zamknij
REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Nissan

Targi motoryzacyjne w Pekinie staną się faktem już pod koniec kwietnia. Jedną z większych niespodzianek dla zwiedzających hale wystawowe przygotował Nissan. Japońska marka zaprezentuje publiczności aż trzy nowe pojazdy o napędzie elektrycznym. O jakich modelach mowa? Zobaczcie nowości w gamie Nissana.

Nissan być może nie ma specjalnie szerokiej gamy samochodów zelektryfikowanych, w jednej kwestii od lat staje się jednak bezkonkurencyjny. Mowa oczywiście o elektrycznym hatchbacku segmentu C. Mimo iż Leaf pierwszej generacji zaczynał rynkową karierę w czasach, w których kierowcy patrzyli na napęd elektryczny z przymrużeniem oka, sprzedał się w ilości 283 tysięcy sztuk. Druga odsłona powtarza ten sukces. Tylko w roku 2018 – a minęły zaledwie 3 miesiące – Japończykom udało się zebrać już 40 tysięcy zamówień na auto.

Nissan – nowe auta elektryczne zajmą ważne miejsce w palecie

Duże zainteresowanie ze strony kierowców w połączeniu z przyszłościowym aspektem napędu elektrycznego sprawia, że inżynierowie Nissana zaczynają coraz odważniej patrzeć w zelektryfikowaną przyszłość gamy. I postanowili to pokazać na rynku szczególnie podatnym na tego typu napędy – w Chinach. Na stoisku marki przygotowanym na pekińskie targi motoryzacyjne pojawią się aż trzy modele o napędzie elektrycznym. A pierwszą z nowości będzie oczywiście druga generacja Leafa.

nissan, crossover, koncept, samochód elektryczny
Fot. Materiały prasowe Nissan

Drugą z nowości stanie się koncept Nissan IMx KURO. Model pokazany wcześniej w Europie podczas targów motoryzacyjnych w Genewie odpowiada za prezentację wizji elektrycznego crossovera z przyszłości. Nowoczesna technologia zastosowana w tym modelu ma bardzo ważne zadanie. Ma pokazać, że więź między kierowcą a samochodem można zwiększyć. W jaki sposób? Japońscy inżynierowie chcą to zrobić m.in. za sprawą rozwiązania Brain-to-Vehicle. To dość futurystyczny układ, który ma odczytywać sygnały wysyłane przez mózg osoby siedzącej za kierownicą i na ich podstawie uczyć np. poprawnych zachowań system autonomiczny.

Numerem trzy japońskiej ekspozycji w Pekinie będzie samochód, który w chwili obecnej stanowi wielką niewiadomą. Z zapowiedzi przedstawicieli Nissana wynika, że auto ma korzystać z napędu czysto elektrycznego i być oferowane wyłącznie na rynku chińskim. Reszta szczegółów będzie dostępna dopiero po otwarciu wystawy motoryzacyjnej, czyli 25 kwietnia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Nowoczesność, która trwa nie od dziś - czyli o japońskiej wersji moto-sukcesu
nissan, crossover, koncept, samochód elektryczny
Fot. Materiały prasowe Nissan

Chiny są jednym z liderów rynku motoryzacyjnego na świecie

Czemu to akurat Chiny zaczynają wychodzić na pozycję lidera rynku ekologicznych samochodów? To potężny i przede wszystkim naprawdę chłonny rynek, na którym wkrótce może dokonać się wielka zmiana. Władze zapowiadają bowiem kładzenie dużego nacisku na elektryfikację napędów i zdecydowane zaostrzanie norm emisji spalin. Pierwsze skutki zapowiedzi widać już dziś. Dla przykładu tylko w zeszłym roku i tylko pojazdów o napędzie hybrydowym typu plug-in Chińczycy kupili 579 tysięcy.

Tak wysokie liczby już dziś świadczą o wielkim głodzie na samochody ekologiczne w Chinach. A w najbliższych latach wyniki sprzedaży z całą pewnością będą rosły. To sprawia, że Pekin staje się prawdziwie łakomym kąskiem dla producentów motoryzacyjnych z całego świata i jedynie gruntuje swoje wielkie znaczenie na motoryzacyjnej mapie świata.

Tagi: napęd elektrycznyNissanNissan Leafsamochód elektryczny
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ