zamknij
REKLAMA
tuv-3206059_1280

Badanie techniczne samochodu, motocykla lub innego pojazdu może być utrudnione przez epidemię. Kara z opóźnienie nie obowiązuje, ale przegląd i jego termin także nie ulega zmianie. Jak zrobić badanie techniczne bez wychodzenia z domu?

Pojazd poruszający się po drogach publicznych musi posiadać aktualne badania techniczne. Koniec kropka. Co zrobić, jeżeli termin przeglądu nadchodzi lub już się skończył?

Czy termin badania technicznego przedłuża się przez koronawirusa?

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, rząd w żaden sposób nie odniósł się do tematu „przedłużenia” czasu obowiązywania dotychczasowego badania technicznego. Czyli trzeba wykonywać je na bieżąco.

Kary za brak badania technicznego

Za brak aktualnego przeglądu, kierowca naraża się na kila kar. Może to być mandat do 500 zł, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a w skrajnych przypadkach – odholowanie pojazdu na parking policyjny (koszty oczywiście pokrywa właściciel pojazdu).

W przypadku kolizji, konsekwencje za brak ważnego badania technicznego mogą być znacznie poważniejsze. Ubezpieczyciel może odmówić wypłat odszkodowania lub dochodzić pokrycia kosztów z własnej kieszeni kierowcy, tytułem regresu. Wysokość wypłat może być zmniejszana lub też wypłata odszkodowania może przeciągać się dramatycznie długo.

Krótko mówiąc, nie warto jeździć samochodem, motocyklem, czy jakimkolwiek pojazdem bez ważnego badania technicznego.

Czy można swobodnie jechać na badanie techniczne?

Kwestia tego, czy można, czy nie można przemieszczać się swobodnie, wywołuje w ostatnim czasie ogromne emocje. Prawo nie jest jasne, zarzuca mu się niezgodność z konstytucją… Ale na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że swobodna jazda nie jest dozwolona. 

Można także przyjąć, że posiadanie samochodu, którym w dowolnym momencie można udać się do apteki lub na zakupy spożywcze, jest w domu niezbędny. Aby poruszać się po drogach publicznych, niezbędne jest posiadanie aktualnego badania technicznego. W obliczu takiego wniosku – można jechać na stację kontroli pojazdów celem wykonania badania technicznego.

Czy obowiązuje kara za opóźnienie wykonania badania technicznego?

Jeżeli z jakiegoś powodu zapomniałeś wykonać badania technicznego lub zastanawiasz się, czy drugi lub kolejny pojazd w rodzinie może przeczekać czas koronawirusa w garażu, a wtedy minie termin badania technicznego – nie przejmuj się dodatkową karą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Auto z filtrem DPF na krótkie odcinki? O czym pamiętać?

Póki co stawki opłat na stacjach kontroli pojazdów nie zmieniły się od 2004 roku. Planowane kilka lat temu dodatkowe opłaty za opóźnienie przeglądu nie zostały wprowadzone.

Aktualne ceny za badania techniczne pozostają niezmienne od 2004 roku:

  • 50 zł – motorower
  • 62 zł – motocykl
  • 98 zł –  samochód osobowy
  • 162 zł – osobówka z LPG
  • 153 zł – samochód ciężarowy
  • do tego doliczyć trzeba 1 zł opłaty ewidencyjnej
  • brak opłat za opóźnienie badania

Pamiętaj! Jeżeli wyciągniesz samochód czy motocykl z garażu już z nieaktualnym badaniem technicznym – nie możesz jechać na SKP „na kołach”! Bez przeglądu pojazd nie jest dopuszczony do ruchu.

Czy stacje kontroli pojazdów są zamknięte?

Ograniczenia pracy związane z epidemią koronawirusa nie dotyczą stacji kontroli pojazdów. Te punkty funkcjonują z zachowaniem zasad higieny i odstępów, ale bez nadzwyczajnych ograniczeń. Pamiętaj jednak, że godziny pracy mogły zostać skrócone. Zanim wyjedziesz z domu – zadzwoń, zapytaj, umów się, aby nie krążyć bez potrzeby.

Badanie techniczne motocykla z transportem door-to-door? Serwis i przegląd przy okazji?

Pamiętaj, że ograniczenie przemieszczania się możesz wykorzystać na serwis (lub/oraz badanie techniczne) swojego motocykla lub samochodu. Zlecając usługę serwisową w tym trudnym czasie, pomagasz swojemu warsztatowi utrzymać się na rynku.

Ponadto przy okazji serwisu (lub na konkretne zlecenie), wiele warsztatów może także zabrać motocykl na badanie techniczne. Oczywiście transport door-to-door jest znacznie łatwiejszy oraz szerzej rozpowszechniony w przypadku motocykli.

W jaki sposób jednak zlecić przegląd motocykla lub badanie techniczne bez wychodzenia z domu? To jest bardzo proste zadanie. Wystarczy, że skorzystasz z ogólnopolskiej listy warsztatów motocyklowych oferujących usługę transportu door-to-door na portalu Motogen.pl.

Tagi: badaniebadanie technicznebadanie techniczne w koronawirusakara za brak badania technicznegoopóźnienie badania technicznegoprzeglądprzegląd w koronawirusa

DODAJ KOMENTARZ