zamknij
REKLAMA
Jak dbać o akumulator? | autofakty.pl

Akumulator to serce każdego pojazdu, bez którego nie uda się skutecznie dotrzeć do zamierzonego celu. Co zatem możesz zrobić, aby akumulator służył Ci jak najdłużej?

Podstawą przy trwałości akumulatorów jest ich prawidłowe i pewne umocowanie do nadwozia samochodu. To z pozoru błahe niedopatrzenie, może powodować wiele niepotrzebnych problemów. Podobnie jest z „kręceniem” rozrusznika aż do bólu. Nie warto tego robić, aby nie rozładować w pełni akumulatora. Proces ten znacząco obniża jego żywotność.

Rzadka jazda nie oszczędza akumulatora

Jeśli jeździsz mało, czasami rzadziej niż raz w tygodniu, warto doładować swój akumulator prostownikiem, albo skorzystać z usług warsztatu. Możesz go wyszukać w internecie, np. na stronie www.mi.eu i spokojnie skorzystać z wiedzy i sprzętu specjalistów.

Kiedy jednak masz więcej czasu i zdolności, warto sprawdzić, czy w akumulatorze nie jest potrzebne uzupełnienie elektrolitu.

To dość prosta czynność, polegająca na dolaniu wody destylowanej, tak by płytki w urządzeniu zostały nią przykryte.

Sprawdź jego właściwości

Kolejnym krokiem, jaki możesz zrobić, aby wydłużyć okres sprawności swojego akumulatora jest sprawdzenie gęstości elektrolitu, które wykonuje się areometrem. Jest to urządzenie które wykorzystuje siłę wyporu, z jaką ciecz działa na zanurzone w niej ciało stałe. By mieć pewność czy jest ona odpowiednia lub czy nie potrzeba zagęścić bądź rozrzedzić elektrolitu warto wykupić odpowiednią usługę warsztatową. W takim warsztacie możesz również sprawdzić odpowiednie napięcie ładowania akumulatora, które powinno wynosić od 13,8 V (przy włączonych światłach mijania) do 14,4V.

Taką czynność warto wykonywać co pół roku, co pozwoli określić kondycję akumulatora i zapobiegnie jego nadmiernemu zużywaniu.

Porządek zawsze wskazany

W trakcie sezonu jesienno-zimowego należy także zadbać o czystość akumulatora i jego obudowy. Jego zanieczyszczenie kawałkami błota, czy nawet najmniejsze zachlapania elektrolitem, mogą powodować szybkie samorozładowanie. Jak to się dzieje? Elektrolit przewodzi prąd, który może w takim układzie popłynąć pomiędzy bolcami, co nie tylko zmniejszy jego efektywność, jak i może być niebezpieczne dla użytkownika.

Nie zapomnij też o mocnym przykręcaniu klem do akumulatora, jeśli dość często ładujesz go poza obudową w nadwoziu auta.

Należy także starannie oczyścić bolce akumulatora i nasmarować je wazeliną techniczną, która zapobiegnie korozji i pozwoli na poprawne działanie urządzenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Okres próbny dla młodych kierowców

Jeśli chcesz się cieszyć dobrze działającym akumulatorem przed dłuższy czas, warto o to zadbać. Tych kilka prostych czynności pozwoli znacząco wydłużyć jego okres sprawności i da Ci poczucie spokoju i komfortu, nie tylko w okresie deszczowej jesieni i mroźnej zimy ale przez cały okrągły rok. Jeśli jednak nie masz czasu lub zdolności manualnych, zdaj się na wiedzę specjalistów i nie oszczędzaj na bezpieczeństwie i komforcie użytkowania swojego samochodu.