zamknij
REKLAMA
mandat karny

Wydaje się, że w końcu doczekamy się możliwości sprawdzania przez internet swojego stanu punktów karnych. Centralny Ośrodek Informatyki poinformował, że punkty karne online będzie można sprawdzać od 24 kwietnia br.

Zmiana terminu wprowadzenia tej usługi online, wcześniej była mowa o 1 kwietnia br., wynika z konieczności wprowadzenia zmian w prawie. Nowelizacja stosownych przepisów została już uchwalona przez Sejm, czeka jeszcze na akcept ze strony Senatu oraz podpis Prezydenta. Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, wspomniany na wstępie termin 24 kwietnia jest jak najbardziej realny.

Jak będzie działać nowa e-usługa?

Dziś, aby uzyskać informację o aktualnym stanie punktów karnych, należy osobiście udać się do komisariatu policji. Nie jest to możliwe ani drogą telefoniczną, ani mejlową.

Nowa usługa sprawdzania punktów karnych online będzie darmowa i będzie pozwalała sprawdzić wyłącznie swój stan konta. Aby móc sprawdzić punkty karne online, niezbędne będzie posiadanie tzw. profilu zaufanego na ePUAP. Można go uzyskać albo poprzez bankowość elektroniczną, albo poprzez stronę pz.gov.pl i wizytę w dowolnym urzędzie bądź przy użyciu certyfikatów kwalifikowanych.

Obecna wersja e-usługi „Sprawdź swoje punkty karne” jest jednak wciąż nieco ułomna. W rejestrze bowiem będą widoczni wyłącznie ci kierowcy, którzy mają na koncie od 1 do 23 punktów. Jeśli nie znajdziemy w systemie swojego nazwiska może to oznaczać zerowy stan konta, ale równie dobrze przekroczenie już limitu 24 punktów karnych. A to, jak wiadomo, skutkuje już odebraniem prawa jazdy. To ograniczenie wynika z faktu, jak tłumaczą przedstawiciele COI, że nowa e-usługa pobiera dane z bazy Krajowego Systemu Informacji Policji, która została tak skonstruowany.

Według autorów rozwiązań dedykowanych kierowcom, nowa e-usługa będzie w pełni funkcjonalna w czerwcu przyszłego roku. Wówczas to ma zacząć funkcjonować nowa wersja systemu CEPiK 2.0. W nowej odsłonie systemu będzie można sprawdzić bez wychodzenia z domu, poza liczbą punktów karnych, m.in. informacje o własnym pojeździe, szkoły jazdy czy też informacje o badaniach technicznych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Volkswagen up! GTI trafił do sprzedaży. Oficjalnie!

Obecnie, przypomnijmy, w ramach e-usług od 2014 r. działają jedynie „Historia Pojazdu” oraz „Bezpieczny Autobus”.

Tagi: e-usługipunkty karneusługi onlinewykroczenia drogowe
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ