zamknij
REKLAMA
Jak dbać o opony | autofakty.pl

Oprócz regularnego mierzenia głębokości bieżnika i kontrolowania ciśnienia powietrza w oponach, warto zabezpieczyć je przed szkodliwymi dla nich czynnikami zewnętrznymi, a także zadbać o ich estetyczny wygląd. Jak dbać o opony? Pomogą w tym specjalne środki do pielęgnacji opon.

Nawet najbardziej błyszcząca felga aluminiowa o wyszukanym wzorze traci swój blask, jeśli otacza ją brudna i zaniedbana opona. Podobnie jak obręcze kół, również ogumienie w naszym samochodzie wymaga czyszczenia i odpowiedniej konserwacji. W przypadku opon z pomocą przychodzi szeroka oferta specjalistycznych środków chemicznych, pozwalających nadać ogumieniu połyski utrzymać je w dobrej kondycji.

Jakie funkcje spełniają i jak działają środki do pielęgnacji opon?

Wśród szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji samochodu dostępna jest osobna grupa preparatów dedykowanych gumie opon. Są one wzbogacone o rozmaite składniki przeznaczone do „współpracy” ze specyficznymi gumowymi mieszankami, z których wykonane są opony.

Proces doprowadzania opony do „salonowej” piękności możemy podzielić na dwa etapy – czyszczenia i zabezpieczania.

Pamiętajmy, że wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonujemy po dokładnym umyciu i wysuszeniu opony.

Do każdej z tych czynności dedykowane są inne środki, które spełniają pięć podstawowych funkcji:

  • ułatwiają czyszczenie gumowej powierzchni,
  • zabezpieczają przed pęknięciami i wysychaniem,
  • przywracają elastyczność gumie,
  • zabezpieczają gumę,
  • nadają gumie estetyczny wygląd.

Aby ułatwić czyszczenie i dobrze zakonserwować oponę, niektóre środki do pielęgnacji tzw. dressingi posiadają dodatek w postaci polimerów silikonu, dzięki którym skutecznie wnikają w strukturę opony, a także tworzą warstwę chroniącą przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zabezpieczają też przez zmatowieniem, wyblaknięciem i powstawaniem mikropęknięć.

W zależności od rodzaju dressingu, możemy uzyskać różne efekty końcowe – matowy, połyskujący (opona wygląda na mokrą) lub satynowy (z lekkim połyskiem).

Większość preparatów do pielęgnacji opon zawiera substancje z filtrami UV, które chronią gumę przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Tutaj z kolei pomocny jest węgiel aktywny, który ma właściwości absorbujące promienie UV. To jedne z największych wrogów opony, a nadmierna ekspozycja gumy na ich działanie, prowadzi do jej utleniania i szybszego starzenia się.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Opona zimowa najlepsza na zimę. Czy aby na pewno?

Środki do pielęgnacji opon – kiedy ich używać?

Z racji warunków, w jakich przychodzi nam eksploatować opony, największą wadą środków do pielęgnacji jest krótkotrwały efekt, jaki dzięki nim uzyskujemy.

Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym opony są narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a także na skrajne zjawiska atmosferyczne.

Dlatego warto regularnie zabezpieczać je preparatami do pielęgnacji opon o jak najszerszym spektrum działania. Jeżeli posiadamy dwa komplety opon, należy pamiętać o zabezpieczeniu tego, którego nie używamy. Po demontażu, ogumienie należy dokładnie oczyścić i zakonserwować.

Przed zimą warto też zadbać o uszczelki drzwi i bagażnika. Zabezpieczenie ich zapobiegnie przymarzaniu powierzchni i ułatwi zimową eksploatację pojazdu. Do ich konserwacji można stosować tych samych środków, którymi zabezpieczamy opony.

Pamiętajmy, że poza odpowiednią pielęgnacją, ważne jest również odpowiednie przechowywanie opon, kiedy ich nie używamy. O czym w tym kontekście pamiętać, dowiecie się z tego poradnika.

autofakty.pl radzą:

  • odpowiednia konserwacja opon pomaga w zachowaniu ich w dobrej kondycji,
  • do czyszczenia i konserwacji gumy stosuj środki do tego przeznaczone,
  • przed nałożeniem środków do pielęgnacji, najpierw dokładnie umyj i osusz opony.
Tagi: oponypielęgnacjapielęgnacja opon

1 KOMENTARZt

DODAJ KOMENTARZ