zamknij
REKLAMA
wymiana opon

Jeśli wierzyć w prognozy pogody, to w ten weekend czekają nas kilkunastostopniowe temperatury. Czy to oznacza, że należy już udać się do wulkanizatora i wymienić zimówki na letnie opony? Niekoniecznie. Od właściwego momentu wymiany opon zależy bowiem nasze bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz żywotność opon. Zastanawiasz się, kiedy wymieniać opony na letnie. Spieszymy z odpowiedzią.

Zacznijmy od tego, że polskie przepisy ruchu drogowego w żaden sposób nie regulują nie tylko momentu wymiany opon, ale wręcz takiej wymiany nie nakazują. Co oznacza, że cały rok możemy jeździć na zimówkach, letnich oponach bądź całorocznych. Jedyną kwestią związaną z oponami, którą regulują przepisy, jest ich bieżnik. Nie może on być mniejszy niż 1,6 mm. Od razu jednak zaznaczmy, że jest to wartość graniczna, która nie gwarantuje takich właściwości i osiągów, jakie zapewnia taka sama opona, ale z bieżnikiem większym niż 3 mm. W przypadku letnich opon płytki bieżnik będzie oznaczał przede wszystkim słabsze odprowadzanie wody spod opony. A to może się przełożyć na większe ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu.

To kiedy wymieniać opony na letnie?

Skład mieszanki, z której wykonana jest opona letnia, przekłada się na lepsze zachowanie na drodze przy temperaturach rzędu kilku stopni Celsjusza na plusie. Przyjęło się, że taką graniczną wartością, powyżej której letnie opony są lepsze od zimówek, to 7 stopni Celsjusza. Co jednak robić, skoro na przełomie zimy i wiosny w ciągu jednej doby mamy zarówno ujemne, jak i dodatnie temperatury?

Z pewnością nie należy decydować się na zmianę opon, jak tylko nadejdzie pierwsze ocieplenie. Dobrze jest obserwować prognozę pogody i to od niej uzależnić naszą wizytę w zakładzie wulkanizatorskim. Ważne, by dodatnia temperatura się ustabilizowała i w długoterminowych prognozach nie pojawiały się już informacje o przymrozkach. Czas wymiany opon powinniśmy też uzależnić od pór dnia, w które najczęściej się poruszamy samochodem. Jeśli często zdarzają się nam nocne bądź poranne wyjazdy, kiedy temperatura jest poniżej zera, wówczas dłużej poczekajmy z wymianą opon. Jeśli poruszamy się rzadziej, głównie w mieście i przede wszystkim w ciągu dnia, możemy zdecydować się na wymianę nieco wcześniej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Test opon letnich ADAC 2019 - rozmiar 185/65 R15

Stara mądrość ludowa mówi, że wymiany opon dokonuje się przy okazji świąt. Z letnich na zimowe w okolicy Wszystkich Świętych, a z zimówek na letnie przy okazji Świąt Wielkanocnych. Choć do tych terminów należy podejść z lekkim przymrużeniem oka (chociażby dlatego, że Wielkanoc jest świętym ruchomym), to jednak w pewnym przybliżeniu precyzują one moment wymiany opon. A to by oznaczało, że do wymiany opon zimowych na letnie pozostały nam jeszcze trzy tygodnie.

Znajdź warsztaty wykonujące usługę wymiany opon i wulkanizacji w swojej okolicy:

Tagi: oponyopony letniewymiana opon
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ