zamknij
REKLAMA
wymiana akumulatora

Na wstępnie obalimy mit, że o akumulator należy się troszczyć tylko w sezonie zimowym. To nieprawda. Jego kondycję trzeba sprawdzać cały rok, aby awaria nie popsuła nam np. wakacyjnej podróży czy wyjazdu biznesowego. Warto zatem skontrolować stan akumulatora także w sezonie wiosennym.

Najczęściej na akumulator zwracamy uwagę wtedy, gdy odmawia posłuszeństwa. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o jego stan również profilaktycznie, a także odpowiednio go eksploatować, by służył nam jak najdłużej.

Jeśli auto sygnalizuje problemy z akumulatorem, koniecznie sprawdźcie to w  profesjonalnym warsztacie samochodowym. Problemy z ładowaniem czasami mogą wynikać z wadliwego działania innych elementów samochodu.

Profesjonalne serwisy posiadają na wyposażeniu testery obciążeniowe i elektroniczne. Pierwszym z nich jesteśmy w stanie zweryfikować akumulator pod obciążeniem i stwierdzić czy ma on wadę fabryczną, taką jak zwarcie lub brak przejścia, czy jest tylko rozładowany. Testerami elektronicznymi jesteśmy z kolei w stanie zweryfikować stan naszego akumulatora, czyli to, w jakim stopniu jest on wyeksploatowany. Ponadto nowoczesne testery posiadają możliwość diagnostyki w aucie rozrusznika i alternatora (układu ładowania). Bardzo często zdarza się, że problem z uruchomieniem auta nie leży po stronie akumulatora. Przyczyną zbyt niskiego poziom ładowania może być zużyty lub nie napięty odpowiednio pasek osprzętu czy uszkodzony regulator napięcia. Ciężki rozruch latem może być spowodowany uszkodzonym rozrusznikiem (zwarcie lub wytarte tulejki) albo przepalonymi świecami żarowymi w przypadku silników diesla – mówi Dariusz Panek, Menedżer Regionu w Inter Cars.

Jak wykonać pomiar parametrów akumulatora?

Najbardziej podstawowe pomiary parametrów akumulatora można wykonać samodzielnie. Jednak, jeśli chcemy mieć 100% pewności, że działa on prawidłowo, dobrze będzie udać się do warsztatu wyposażonego w profesjonalny tester diagnostyczny. W odróżnieniu od zwykłego miernika elektrycznego, za jego pomocą można np. symulować obciążenie, czyli stwarzać warunki jakie wystąpią choćby przy niskich temperaturach.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Zatrzymanie prawa jazdy. Nie tylko za nadmiar punktów

To właśnie przy użyciu testera dokładnie zdiagnozujemy wiele parametrów, które przy pomiarze miernikiem wydają się być poprawne, a w rzeczywistości rzutują na prawidłową pracę akumulatora. Może tak się zdarzyć np. przy najprostszym pomiarze napięcia, które według miernika będzie prawidłowe, a wcale nie musi oznaczać, że akumulator ma właściwą moc rozruchową. To wykaże nam tylko tester uwzględniający wydajność baterii pod obciążeniem.

Sprawdzenie stanu akumulatora w pojeździe zawsze powierzajcie zaufanym i profesjonalnym warsztatom. Pozwoli wam to uniknąć niemiłych niespodzianek na drodze.

Badanie stanu akumulatora jest zazwyczaj bezpłatne i trwa kilkanaście sekund, a większość serwisów wykona je bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. Bądźmy bezpieczni na drodze, ale i korzystajmy z usług bezpiecznych serwisów dbających o zdrowie swoich klientów w czasie epidemii. Wybierz  #bezpiecznywarsztat i wspieraj akcję #pomagamypomagać!

Badanie kontrolne akumulatora wykonaj podczas każdej wizyty czy przeglądu auta w serwisie! Nie zajmuje ono dużo czasu, a pozwoli Ci uchronić się od usterki w najmniej oczekiwanym momencie.

Test obciążeniowy akumulatora wykonasz w jednym z warsztatów, które znajdziesz w wyszukiwarce Motointegrator.com Test obciążeniowy akumulatora.

 

Tagi: badanie akumulatorawymiana akumulatora
Auto Fakty

Autor Auto Fakty

DODAJ KOMENTARZ