zamknij
PORADNIKI

Jak wybrać foteliki samochodowe dla dzieci?

REKLAMA
Jak wybrać foteliki samochodowe dla dzieci | autofakty.pl

Zakup fotelika samochodowego dla dziecka to częsta zmora rodziców. W sklepach dostępny jest szeroki asortyment – o różnych funkcjonalnościach, kolorach i oczywiście cenach. Czym się kierować przy poszukiwaniu specjalnego siedzenia dla naszej pociechy? Oto kilka zasad, które należy wziąć po uwagę przed jego nabyciem.

Foteliki dzielą się na 5 kategorii wagowych:

Jaki fotelik dla noworodka

Grupa 0 – są to foteliki samochodowe dla noworodków ważących nie więcej niż 10 kg, czyli do ok. 6-9 miesiąca życia.

Tego rodzaju wyposażenie montuje się ZAWSZE tyłem do kierunku jazdy.

Posiadają one także kilka praktycznych funkcji, jak np. mogą być kołyską, a nawet gondolą do wózka (wystarczy tylko przytwierdzić za pomocą specjalnych adapterów do jego stelaża). Grupa 0+ – to z kolei foteliki dla niemowląt ważących do 13 kg (w wieku do 12 – 15 miesięcy) – są również montowane przeciwnie w stosunku do kierunku jazdy.

Jaki fotelik dla rocznego dziecka

Grupa 1 – stanowią ją foteliki oferowane rodzicom i ich rocznym dzieciom, a nawet czterolatkom i wagowo oznaczone są przedziałem od 9 do 18 kg. Takie siedziska można zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, choć testy zderzeniowe pokazują, że mocowanie w tym drugim wypadku jest dla dziecka bezpieczniejsze.

Jaki fotelik dla 4 latka

Grupa 2 – są to foteliki “instalowane” wyłącznie przodem do kierunku jazdy, gdyż są przeznaczone obywatelom ważącym 15-25 kg, a więc w wieku od 4 do 6 lat.

Jaki fotelik dla starszych dzieci

Grupa 3 – dedykowane najstarszym podopiecznym, które mamy obowiązek przewozić w fotelikach samochodowych. Są one przystosowane do osób osiągających wagę pomiędzy 22 a 36 kg (i wiek od 6 do 12 lat). Umożliwiają wykorzystanie pasów bezpieczeństwa samochodu.

Posiadają możliwość zdemontowania oparcia, dzięki czemu, kiedy dziecko podrośnie, będzie mogło podróżować na tzw. bazie podwyższającej.

Oczywiście umieszczamy je przodem do kierunku jazdy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Akumulator - serce samochodu [INFOGRAFIKA]

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Zapoznaj się z testami bezpieczeństwa fotelików samochodowych. Powinieneś wiedzieć, jak zachowuje się wybrany rodzaj fotelika w próbie zderzeniowej, bo w ten sposób przekonamy się o jego bezpieczeństwie dla naszego dziecka.

Co prawda omawiane elementy wyposażenia poddawane są też testom homologacyjnym, na podstawie których przyznaje się poszczególnym modelom certyfikaty, ale te nie są przeprowadzane tak dokładnie, jak niezależne sprawdzenia zderzeniowe.

Poza tym wszystkie sprzedawane “siedziska” dla małych pasażerów muszą spełniać europejskie standardy bezpieczeństwa, o czym świadczy oznakowanie ich literą „E”.

W Polsce dodaje się do tego znaku liczbę “20” (każde państwo ma inny zestaw cyfr). Taką homologację wydaje u nas Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMot). W przypadku fotelików produkowanych za granicą, a dostępnych w Polsce, nie wydaje się polskiej certyfikacji przez PIMot.

Przed zakupem fotelika samochodowego przymierz go do auta, w którym będziesz wozić swoją pociechę.

Może się tak zdarzyć, że nie uda się stabilnie zamocować w Twoim pojeździe fotelika, a tylko to zapewnia milusińskim prawidłowe warunki podczas podróży. Nie każdy model pasuje do układu wnętrza, proporcji. Celem weryfikacji, czy upatrzony sprawdzi się w praktyce, przyciągnij do niego pasy tak mocno, by był nieruchomy lub po prostu by mieścił się pod nimi tylko jeden palec.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Wybierając fotelik, pamiętaj przede wszystkim o tym, że podstawą jest bezpieczeństwo dziecka. Wytypuj taki fotelik, który będzie odpowiedni do jego wieku, temu służy oznaczenie grupy, do jakiej należy dany model. Sprawdź również, czy można go prawidłowo zamontować w aucie. A obejrzenie testów zderzeniowych w internecie niech utwierdzi Cię w przekonaniu o dokonaniu słusznego wyboru, bo bezpieczeństwo dzieci to przecież dla rodziców podstawa.