca zdecyduje się zatrzymać pojazd na specjalnie wyznaczonej kopercie, a jednocześnie nie jest osobą niepełnosprawną, powinien liczyć się z mandatem opiewającym na kwotę 500 złotych. To jednak nie koniec. Do jego konta dopisane zostanie również aż 5 punktów karnych.

Oczywiście może się okazać, że służby porządkowe nie poprzestaną na karze grzywny. Mają bowiem dużo szersze możliwości, a w tym mogą zlecić nawet odholowanie pojazdu. W takim przypadku mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych będzie zaledwie początkiem kosztów. Gdy auto zostanie odholowane na parking policyjny, właściciel będzie mógł dopisać do rachunku strat kolejne kilkaset złotych. W przypadku Warszawy opłata za pojazd osobowy sięga 494 złotych plus 41 złotych za każdą dobę postoju auta. Dla przykładu w Krakowie jest nieco taniej. Opłata za odholowanie to 480 złotych. Stawka dobowa za postój to 39 złotych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przepisy drogowe i mandaty na Ukrainie

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – to twoja karta?

Zdarza się, że na miejscu dla niepełnosprawnych parkują pojazdy oznaczone specjalnymi kartami parkingowymi. Ich kierowcy jednak wyłącznie podszywają się pod osoby posiadające uprawnienia do zatrzymywania się na kopertach. Takie przypadki również są ścigane przez polskie przepisy. Używanie karty parkingowej bez uprawnień oznacza złamanie art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Co więcej, jest obwarowane jeszcze wyższą karą! W takim przypadku mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych może sięgnąć kwoty 800 złotych. Jednocześnie kierowca otrzyma aż 7 punktów karnych.

Prawda jest taka, że mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych nie może być niższy niż obecne 500 złotych. I dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jeżeli taryfikator wyznaczyłby kwotę oscylującą w granicy 100 złotych, obostrzenie identycznie jak jeszcze dekadę temu nie byłoby szanowane przez kierowców. Miejsca byłyby nagminnie zajmowane przez zwykłe auta. Po drugie czyn jest bulwersujący, a więc i kara powinna być adekwatna.

Tagi: mandatparkowanieprzepisy drogowe
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ