zamknij
PORADNIKI

Jakie są właściwości płynu do spryskiwaczy?

REKLAMA
Jakie są właściwości płynu do spryskiwaczy? | autofakty.pl

Jednym z płynów eksploatacyjnych, jaki powinien znaleźć się w każdym aucie, jest płyn do spryskiwaczy. Odpowiada on za utrzymanie, w trakcie jazdy, przedniej i tylnej szyby w odpowiedniej czystości. Statystyczny kierowca zużywa w ciągu miesiąca około 2 litry tego płynu. Przyjrzyjmy się zatem ich właściwościom.

Płyny do spryskiwaczy wytwarzane są na bazie alkoholu etylowego, który wzbogacany jest izopropanolem, etanolem, niewielką ilością detergentu, substancjami zapachowymi oraz koloryzującymi. Płyny możemy podzielić na letnie i zimowe.

Letni płyn do spryskiwaczy

Musi posiadać odpowiednie właściwości myjące, nie powinien zostawiać smug i niszczyć lakieru pojazdu.

Płyn do spryskiwaczy zimowy

Warto, aby odznaczał się tymi samymi właściwościami, co płyn letni, plus dodatkowo powinien mieć obniżoną temperaturę zamarzania, dobrze smarować pióra wycieraczek, a także być neutralny dla gumy oraz lakieru auta. W okresie zimowym zaleca się stosowanie płynów, w których temperatura krystalizacji wynosi przynajmniej -20°C.

Płyny do spryskiwaczy charakteryzujące się również dobrą wydajnością oraz posiadanymi certyfikatami PZH, a także PCBC – dają nam mieć pewność, że ich zastosowanie nie zaszkodzi ani nam, ani naszemu pojazdowi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  TomTom Go Mobile - test nawigacji na iOS i Android