zamknij
REKLAMA
Lexus-RX-400h

Choć tego typu rankingów jest sporo, to jednak nie zaszkodzi przyjrzeć się kolejnemu. Tym bardziej, że na kwestię niezawodności używanych samochodów można spojrzeć tym razem z punktu widzenia brytyjskich kierowców. Oto najbardziej niezawodne używane samochody wg badania Driver Power.

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim pewną niewiadomą jest stan techniczny takiego auta. Wprawdzie w jakimś tam stopniu jesteśmy w stanie je sprawdzić, ale nigdy nie uzyska się 100-proc. pewności. Dlatego warto również zasięgnąć opinię nt. używanych samochodów wśród ich właścicieli. Bardzo dobrym narzędziem są wszelkiego rodzaju badania niezawodności bądź satysfakcji z posiadania konkretnych modeli.

Takim właśnie badaniem jest Driver Power. Opublikowane wyniki tegorocznej edycji badania powstały na bazie odpowiedzi od ponad 50 tys. brytyjskich kierowców. Łącznie w powstałym rankingu znalazło się 150 modeli z różnych segmentów rynkowych. Badanie Driver Power obejmuje przede wszystkim kwestie dotyczące zadowolenia z posiadania samochodu. Ważne są zatem takie elementy jak komfort jazdy, w tym również dzieci, częstotliwość występowania usterek, ale również koszty eksploatacji oraz nabycia danego modelu.

Segment małych aut

W jednym z bardziej konkurencyjnych segmentów rynkowych najwięcej pozytywnych głosów otrzymała Skoda Citigo. 97,24% jej właścicieli wyraziło zadowolenie z posiadania małej Skody. Zdecydowały niskie koszty eksploatacji i łatwa obsługa, choć przewaga nad drugim w zestawieniu Hyundaiem i10 wyniosła zaledwie 0,05 punktu procentowego. Na trzecim miejscu uplasowała się Honda Jazz.

Auta kompaktowe

Dziewiąta generacja Hondy Civic zyskała sobie dużą reputację wśród kierowców w Wlk. Brytanii. Wynik 97,30% był jednym z najwyższych w całym badaniu. Kompaktowa Honda zyskała sporo dzięki swojej praktyczności, w czym wydatny udział miał spory, bo aż 477-litrowy bagażnik. Kolejne miejsca za Civiciem uzyskały Lexus CT, Toyota Prius oraz Skoda Octavia.

Klasa średnia

Triumfator tego segmentu rynkowego – Lexus IS – zajął jednocześnie drugą lokatę bez podziału na segmenty, z wynikiem 98,28% zadowolonych właścicieli. Lexus IS został doceniony m.in. za łatwość prowadzenia czy jakość wykonania, dzięki którym to przymiotom nadaje się idealnie na długie wyjazdy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak sprawdzić, czy DPF jest usunięty?
Lexus IS 200

Auta sportowe

Choć tego typu modele nabywa się częściej sercem niż głową, to jednak nie dla każdego liczą się tylko osiągi i atrakcyjna sylwetka. Największą niezawodnością wśród Brytyjczyków w tej grupie cieszy się BMW serii 4 (97,2), które z pozycji lidera zepchnęło Mazdę MX-5 (96,69). Od sportowych aut nie oczekuje się niskich kosztów eksploatacji czy praktycznych cech. BMW zyskało najwięcej punktów za wysoką jakość wykonania oraz nowoczesną technologię, która ma uprzyjemniać podróż tym autem.

Auta 4×4 i SUV-y

Lepszy od IS-a w łącznym rankingu okazał się tylko inny przedstawiciel japońskiej marki. Lexus RX uzyskał aż 98,49% pozytywnych głosów. Mimo już kilkuletniej obecności na rynku wciąż jest chwalony za jakość wykonania oraz ponad przeciętne właściwości jezdne, będąc bardzo dobrą opcją na rynku wtórnym. Za plecami SUV-a Lexusa znalazły się Toyota Land Cruiser oraz Subaru Forester.

Auta rodzinne

Od tego typu samochodów nie oczekuje się ani atrakcyjnego wyglądu, ani porywających osiągów. Ważniejsze są funkcjonalność oraz codzienna praktyczność, a także niskie koszty nabycia oraz eksploatacji. Najlepiej w te oczekiwania wpisuje się Dacia Logan MCV, która uzyskała 96,86% pozytywnych głosów.

Dacia Logan MCV

Klasa wyższa

I ponowny triumf marki Lexus. Wśród najdroższych i najbardziej ekskluzywnych modeli największą niezawodnością cieszył się Lexus GS IV generacji z 98,05-proc. poparciem. Ciekawostką jest druga lokata w tym segmencie rynkowym Tesli Model S (97,54), która zdołała wyprzedzić Lexusa GS III (95,08).

Minivany

Podobnie jak w przypadku aut rodzinnych, nikt nie oczekuja od minivana oszałamiających osiągów. W tym przypadku, chyba najbardziej, doceniane są praktyczne rozwiązania. Pod tym względem największe uznanie zdobyła Toyota Prius+ (94,8), wyprzedzając Renault Scenica/Grand Scenica oraz Toyotę Verso. Oba te modele uzyskały identyczny wynik (94,75).

Tagi: samochody używanezakup używanego auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ