zamknij
REKLAMA
mandat karny

Od wczoraj (24.04) kierowcy mogą już sprawdzać online stan swojego konta z punktami karnymi. Jest jednak pewien drobny szkopuł. Aby móc się zalogować do usług „Sprawdź swoje punkty karne”, niezbędne jest posiadanie tzw. profilu zaufanego. A niestety trwa to trochę dłużej niż założenie konta na jednym z profili społecznościowych.

Sprawdzenie liczby punktów karnych może okazać się w niektórych przypadkach niezwykle przydatną usługą. Kiedy popełniliśmy kilka wykroczeń i liczba punktów niebezpiecznie zbliżyła się albo przekroczyła już nawet barierę 20, lepiej trzymać rękę na pulsie. Do tej pory można było również uzyskać informację o punktach karnych. W tym celu niezbędna była jednak osobista wizyta na komisariacie policyjnym. Od wczoraj możemy to zrobić z domowych pieleszy i za darmo.

Jak działa e-usługa „Sprawdź swoje punkty karne”

Nowa usługa jest dostępna na rządowym portalu Obywatel.gov.pl po kliknięciu w zakładkę „sprawdź punkty karne”. Następnie powinniśmy wybrać opcję „Przez internet” (jest jeszcze „W komisariacie”), by następnie trafić na stronę z logowaniem do systemu. Po wpisaniu swoich danych trafiamy na konto z dość szczegółową historią naszych wykroczeń.

Na stronie znajdziemy informacje o aktualnej sumie punktów karnych, a także o liczbie tzw. punktów tymczasowych. To punkty, które powinniśmy dostać, jednak nie przyjęliśmy mandatu. Sprawa więc trafiła do sądu i dopiero po wyroku skazującym liczba na stronie się uaktualni.

Ponadto na stronie znajdziemy informację o naszych wykroczeniach. Ich dacie, miejscu popełnienia, a także samochodzie, którym wówczas kierowaliśmy. No i oczywiście o rodzaju popełnionego wykroczenia.

Jak uzyskać profil zaufany?

W powyższym opisie etapów dostępu do nowej e-usługi, pominięte zostały szczegóły dotyczące logowania. A to istotny aspekt, gdyż wymagany jest tzw. profil zaufany, którego obecnie większość Polaków nie posiada.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Są trzy drogi do jego uzyskania. Najprostsza polega na wykorzystaniu bankowości elektronicznej. Obecnie mogą to jednak zrobić klienci PKO BP, Inteligo, ING, Millenium Bank oraz Envelo. Niebawem, jak zapewniają przedstawiciele COI, taka możliwość będzie istniała również za pośrednictwem innych instytucji, np. zakładów energetycznych.

Druga droga, dla większości niedostępna, polega na wykorzystaniu certyfikatu kwalifikowanego wydawanego.

I wreszcie istnieje jeszcze możliwość uzyskania profilu zaufanego poprzez stronę pz.gov.pl. Niestety, po wypełnieniu i odesłaniu wniosku, niezbędna będzie jednorazowa wizyta w najbliższym urzędzie, który zweryfikuje naszą tożsamość. Profil zaufany uzyskuje się na 3 lata. Potem niezbędne będzie jego przedłużenie.

Kolejne e-usługi w drodze

Usługa „Sprawdź swoje punkty karne” jest pierwszym etapem (z sześciu) wdrażania nowej wersji programu CEPik 2.0, który pełnię funkcjonalności powinien osiągnąć w czerwcu/lipcu 2018 r. Wśród nowych rozwiązań mają się pojawić m.in. dostępne online informacje o uprawnieniach kierowcy, naszym samochodzie, szkołach nauki jazdy i instruktorach, a także przypomnienia i najważniejszych terminach (przedłużenie OC, badanie techniczne, badanie lekarskie dla kierowców etc.).

Tagi: e-usługipunkty karneusługi online
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ