zamknij
REKLAMA
Lexus-RX-400h

Choć tego typu rankingów jest sporo, to jednak nie zaszkodzi przyjrzeć się kolejnemu. Tym bardziej, że na kwestię niezawodności używanych samochodów można spojrzeć tym razem z punktu widzenia brytyjskich kierowców. Oto najbardziej niezawodne używane samochody wg badania Driver Power.

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim pewną niewiadomą jest stan techniczny takiego auta. Wprawdzie w jakimś tam stopniu jesteśmy w stanie je sprawdzić, ale nigdy nie uzyska się 100-proc. pewności. Dlatego warto również zasięgnąć opinię nt. używanych samochodów wśród ich właścicieli. Bardzo dobrym narzędziem są wszelkiego rodzaju badania niezawodności bądź satysfakcji z posiadania konkretnych modeli.

Takim właśnie badaniem jest Driver Power. Opublikowane wyniki tegorocznej edycji badania powstały na bazie odpowiedzi od ponad 50 tys. brytyjskich kierowców. Łącznie w powstałym rankingu znalazło się 150 modeli z różnych segmentów rynkowych. Badanie Driver Power obejmuje przede wszystkim kwestie dotyczące zadowolenia z posiadania samochodu. Ważne są zatem takie elementy jak komfort jazdy, w tym również dzieci, częstotliwość występowania usterek, ale również koszty eksploatacji oraz nabycia danego modelu.

Segment małych aut

W jednym z bardziej konkurencyjnych segmentów rynkowych najwięcej pozytywnych głosów otrzymała Skoda Citigo. 97,24% jej właścicieli wyraziło zadowolenie z posiadania małej Skody. Zdecydowały niskie koszty eksploatacji i łatwa obsługa, choć przewaga nad drugim w zestawieniu Hyundaiem i10 wyniosła zaledwie 0,05 punktu procentowego. Na trzecim miejscu uplasowała się Honda Jazz.

Auta kompaktowe

Dziewiąta generacja Hondy Civic zyskała sobie dużą reputację wśród kierowców w Wlk. Brytanii. Wynik 97,30% był jednym z najwyższych w całym badaniu. Kompaktowa Honda zyskała sporo dzięki swojej praktyczności, w czym wydatny udział miał spory, bo aż 477-litrowy bagażnik. Kolejne miejsca za Civiciem uzyskały Lexus CT, Toyota Prius oraz Skoda Octavia.

Klasa średnia

Triumfator tego segmentu rynkowego – Lexus IS – zajął jednocześnie drugą lokatę bez podziału na segmenty, z wynikiem 98,28% zadowolonych właścicieli. Lexus IS został doceniony m.in. za łatwość prowadzenia czy jakość wykonania, dzięki którym to przymiotom nadaje się idealnie na długie wyjazdy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Cennik Opla Insignia - Niemcy wracają do gry!
Lexus IS 200

Auta sportowe

Choć tego typu modele nabywa się częściej sercem niż głową, to jednak nie dla każdego liczą się tylko osiągi i atrakcyjna sylwetka. Największą niezawodnością wśród Brytyjczyków w tej grupie cieszy się BMW serii 4 (97,2), które z pozycji lidera zepchnęło Mazdę MX-5 (96,69). Od sportowych aut nie oczekuje się niskich kosztów eksploatacji czy praktycznych cech. BMW zyskało najwięcej punktów za wysoką jakość wykonania oraz nowoczesną technologię, która ma uprzyjemniać podróż tym autem.

Auta 4×4 i SUV-y

Lepszy od IS-a w łącznym rankingu okazał się tylko inny przedstawiciel japońskiej marki. Lexus RX uzyskał aż 98,49% pozytywnych głosów. Mimo już kilkuletniej obecności na rynku wciąż jest chwalony za jakość wykonania oraz ponad przeciętne właściwości jezdne, będąc bardzo dobrą opcją na rynku wtórnym. Za plecami SUV-a Lexusa znalazły się Toyota Land Cruiser oraz Subaru Forester.

Auta rodzinne

Od tego typu samochodów nie oczekuje się ani atrakcyjnego wyglądu, ani porywających osiągów. Ważniejsze są funkcjonalność oraz codzienna praktyczność, a także niskie koszty nabycia oraz eksploatacji. Najlepiej w te oczekiwania wpisuje się Dacia Logan MCV, która uzyskała 96,86% pozytywnych głosów.

Dacia Logan MCV

Klasa wyższa

I ponowny triumf marki Lexus. Wśród najdroższych i najbardziej ekskluzywnych modeli największą niezawodnością cieszył się Lexus GS IV generacji z 98,05-proc. poparciem. Ciekawostką jest druga lokata w tym segmencie rynkowym Tesli Model S (97,54), która zdołała wyprzedzić Lexusa GS III (95,08).

Minivany

Podobnie jak w przypadku aut rodzinnych, nikt nie oczekuja od minivana oszałamiających osiągów. W tym przypadku, chyba najbardziej, doceniane są praktyczne rozwiązania. Pod tym względem największe uznanie zdobyła Toyota Prius+ (94,8), wyprzedzając Renault Scenica/Grand Scenica oraz Toyotę Verso. Oba te modele uzyskały identyczny wynik (94,75).

Tagi: samochody używanezakup używanego auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ